رسول صدرعاملی در «هفت» از حاشیه‌های جشنواره فیلم فجر گفت: «لاتاری» آزارمان داد
رسول صدرعاملی در «هفت» از حاشیه‌های جشنواره فیلم فجر گفت: «لاتاری» آزارمان داد

رسول صدرعاملی با حضور در برنامه هفت توضیحاتی درباره نحوه داوری و اهدای سیمرغ‌ها ارائه کرد.

رسول صدرعاملی با حضور در برنامه هفت توضیحاتی درباره نحوه داوری و اهدای سیمرغ‌ها ارائه کرد.

به گزارش «تیترهنر» صدرعاملی راجع به اهدای جوایز مشترک گفت: اهدای دو سیمرغ در جشنواره ما مسبوق به سابقه است. دوست داشتیم دو جایزه بدهیم به فیلمسازانی که یکی در سنگرهای جنگ زمینی و یکی در آسمان زحمت کشیده بودند. دوست داشتیم که دو فیلمساز از دو نسل متفاوت را روی صحنه کنار هم ببینیم تا نشان بدهیم که سینمای ایران چقدر یکدست و همدل است. می‌خواستیم که آقای حاتمی‌کیا با حالتی پدرانه در کنار بهرام توکلی جوان قرار بگیرند که متاسفانه این اتفاق نیافتاد. رای اکثریت این بود که کارگردانی هر دو فیلم به یک اندازه شایسته تقدیر است.

صدرعاملی درباره نادیده گرفتن «لاتاری» اظهار کرد: رُک بگویم؟ لاتاری آزارمان داد. قصه و تِم فیلم، همه هیئت داوران را آزار داد. در «لاتاری» مُنجی فرض می کند ریشه مشکلات بیرون از کشور است، در حالی ریشه داخلی است! اول از همه فیلم باید به دل بشیند تا در بخش های دیگر دیده شود. من در درجه اول مثل یک کودک فیلم را می بینم و اگر تاثیر گذاشت، بعد می بینم فیلمبرداری یا موارد دیگرش چطور بود.

وی ادامه داد: فیلمبرداری، طراحی صحنه و لباس، تدوین و… باید در خدمت کارگردان باشد و اگر نباشد بهترین کارگردانی و نورپردازی ها اشتباه است. فیلمسازی کار تیمی است و خوبی ها برای همه تقسیم می شود، اما اگر بدی باشد فقط و فقط به کارگردان برمی گردد. سختی کار کارگردان همین است و وقتی کلیت فیلم مورد پسند نیست، در تمام بخش های فنی هم دچار ایراد است. در مورد بازی‌ها هم هادی حجازی‌فر در «لاتاری» بازی فوق‌العاده‌ای دارد و تماشاگر را به‌عنوان قهرمان فیلم تحت تاثیر قرار می‌دهد. ولی جواد عزتی نامزد ششم و حجازی‌فر نامزد هفتم ما بودند و ما نمی‌توانستیم بیش از پنج نامزد اعلام کنیم. به ویژه چون در بخش‌های دیگر نامزدهای بیشتری معرفی کردیم، اینجا دیگر نمی‌شد. چون در بخش کارگردانی که نامزدی بیشتری داریم فیلمسازان ما چیزهای تازه‌ای به سینمای ما اضافه کرده بودند.

کارگردان «دیشب باباتو دیدم آیدا» به پرسشی درخصوص فشار به هیئت داوران اینگونه پاسخ داد: ابدا چنین نبود. آقای حیدریان دوبار پیش ما آمدند. یک بار روز اول که ۵ دقیقه آمدند و خوشامد گفتند و یکبار هم روز آخر که کاندیدا بدست ایشان رسیدو آمدند و از ما تشکر کردند. یک نظر هم دادند و آن اینکه یکی از فیلم ها خیلی زیاد کاندیدا دارد، به نظر شما این چنین نیست؟ همین و تمام شد. اما دبیر جشنواره خود را به در و دیوار می زد تا اتفاقی که فکر می کرد خوب است رخ دهد اما ترکیبی که چیده بود حرف او را گوش نمی کرد! بالاخره هر جشنواره سرمایه گذار و اسپانسر دارد که ضمن نمایش خود در جشنواره، به دنبال اهداف خود نیز است. و اگر درباره دبیر جشنواره این حرف را می زنیم طبیعی است. وقتی ۲۲ فیلم جلوی من می گذارند من نمی دانم آن ۱۰۰ فیلمی که متقاضی بودند چه بودند و البته دبیر جشنواره به این بلوغ رسیده که تلاشش را برای انتخاب هیئت انتخاب بکند اما در داوری ها به هیچ وجه دخالتی نبود.

وی همچنین نسبت به توئیت سیدمحمود رضوی درباره حذف «لاتاری» پیش از جشنواره گفت: خدا مرا نبخشند اگر چنین پیامی به ما داده باشند یا چیزی که بخواهد ما را به این وادارد تا فیلمی را نادیده بگیریم.

صدرعاملی نیز گفت: تعریف نقش مکمل را می فهمم. اما گاهی در یک اثر سینمایی دو نقش دوش به دوش هم بالا می آیند و نمی توان گفت چه کسی کدام را بالا آورده است. به هر حال یک تجربه بود و منع آئین نامه ای نداشت. این بدعت نبود بلکه جسارت و خلاقیت داوری بود.

این کارگردان سینما درخصوص اشکالات هیئت داوران از نگاه خود گفت: اشتباه بزرگ هیئت داوران در جشنواره فجر این است که هیئت داوران برای خود رئیس تعیین نمی کند. کسی که جلسات را اداره کند و حواسش باشد که ترکیب برگزیدگان به چه سمتی می رود. کمال تبریزی با دو روز تاخیر به ما رسید و مجبور بود صبح ها هم فیلم ببیند تا جبران کند و لذا از ترکیب ما جدا شد. همینطور خسرو دهقان بخاطر سرماخوردگی. بنابراین هیچ گاه در شروع آن جلسه هماهنگی اولیه شکل نگرفت و اولین باری که دور هم جمع شدیم که جلسه انتخاب کاندیدا بود که اتفاق خوبی نبود! من حتی له مدیران جشنواره پیغام فرستادم که این جلسه باید رئیس یا دبیر داشته باشد تا جلسات کش دار و طولانی نشود.

صدرعاملی درباره خنده به کاندیدا شدن پژمان جمشیدی نیز گفت: من فکر می کنم آن خنده اهالی رسانه نیز خنده ی تمسخر نبود. خنده ی ناگهانی و ناخداگاهی بود چون هرگاه او را دیدند در فیلم کمدی بود و به نقش آفرینی جذابش خندیدند. البته باید فرهنگ سازی شود و مطمئنم خیلی هم نخندید در آن سالن.

وی در ادامه افزود: انتقادی که به سیاست گذاری جشنواره وارد است این است که ۴ فیلم کوتاه، دو فیلم مستند و یک فیلم انیمیشن را در ترکیب فیلم های رئال قرار دادند که داوری شان امکان پذیر نبود. لذا ما هم داوری نکردیم و به دبیر جشنواره گفتیم به هر گونه ای که فکر می کند از این آثار تقدیر کند.

  صدرعاملی در پایان درخصوص انتقادات علی ملاقلی پور به قبول داوری مجدد او در جشنواره فجر گفت: من دو سال پیش به عنوان عضو هیئت انتخاب کوتاهی ای کردم و از کنار فیلم «قندون جهیزیه» به سادگی گذشتم که اعتراف می کنم اشتباه کردم و مسئولیتش را به عهده می گیرم. اما حق با علی بود و من قول داده بودم که دیگر داوری را قبول نمیکنم اما شرایط به گونه ای شد که دوباره قبول کردم. اما علی به تو می گویم مرا ببخش اگر نمی توانی ببخشی، فراموش کن و برو فیلم تازه ات را بساز که منتظر فیلم جدیدت هستیم.