حضور وزیر ارشاد شهرداد روحانی در مراسم رونمایی پوئم سمفونی «سرزمین دلاوران»
حضور وزیر ارشاد شهرداد روحانی در مراسم رونمایی پوئم سمفونی «سرزمین دلاوران»

در مراسم رونمایی پوئم سمفونی «سرزمین دلاوران» جمعی از آزادگان سربلند و همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتند.

در مراسم رونمایی پوئم سمفونی «سرزمین دلاوران» جمعی از آزادگان سربلند و همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتند.

به گزارش هفت هنر، آئین رونمایی از پوئم سمفونی «سرزمین دلاوران» با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعی از هنرمندان و تعدادی از آزاده های سرافراز کشورمان و خانواده آن ها در تالار وحدت برگزار شد.

شهرداد روحانی رهبر ارکستر سمفونیک تهران در این برنامه اظهار کرد: «سرزمین دلاوران» اثری ماندگار برای عزیزانی است که با فداکاری های خود اجازه ندادند حتی یک وجب از این خاک عزیز به دست دشمنان بیفتد.

این رهبر ارکستر سپس خطاب به صالحی امیری که در ردیف نخست قرار گرفته بود، گفت: آقای وزیر آثار این چنینی بسیار ارزشمند هستند که به حمایت نیاز دارند. امیدورام زمینه برای اجراهای بین المللی این اثر هم فراهم شود تا تمامی مردم در نقاط مختلف دنیا با فداکاری های رزمندگان ما آشنا شوند.

در توضیح پوئم سمفونی «سرزمین دلاوران» آمده است:

«بین آزادی و آزادگی تفاوت قابل اعتنایی است، آزادی سیاسی و اجتماعی از زمره ارزش های رایج تمدن غرب و دستاوردهای نوین انسان امروز است، اما آزادگی مفهومی درونی است، آزادگی معنوی و درونی و فردی برخاسته از متن تمدن های شرقی به ویژه ایرانیان است، ایرانیان آزادگی را در فرمانروایی بر اقوام و بیرون آمدن از قید بردگی و استعمار می دانستند، دو مفهوم آزادگی و بردگی در تاریخ دراز دامن ایران کهن، کارکردی گسترده داشته است و بر این مبنا آزادگان نام مترادف ایرانیان است به نظر می آید در جنگ تحمیلی این مفهوم به شکلی هوشمندانه باز تولید شد و اسرای ایرانی که بزرگترین دستاوردشان حفظ هویت ملی و دینی بود به نام آزادگان شناخته شدند این نامگذاری خردمندانه بار دیگر بر حفظ میراث هویتی ما تاکیدی مجدد بود.

همچنین احمد پژمان آهنگساز این پوئم سمفونی موسیقی این اثر را با توجه به تم های موسیقی ایرانی ساخته است و تلاش کرده رنگ و بوی ایرانی بودن، در نقطه به نقطه این اثر جریان داشته باشد.