در انگلستان رکورد سرعت فروش کتاب در یک هفته شکسته شد
در انگلستان رکورد سرعت فروش کتاب در یک هفته شکسته شد

کتاب «هری پاتر و کودک نفرین‌شده» در عرض سه روز بیش از ۶۸۰ جلد در انگلستان فروش داشت و رکورد سرعت در فروش کتاب طی دهه گذشته را شکست.

کتاب «هری پاتر و کودک نفرین‌شده» در عرض سه روز بیش از ۶۸۰ جلد در انگلستان فروش داشت و رکورد سرعت در فروش کتاب طی دهه گذشته را شکست.

به گزارش هفت هنر، «گاردین» نوشت: «هری پاتر و کودک نفرین‌شده» نمایشنامه «جی.کی. رولینگ» که پس از انتظار شبانه هوادارنش در صف‌های طولانی روانه پیشخان کتاب‌فروشی‌ها شد، با پشت سر گذاشتن «هری پاتر و هدیه‌های مرگ» آخرین جلد هفت‌گانه «رولینگ»، عنوان سریع‌ترین کتاب در فروش را طی یک دهه گذشته به نام خود ثبت کرد.

این اثر که خوانندگان آن را هشتمین کتاب «هری پاتر» می‌دانند، ‌در عرض تنها سه روز بیش از ۶۸۰ هزار جلد در انگلستان فروش داشته است. متن نمایشنامه «هری پاتر و کودک نفرین‌شده« یک دقیقه پس از نیمه شب ۳۱ جولای روانه کتاب‌فروشی‌ها شد و براساس آماری که مجله «بوک‌سلر» منتشر کرده، رکورد پرفروش‌ترین کتاب در عرض یک هفته طی یک دهه گذشته را نیز کسب کرده است. این رکورد پیش‌تر از آنِ «۵۰ طیف خاکستری» نوشته «ای.ال جیمز» بود که در عرض هفت روز در سال ۲۰۱۲، ۶۶۴ هزار و ۴۷۸ جلد از آن به فروش رسید.

«واترستونز» اعلام کرد: «هری پاتر و کودک نفرین‌شده» تنها در دو روز پرفروش‌ترین کتاب جلد گالینگور ما از زمان انتشار «نماد گمشده» دن براون در سال ۲۰۰۹ شده است.

انتشارات آمریکایی «اسکولاستیک»هم اعلام کرده کتاب جدید «رولینگ» در ۴۸ ساعت اول انتشار دو میلیون نسخه فروخته است. «هری پاتر و کودک نفرین‌شده» با تیراژ چهار میلیون و ۵۰۰ هزار جلد در آمریکا منتشر شده است.

«هری پاتر و کودک نفرین‌شده» را هشتمین اثر از مجموعه «هری پاتر» می‌دانند اما در واقع این کتاب یک نمایشنامه است که اقتباس آن در «وست‌اند» لندن روی صحنه است. روی جلد این کتاب که پنج سال پس از نمایش آخرین اقتباس سینمایی از رمان‌های «هری پاتر» روانه بازار شده، نوشته شده است: «براساس داستانی از رولینگ و به قلم «جک تورن» و «جان تیفانی». داستان این نمایشنامه دوقسمتی ۱۹ سال پس از شکست «ولدمورت» از «هری» روایت می‌شود. در این اثر «هری پاتر» ۳۷ ساله است و سه فرزند دارد. اقتباس نمایشی این کتاب که در حال حاضر در لندن در حال اجراست، تا سال ۲۰۱۷ ادامه خواهد داشت.

متن این نمایشنامه پیش از انتشار در ساعت ۱۲:۰۱ دقیقه بامداد یکشنبه (۳۱ جولای)، رکورد پیش‌فروش دو سایت معروف آمریکایی «آمازون» و «بارنز اند نوبل» را شکسته است؛ رکوردی که پیش‌تر در اختیار «هری پاتر و هدیه‌های مرگ‌بار»، قسمت آخر هفت‌گانه «رولینگ» بود.

«هری پاتر و کودک نفرین‌شده» ابتدا قرار بود فقط در قالب یک نمایشنامه اجرا شود، اما از آن‌جایی که بسیاری از طرفداران امکان دیدن این نمایش را نداشتند، «رولینگ» در نهایت تصمیم گرفت متن نمایشنامه را در دنباله هفت رمان قبلی خود به چاپ برساند.