مستند «جنگ آب» از هیسپان تی وی به جنگی نامرئی می پردازد که چندین سال است از سوی هند علیه بنگلادش به پا شده است؛ جنگی که حرف اول و آخر آن را آب می زند.

مستند «جنگ آب» از هیسپان تی وی به جنگی نامرئی می پردازد که چندین سال است از سوی هند علیه بنگلادش به پا شده است؛ جنگی که حرف اول و آخر آن را آب می زند.

به گزارش تیترهنر به نقل از روابط عمومی شبکه هیسپان، مستند «جنگ آب» (Water Wars) به موضوع اختلافاتی که بین دو کشور هند و بنگلادش بر سر رودخانه های مرزی و مسئله آب آشامیدنی و کشاورزی، اشاره دارد.

در این مستند خواهیم دید که بنگلادش، کشوری با دو فصل کاملا متفاوت است: فصلی بارانی و فصل دیگر کاملا خشک؛ در هنگام فصل باران، وقوع سیل امری عادی است اما در چند دهه اخیر شدت سیل ها به مراتب بیش از گذشته بوده است. اما علت آن صرفا بارش زیاد باران نبوده است.

در ادامه این مستند سه قسمتی می بینیم که «هند» مدتی است که برای تولید برق مورد نیاز خود اقدام به ساختن سدهای بسیاری نموده است. زمانی که بارش باران بیش از اندازه می شود و سدها توانایی نگه داشتن آب را ندارند، هندی ها سدها را بدون اطلاع قبلی باز می کنند و نتیجه آن از بین رفتن روستاهای مرزی بنگلادش است و تلفات بی شماری که این روستاییان متحمل می شوند.

بر اساس گزارش هایی که در این مستند پخش می شود، هند در برنامه بلند مدت خود در نظر دارد تا جهت رودخانه هایی که وارد بنگلادش می شوند را به سمت خودش منحرف کند. این رودخانه ها دو سوم آب آشامیدنی مردم بنگلادش را تامین می کنند و در صورتی که هند نقشه خود را به طور کامل عملی کند، بنگلادشی ها با بحران شدید آب روبرو خواهند شد.

مستند سه قسمتی «جنگ آب» محصول سال ۲۰۱۲ است که در هیسپان دوبله شده و از روز دوشنبه ساعت ۷:۳۰ به وقت تهران به روی آنتن هیسپان تی وی می رود . تکرار این مستند در ساعات ۱۴:۳۰ و ۲۰:۳۰ همان روز پخش خواهد شد.