دو میلیون دلار کتاب نایاب در انگلستان دزدیده شد
دو میلیون دلار کتاب نایاب در انگلستان دزدیده شد

یک گروه از دزدان تبهکار در بریتانیا توانستند کتاب‌های نایابی را از انبار یک کتابخانه بدزندند که ارزش آنها بیش از ۲ میلیون دلار برآورد شده است.

یک گروه از دزدان تبهکار در بریتانیا توانستند کتاب‌های نایابی را از انبار یک کتابخانه بدزندند که ارزش آنها بیش از ۲ میلیون دلار برآورد شده است.
به گزارش هفت هنر این دزدان در کسوت مبلغان مذهبی وارد یک انبار در نزدکی فرودگاه هیثرو در لندن شدند و دست به سرقت زدند.

خبرگزای آسوشیتدپرس گزارش داده کتاب‌های دزدیده شده ۱۶۰ جلد کتاب نایاب بوده‌اند و بین آنها آثاری از دانته، گالیله، ایساک نیوتن و لئوناردو داوینچی بوده است.

جمعی از گروه تبهکاران در این سرقت مشارکت داشته است. آنها بعد از وارد شدن به محوطه‌ی انبار خود را به بالای سقف رسانده‌اند و با بریدن پنجره‌های سقفی که از حفاظ‌ نیز برخوردار بوده‌اند خود را وارد ساختمان کرده‌اند.

عملیات آنها با دوربین‌های مداربسته‌ای که در محوطه وجود داشته ضبط شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، آنها محتوای قفسه‌ها را بر اساس فهرستی که داشته‌اند کنترل کرده‌اند و یکی از کتاب‌ها را که در قفسه‌ها بوده و آنها نمی‌خواسته‌اند دور انداخته‌اند.

گفته می‌شود احتمالا یک مجموعه‌دار شناخته شده به این گروه تبهکار سفارش دزدیدن کتاب‌های نایاب را داده است.

با ارزش‌ترین کتابی که در این عملیات دزدیده شده کتاب «گردش افلاک آسمانی» نوشته‌ی نیکلاس کوپرنیک است که مال قرن شانزدهم میلادی است.

کوپرنیک در این کتاب بسیار مهم نظریه‌ی خورشید مرکزی در منظومه شمسی را در مقابل نظریه‌ی زمین مرکزی بطلمیوس پیشنهاد داد.

چیزی که این فرضیه را تقویت کرده که دزدان بر اساس سفارشِ از پیش تعیین شده به این سرقت دست زده‌اند این است که در انبارِ مورد نظر چیزهای با ارزش دیگری نیز بوده است، اما آنها صرفاً کتاب‌های نایاب را با خود برده‌اند.

کتاب مهم دیگری که از این انبار دزدیده شده کتاب «گفتگو در باب دو سامانه بزرگ جهان» نوشته‌ی گالیلئو گالیله است که به طور کوتاه به آن «دیالوگو» گفته می‌شود و در تاریخ علم کتابی بسیار مهم به شمار می‌رود.

این کتاب را گالیله است در دهه‌ی سوم قرن هفدهم میلادی به فردیناند دوم مدیچی تقدیم کرد و در آن بحثی را درباره‌ی قیاس سیستم جهانی کوپرنیک با دیدگاه سنتی بطلمیوس مطرح کرد.

«دیالوگو» مدت زیادی ممنوع‌الانتشار بود و گالیله به خاطر آن متهم به کفر علیه خدا شد.

نسخه‌ای از کتاب کمدی الاهی دانته نیز که سال ۱۵۰۶ میلادی منتشر شده بوده از این انبار دزدیده شده است.