دیدار «ژان کریستف بوبیا» با «علیرضا تابش»
دیدار «ژان کریستف بوبیا» با «علیرضا تابش»

«ژان کریستف بوبیا» مدیر خاورمیانه و کشورهای آفریقایی شرکت «یونی فرنس» فرانسه با «علیرضا تابش» مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در محل این بنیاد دیدار و گفت‌وگو کرد.

«ژان کریستف بوبیا» مدیر خاورمیانه و کشورهای آفریقایی شرکت «یونی فرنس» فرانسه با «علیرضا تابش» مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در محل این بنیاد دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش هفت هنر،در این دیدار که معاون امور بین الملل بنیاد سینمایی فارابی نیز در آن حضور داشت، علیرضا تابش به مذاکرات سال گذشته با “گیلز رنو آرد” معاون شرکت یونی فرنس درحاشیه جشنواره جهانی فیلم فجر اشاره کرد و گفت: سینمای فرانسه در جشنواره جهانی فجر حضوری قابل توجه دارد.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به ظرفیت گروه «هنر و تجربه» افزود: در ادامه این روند، گروه  «سینمای کودک و نوجوان» نیز راه اندازی خواهد شد که بخش عمده‌ای از تولیدات سینمای ایران در این بخش به نمایش درخواهد آمد و درصدی نیز به نمایش فیلم‌های رئال و انیمیشن خارجی ویژه گروه سنی کودک و نوجوان اختصاص می یابد.

وی ضمن اشاره به سابقه همکاری بنیاد سینمایی فارابی با سینمای فرانسه گفت: ایران و فرانسه طی سال‌های اخیر، تجربه همکاری مشترک در زمینه تولید فیلم را دارند، به عنوان مثال می توان به تولید مشترک فیلم های «فصل پنجم» به کارگردانی رفیع پیتز و «جنجال در عروسی» توسط بنیاد سینمایی فارابی و طرف‌های فرانسوی اشاره کرد، در این دوره نیز می‌توان تجارب گذشته را بسط داد و تولید مشترک انجام شود.
تابش در ادامه گفت: در صورت تمرکز روی یک یا دو پروژه مشخص در زمینه تولید و توزیع فیلم مطمئنا نتیجه مطلوب‌تری به دست می‌آید و گام‌های بلندتری برای سینمای دو کشور برداشته میشود.

در ادامه «ژان کریستف بوبیا» مدیر خاورمیانه و کشورهای آفریقایی شرکت یونی فرنس نیز ضمن تاکید به اینکه حضورشان در ایران در راستای دیدار سال گذشته «معاون شرکت یونی فرنس» با مدیرعامل بنیاد فارابی بوده است گفت: این شرکت مسئول ارتقاء سینمای فرانسه در دنیا بوده و فیلم‌هایی که به زبان فرانسوی در کشورهای مختلف تولید می‌شود را مورد حمایت خود قرار می‌دهد.

وی در ادامه به تفاوت‌های «انستیتو فرانسه» به عنوان ارگان فرهنگی با شرکت «یونی فرنس» اشاره کرد و گفت: «انستیتو فرانسه» در بعد فرهنگی فعالیت داشته و مسئول حفاظت از فیلم‌های قدیمی فرانسه است در حالی که فعالیت‌های «یونی فرنس» بعد اقتصادی داشته، حفاظت و حمایت از فیلم‌های جدید که تولید می‌شود را بر عهده دارد.

«بوبیا» با تاکید بر اینکه این شرکت تعامل نزدیکی با تمام توزیع‌کنندگان فیلم‌های فرانسه در دنیا دارد افزود: «یونی فرنس» علاقمند است در بخش‌های نمایش فیلم در جشنواره‌ها، توزیع گسترده و اکران عمومی و همچنین تولید مشترک با بنیاد سینمایی فارابی همکاری‌های مشترک داشته باشد.
مدیر خاورمیانه و کشورهای آفریقایی «یونی فرنس» ضمن توضیح چگونگی توزیع فیلم‌های فرانسوی در جهان و اینکه در دوبخش سینمای اقتصادی و گیشه و سینمای هنر و تجربه می توان همکاری داشت، ادامه داد: در ایران نیز می‌توانیم در این خصوص با بنیاد سینمایی فارابی همکاری داشته باشیم. چنانچه در طول سال دو فیلم از سینمای فرانسه (فیلم های هنری، تجربی و کودک) در این کشور اکران عمومی شود افتخار بزرگی برای شرکت «یونی فرنس» است

وی در زمینه حضور سینماگران فرانسوی در جشنواره جهانی فیلم فجر و همچنین ارتباط آنها با دست اندرکاران سینمای ایران گفت:«یونی فرانس» می‌تواند تسهیلات لازم را فراهم کند.
«ژان کریستف بوبیا»  درادامه سخنان خود به پیگیری تولید محصولات مشترک میان دو کشور  اشاره کرد و افزود: شرکت «یونی فرنس» می‌تواند حمایت و هماهنگی‌های لازم را برای تسهیل تولید بخش‌هایی از یک اثر در فرانسه را انجام دهد.

«ژان کریستف بوبیا» در پایان علاقه وافرمردم فرانسه به کشور ایران را یادآور شد و گفت: در سه سال گذشته بخشی با عنوان «مدارس سینما» در این شرکت راه اندازی شده است که بر اساس توافقنامه‌ای می‌توان کارگردان یا سینماگرانی از این مدارس را برای برگزاری کارگاه‌های تخصصی به ایران و کشورهای دیگر اعزام کرد.