دور جدید کنسرت‌های «کیهان کلهر» در ایران و دیگر کشورها
دور جدید کنسرت‌های «کیهان کلهر» در ایران و دیگر کشورها

قرار است از آخرین روز فروردین امسال بار دیگر کیهان کلهر کنسرت «پردگیان باغ سکوت» را همراه گروهش به صحنه ببرد.

قرار است از آخرین روز فروردین امسال بار دیگر کیهان کلهر کنسرت «پردگیان باغ سکوت» را همراه گروهش به صحنه ببرد.

کیهان کلهر که سال گذشته بزرگ‌ترین تور کنسرت‌های موسیقی ایرانی را در بیش از ٢٠ شهر ایران و نزدیک به ۶٠ شب اجرا برگزار کرد، از روز سی‌ام فروردین بار دیگر به صحنه می‌رود و در شهرهای رشت، کاشان، اصفهان، شیراز و یزد به اجرای کنسرت‌های «پردگیان باغ سکوت» می‌پردازد. در این کنسرت‌ها مانند گذشته نوید افقه (تنبک)، هادی آذرپیرا (تار) و علی بهرامی‌فرد (سنتور) او را همراهی می‌کنند. آخرین روز فروردین شهر رشت میزبان این گروه خواهد بود، سپس در اولین روز اردیبهشت به کاشان خواهند رفت، سوم اردیبهشت میهمان شیرازی‌‌ها می‌شوند، پنجم اردیبهشت در اصفهان و ششم اردیبهشت در یزد روی صحنه خواهند رفت. این کنسرت‌ها، آخرین اجراهای این کنسرت در ایران خواهد بود و محدود به شهرستان‌‌هاست و در تهران دیگر برگزار نخواهند شد. قرار است بلیت‌‌فروشی‌ این کنسرت‌های پایانی به‌زودی در سایت تیوال آغاز شود. «پردگیان باغ سکوت» که اولین اجرایش را اردیبهشت گذشته تجربه کرد، بارها در شهرهای مختلف به اجراهای متعدد رسید و در تهران دو بار تمدید شد، هرچند در چند شهر از جمله نیشابور و همدان با مشکلات متعددی برای اجرا مواجه شد. در کنار اینها، کلهر که در ابتدای تور اعلام کرده بود قرار است در شهرها و استان‌های محروم کنسرت‌های رایگان برگزار کند، به وعده‌اش عمل کرد و در شهرهای زاهدان، خرمشهر و تربت‌ حیدریه در استقبال بی‌سابقه مردم به صحنه رفت. همچنین در شهرهای کوچک‌تر بلیت‌های کنسرت با قیمت‌های بسیار مناسب عرضه شد تا امکان استفاده تعداد بیشتری از مردم را فراهم کند. در آخرین روزهای دور دوم این تور در زمستان گذشته، آلبوم «مرا به خانه بخوان» اثر گروه جاده ابریشم با نوازندگی کیهان کلهر موفق به دریافت جایزه گرمی در شاخه موسیقی ملل شد. این در حالی بود که پیش از این چهار بار کلهر نامزد دریافت این جایزه شده بود و در پنجاه‌ونهمین دور برگزاری این جایزه که دو آلبوم با حضور او در دو دو شاخه موسیقی فیلم (موسیقی غریبه‌ها) و موسیقی ملل (مرا به خانه بخوان) نامزد دریافت جایزه شده بودند، «مرا به خانه بخوان» برنده شد. او که به‌دلیل برگزاری تور کنسرت‌های ایران نتوانست در شب برگزاری مراسم حاضر شود، چند روز بعد از آن بلافاصله عازم آمریکا شد تا کنسرت‌هایش را همراه گروه جاده ابریشم و بروکلین رایدر برگزار کند و در هفته‌های بعد در ابوظبی به صحنه رفت.
کنسرت‌های جهانی
کیهان کلهر قطعا یکی از پرکارترین هنرمندان موسیقی ایرانی در زمینه اجراهای بین‌المللی است. او در سال نزدیک به صد کنسرت در کشورهای مختلف جهان برگزار می‌کند. حالا قرار است بعد از کنسرت‌های ایران، او همراه هنرمندان مختلف در کشورها و قاره‌های گوناگون به اجرای قطعات بپردازد. اردال ارزنجان، علیرضا قربانی، گروه بروکلین رایدر، گروه جاده ابریشم، شجاعت حسین‌خان و… از جمله این افراد و گروه‌ها هستند. او یازدهم می ‌٢٠١٧ مصادف با ٢١ اردیبهشت سال جاری، همراه با گروه موسیقی بروکلین رایدر در سنتا باربارای کالیفرنیا به اجرای برنامه خواهد پرداخت، سپس با علیرضا قربانی، خواننده‌ موسیقی سنتی و ملی ایران، در آمریکا و کانادا تور کنسرت‌های موسیقی برگزار می‌کند. کنسرت‌های کلهر و قربانی در شهرهای آتلانتا، تگزاس، بوستون، نیویورک، تورنتو و ونکوور برگزار خواهد شد. این مجموعه‌کنسرت به ترتیب از ششم می ‌-١۶ اردیبهشت- در دالاسِ تگزاس آغاز می‌شود و بعد از آن هفدهم همین ماه در بوستون روی صحنه خواهد رفت. ٢٣ اردیبهشت نیز این دو موزیسین در نیویورک روی صحنه خواهند رفت. بعد از آن کنسرت‌هایشان در کانادا آغاز می‌شود و ٢٨ اردیبهشت در ونکوور روی صحنه می‌روند. این دو موسیقی‌دان، قرار است در این برنامه‌ها با یکدیگر «ساز و آواز» اجرا کنند. ساز و آواز اجرای اشعار کهن از سوی خواننده و همراهی آن با ساز و موسیقی است.
او بعد از اتمام این کنسرت‌ها بلافاصله به ترکیه می‌رود تا با «اردال ارزنجان»، هنرمند سرشناس این کشور که سال‌هاست با او همکاری می‌کند، کنسرت برگزار کند.