حمله مسلحانه به نویسنده ایتالیایی در «کنیا»
حمله مسلحانه به نویسنده ایتالیایی در «کنیا»

«کوکی گالمان»، نویسنده و حافظ محیط زیست در مزرعه خود در «کنیا» مورد حمله مهاجمین قرار گرفت.

«کوکی گالمان»، نویسنده و حافظ محیط زیست در مزرعه خود در «کنیا» مورد حمله مهاجمین قرار گرفت.

به گزارش هفت هنر به نقل از گاردین- «گالمان» نویسنده ایتالیایی کتاب «من رویای آفریقا را دیدم» است که به فیلمی شناخته‌شده با بازی «کیم بسینگر» نیز تبدیل شد. گفته می‌شود این نویسنده کنیایی‌الاصل دچار جراحات داخلی شده است و در حال حاضر تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارد.

طی هفته‌های گذشته «گالمان» در این باره به یکی از خبرنگاران مجله «نیویورک‌تایمز» هشدار داده بود. وی اعلام کرده  بود نیروهای نظامی به مزرعه وی در «لایکیپیا»، که مکان توریستی پرطرفداری است، تجاوز کرده‌اند.

روز شنبه بود که بخشی از مزرعه وی غارت شد و او برای سرکشی به آن بخش رفت که مورد حمله مهاجمین قرار گرفت. گلوله‌ای به سمت ماشین وی شلیک شد و به پای او اصابت کرد. پزشکان نیز اعلام کردند گلوله در پای وی به دو نیم تقسیم شده بود.

نیروهای خدمات حیات‌وحش کشور «کنیا» با این مهاجمین جنگیدند و «گالمان» با هلیکوپتر به بیمارستان منتقل شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت. وی برای مدتی باید در بیمارستان بماند. دوستان نزدیک خانم نویسنده به «نیویورک‌تایمز» گفتند روزهای آتی از اهمیت زیادی برخوردار است و ممکن است شرایط وی حاد شود.

«گالمان» در کتاب خاطرات خود نوشته است که چگونه از منطقه‌ای شهرنشین در «ایتالیا» به دشتی در «کنیا» مهاجرت کرده است. او که فعالیت زیادی در زمینه محیط‌زیست داشت به همراه همسر و فرزندش در سال ۱۹۷۲ به این منطقه روستایی سفر کرد. همسر و فرزندش سال‌های بعد در حوادثی جداگانه جان خود را از دست دادند. او در طی این سال‌ها تلاش زیادی کرد تا انسان و طبیعت در کنار یکدیگر همزیستی مسالمت‌آمیزی داشته باشند.

حمله به «گالمان» در نتیجه خشکسالی در سطح کشور رخ داده است. مهاجمین حدود ۲۰۰ هزار دام را به امید مراتع سرسبز به این منطقه آورده‌اند. هرج و مرج نیز در طی هفته گذشته و مراحل اولیه انتخابات شدت گرفته است و بسیاری معتقدند سیاستمداران دوست دارند در این منطقه خشونت را رواج دهند.

حداقل ۱۴ نفر در این درگیری کشته شدند و صدها نفر نیز خانه‌های خود را ترک کرده‌اند. در این میان «تریستان وورسپای»، افسر سابق ارتش «بریتانیا» نیز طی این درگیری‌ها به قتل رسید.

ماه گذشته بود که «گالمان» ترس خود را از نیروهای نظامی و مهاجرین مناطق دیگر اعلام کرده بود. افرادی که به مناطق طبیعی و مزارع در «لایکیپیا» حمله می‌کردند. «اسووا ماکنا»، دختر خانم نویسنده می‌گوید امیدوار بود پس از برگزاری انتخابات محلی اوضاع آرام بگیرد: «ما امیدوار بودیم این جنبش ترس و ضرب و شتم پس از انجام انتخابات و گذران سختی‌ها آرام بگیرد و معتقد بودیم دولت تمام تلاش خود را برای برقراری قانون و نظم به تدریج می‌کند.»

شلیک به به «کوکی گالمان» برای تلافی کشتار چوپانان و گله‌های آنان پس از مرگ افسر بریتانیایی توسط دولت صورت گرفته است. این کشاورزان علاوه بر تجاوز به حریم شخصی افراد متهم به نابودی حیات‌وحش و طبیعت هستند.

«اوهورو کنیاتا»، رئیس‌جمهور «کنیا» طی بیانیه‌ای در روز یکشنبه این عمل را محکوم کرد و در این باره هشدار داد که «سیاستمدارانی که تجاوز به اموال شخصی و حمله به افراد را تشویق می‌کنند در انتظار محکومیت‌های سنگین دولتی باشند.»