جهش ۶۵ درصدی فروش «فروشنده» پس از اسکار
جهش ۶۵ درصدی فروش «فروشنده» پس از اسکار

فروش فیلم «فروشنده» در آخر هفته پس از جوایز اسکار با افزایش حدود ۶۵ درصدی فروش در آمریکا همراه بوده است.

فروش فیلم «فروشنده» در آخر هفته پس از جوایز اسکار با افزایش حدود ۶۵ درصدی فروش در آمریکا همراه بوده است.

به گزارش هفت هنر، فیلم «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی در پی درخشش در جوایز اسکار ۲۰۱۷ و کسب جایزه بهترین فیلم خارجی با استقبال خوب مخاطبان در آمریکا مواجه شده است.

«فروشنده» که در آخر هفته پیش از برگزاری مراسم اسکار (۲۴ تا ۲۶ فوریه- ۶ تا ۸ اسفند) توانسته بود در ۹۷ سالن سینمایی در آمریکا به فروشی بالغ بر ۱۶۲ هزار دلار دست یابد، در آخر هفته پس از جوایز اسکار (۳ تا ۵ مارس-۱۳ تا ۱۵ اسفند) که با کسب دومین جایزه بهترین فیلم خارجی برای فرهادی و  سینمای ایران همراه بود با نمایش در ۱۱۵ سالن سینمایی به فروشی بیش از ۲۶۶ هزار رسیده است که حاکی از افزایش ۶۴٫۶ درصدی فروش نسبت به هفته گذشته آن است.

«فروشنده» که بیش از  پنج هفته است، توسط کمپانی «کوهن مدیا» در سینماهای آمریکا اکران شده تاکنون مجموع فروش خود را در این کشور را به رقمی بالغ بر ۱٫۸ میلیون دلار رسانده است.

اما در میان کشورهای خارجی، «فروشنده» برنده دو جایزه از جشنواره کن بهترین عملکرد را در سینماهای فرانسه داشته است و به فروش چشمگیر بیش از یک میلیون و هشتصد و چهل هزار دلار (۱٫۸۴ میلیون دلار) در این کشور دست یافته است. کمپانی «ممنتو» توزیع فیلم «فروشنده» را در فرانسه بر عهده دارد.

پس از فرانسه، تاکنون کشور ایتالیا بهترین بازار خارجی فیلم «فروشنده» بوده که نزدیک به ۸۲۸ هزار دلار برای این فیلم فروخته است.

یونان با فروش بیش از ۱۷۷ هزار دلار، هلند با ۷۷ هزار دلار، کلمبیا با بیش از ۵۷ هزار دلار و سینماهای کشور پرتغال با فروشی بالغ بر ۲۳٫۵ هزار دلار دیگر بازارهای خارجی ساخته فرهادی بوده‌اند.

این فیلم همچنین در ادامه اکران‌ها بین‌المللی خود از ۱۲ ژانویه در استرالیا و یونان اکران شده و از دوم فوریه در آلمان، ۹ فوریه در آرژانتین، ۲۳ فوریه در پاراگوئه و امارات متحده عربی، ۱۰ مارس در نروژ، ۲۴ مارس در سوئد، ۳۱ مارس در بریتانیا، ۶ آوریل در دانمارک، ۲۷ آوریل در جمهوری چک و از ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ در سینماهای بلغارستان اکران خود را آغاز می‌کند.

بر اساس اطلاعات سایت «باکس آفیس موجو»، فروش فیلم «فروشنده» در کشورهای خارجی (به غیر از آمریکا) تاکنون به رقمی بالغ بر ۳ میلیون دلار رسیده است.