«رستگاری در شائوشنک»  روی صحنه تئاتر
«رستگاری در شائوشنک»  روی صحنه تئاتر

اقتباس نمایشی جدیدی از «رستگاری در شائوشنک» رمان معروف «استفن کینگ»‌ ساخته می‌شود.

اقتباس نمایشی جدیدی از «رستگاری در شائوشنک» رمان معروف «استفن کینگ»‌ ساخته می‌شود.

به گزارش هفت هنر،  «منچستر ایونینگ نیوز» ‌نوشت: تئاتر «لوری» منچستر انگلیس اقتباس جدیدی از کتاب «رستگاری در شائوشنک» را به روی صحنه می‌برد.

«پل نیکولز» نقش اصلی این کار را ایفا می‌کند و کارگردانی آن را «دیوید اسبیرونسان» برعهده دارد. متن نمایشنامه اقنباسی این کار را هم «اووِن اونیل» و «دیو جونز» نوشته‌اند. «کینگ» این رمان کوتاه را ۳۴ سال پیش به نگارش درآورد و حالا ۲۲ سال از اولین اقتباس سینمایی این اثر می‌گذرد.

«فرانک دارابونت» کارگردانی بود که در سال ۱۹۹۴ «رستگاری در شائوشنک» را با بازی «تیم رابینز» و «مورگان فریمن» تبدیل به فیلمی دیدنی کرد. این اثر به عنوان یکی از برترین فیلم‌های تاریخ سینمای جهان شناخته می‌شود. در مراسم جایزه اسکار سال ۱۹۹۴ این فیلم نامزد هفت اسکار از جمله بهترین فیلم، بهترین بازیگر مرد، بهترین فیلمنامه، بهترین فیلمبرداری، بهترین ویرایش فیلم، بهترین موسیقی فیلم، و بهترین صدابرداری بود، اما موفق به کسب هیچ‌یک نشد.

«استفن کینگ» خالق بیش از ‌۲۰۰ اثر ادبی در ژانرهای وحشت و خیال‌پردازی است. وی نویسندگی را در سن هفت ‌سالگی و بعد از پیدا کردن یک صندوقچه‌ حاوی کتاب‌های جنایی آغاز کرد و با نام‌های مستعار «ریچارد باچمن» و «جان سوئیتن» تاکنون آثار متعددی نوشته است. رمان‌های «کینگ» چنان با گرمی از سوی خوانندگان او روبرو شد که دیری نپایید به سینما نیز راه یافت.

کارگردانان بزرگ به اقتباس از رمان‌های او فیلم‌های بسیاری ساخته‌اند .فهرست برخی از این فیلم‌ها که با بازی درخشان بازیگران نامدار بر پرده رفته است از این قرار است: «مسیر سبز»، «رهایی از شائوشنک» و «مه» به کارگردانی »فرانک دارابونت»، «میزری» به کارگردانی «راب راینر»، «۱۴۰۸» به کارگردانی «مایکل هاف استروم