جایزه گئورگ بوشنر به یان واگنر رسید
جایزه گئورگ بوشنر به یان واگنر رسید

جایزه ۵۰ هزار یورویی گئورگ بوشنر که یکی از معتبر جوایز ادبی آلمان است به یان واگنر، شاعر ۴۶ ساله آلمانی اهدا شد.

جایزه ۵۰ هزار یورویی گئورگ بوشنر که یکی از معتبر جوایز ادبی آلمان است به یان واگنر، شاعر ۴۶ ساله آلمانی اهدا شد.

به گزارش تیتر هنر به نقل از اشپیگل آنلاین، این شاعر ۴۶ ساله برنده امسال جایزه ۵۰۰ هزار یورویی گئورگ بوشنر شد. سخنگوی آکادمی زبان و ادبیات آلمان در مراسم اهدای جایزه که در در تئاتر دارمشتات برگزار شد، تاکید کرد که اشعار این شاعر آلمانی که در برلین زندگی می‌کند، ترکیبی از شوخ‌طبی و شیرینی در زبان و تسلط استادانه بر ساختار را در خود دارد.

جایزه گئورگ بوشنر، مهمترین جایزه ادبی آلمان محسوب می‌شود که برای امسال شصت و ششمین بار اهدا شد. سال گذشته، مارسل بیر، شاعر و رمان‌نویس این جایزه را دریافت کرده بود. نویسندگان و شاعران مطرحی مانند اریش کستنر (۱۹۵۷)، گونتر گراس (۱۹۶۵)، هاینریش بل (۱۹۶۷)، فردریش دورنمات (۱۹۸۶) و زبیل لویتچاراف (۲۰۱۳)، یورگن بکر (۲۰۱۴) و راینالد گوتس (۲۰۱۵) پیش تر موفق به دریافت این جایزه شده بودند.

آثار واگنر

. شعر حاوی پیچیده‌ترین چیزهاست. یک شعر موفق به طرز غیر قابل باوری شما را دعوت می‌کند تا دوباره از نو جهان را ببینید و در مورد آن فکر کنید.

شامل کتاب‌های شعر، مقالات، نقد، گلچین‌های ادبی و ترجمه اشعار انگلیسی است. شعرهای او به ۳۰ زبان ترجمه شده است و قبلا جوایز متعددی همچون جایزه نمایشگاه کتاب لایپزیگ در سال ۲۰۱۶ را برای مجموعه اشعارش به نام «انواع مخازن گردآوری باران» را دریافت کرده است. سال گذشته نیز واگنر اشعار منتخب سال‌های ۲۰۱۵-۲۰۰۱ خود را با عنوان «تصویر نقاش از خود با دسته زنبورها» منتشر کرد.

به گفته شاعران بزرگ قدیمی اشعار واگنر کاملا مرتبط با زمان حال هستند و او مستحق جایزه است. کاوش‌های کنجکاوانه و ظریف کوچک و فردی، همراه با توجه ویژه به اتفاقات زندگی، تاریخ معاصر و همچنین هنر زبان شاعرانه او تفکر و درک ما از جهان را بهبود می‌بخشد.

یان واگنر می‌گوید: « من با این اعتقاد شعر می‌سرایم که کوچکترین چیزها، حتی اگر یک گوش و چشم داشته باشند نیز می‌توانند الهام‌بخش یک شعر باشند.شعر حاوی پیچیده‌ترین چیزهاست. یک شعر موفق به طرز غیر قابل باوری شما را دعوت می‌کند تا دوباره از نو جهان را ببینید و در مورد آن فکر کنید.

علاوه بر جایزه بوشنر، در این مراسم دو جایزه دیگر به ارزش ۲۰ هزار یورو اعطا شدند. باربارا استولبرگ ریلینگر تاریخ‌نویس ۶۲ ساله و استاد دانشگاه مونستر جایزه «زیگموند فروید» را برای نثر علمی و ینس بیسکی جایزه «یوهان هاینریش مرک» را برای نقد ادبی و مقاله دریافت کرد. ینس بیسکی ۵۱ ساله، سردبیر روزنامه زوددویچه تسایتونگ، پرتیراژترین روزنامه آلمان است.