راوی بمب اتمی درگذشت
راوی بمب اتمی درگذشت

کیوکو میازاکی، نویسنده‌ی ژاپنی، که از او به عنوان قصه‌گوی حملات اتمی آمریکا به ناگازاکی یاد می‌شد در سن ۸۶ سالگی درگذشت.

کیوکو میازاکی، نویسنده‌ی ژاپنی، که از او به عنوان قصه‌گوی حملات اتمی آمریکا به ناگازاکی یاد می‌شد در سن ۸۶ سالگی درگذشت.

به گزارش هفت هنر، او از بازماندگان حمله‌ی اتمی آمریکا به ناگازاکی به شمار می‌رفت و در چند دهه‌ی گذشته تجربه‌های شخصی خود را در زمینه‌ی جنگ روایت می‌کرد.

رسانه‌های ژاپنی روز گذشته خبر درگذشت او را منتشر کردند. با این حال تاریخ درگذشت او را روز ۱۹ فوریه اعلام کرده‌اند.

کیکوکو میازاکی که با اسم کیوکو هایاشی در جامعه‌ی ادبی شهرت داشت هنگام مرگ ۸۶ سال داشت و تا سال‌های پایان عمر به نوشتن می‌پرداخته است.

او سال ۱۹۴۵ در حالی که مدت کمی از حمله‌ی اتمی آمریکایی‌ها به ژاپن می‌گذشت نوشتن را شروع کرد و با انتشار اولین رمانش توانست جایزه‌ی ادبی آکوتا گاوا را ببرد.

جنگ و بازماندگان جنگ از موضوعات محوری در رمان‌ها و داستان‌های هایاشی به شمار می‌رفت. «محل جشنواره»، «خانه سه جهان»‌ و «تجربه بشر طی یک زمان طولانی» از جمله آثار او هستند.

هایاشی دوران کودکی خود را در شهر شانگهای چین سپری کرد، جایی که پدرش کار می‌کرد.

بعد از بازگشت به ژاپن در حالی که دانش‌اموز دبیرستانی بود شاهد حمله‌ی اتمی سال ۱۹۴۵ در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم بود.

او آن روز در کارخانه‌ای در شهر ناگازاکی کار می‌کرد. هایاشی هرچند از آن حمله جان سالم به در برد بسیاری از هم‌کلاس‌هایش بر اثر شدت جراحات جان سپردند.

بسیار از نویسندگان ژاپنی در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم به روایت تجربه‌های شخصی خود از حمله‌ی اتمی پرداختند و ادبیات ضدجنگ را به یکی از ژانرهای قدرتمند در ادبیات ژاپن تبدیل کردند.

در ایران برخی از این آثار به صورت مستقل ترجمه و منتشر شده که از بین آنها می‌توان به رمان «باران سیاه» نوشته‌ی ماسوجی ایبوسه اشاره کرد.