جایزه اسکار «کتاب سبز» را پرفروش کرد
جایزه اسکار «کتاب سبز» را پرفروش کرد

فروش فیلم «کتاب سبز» پس از بردن جایزه بهترین فیلم اسکار نود و یکم با افزایش چشمگیری روبه‌رو شد که از سال ۲۰۱۱ به این سو سابقه نداشت.

فروش فیلم «کتاب سبز» پس از بردن جایزه بهترین فیلم اسکار نود و یکم با افزایش چشمگیری روبه‌رو شد که از سال ۲۰۱۱ به این سو سابقه نداشت.

به گزارش تیتر هنر، فیلم «کتاب سبز» از آن دست فیلم‌هایی است که با بردن جوایز معتبر سینمایی مثل گلدن گلوب و اسکار مردم را به سینما کشاند. این فیلم پس از بردن اسکار بهترین فیلم انتظار افزایش تماشاگر را می‌کشید و تعداد سینماهای محل نمایش فیلم در آمریکای شمالی هم به بیش از ۲ هزار مکان افزایش پیدا کرد تا در ۳ روز نخست ماه مارس فروش فیلم «کتاب سبز» به ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار افزایش پیدا کند.

اگر چه افزایش فروش فیلم‌های برنده اسکار امری طبیعی است اما در ۸ سال گذشته هیچکدام از برندگان به این میزان از فروش دست نیافته بودند. برای نمونه فیلم «شکل آب» گیرمو دل‌تورو که سال پیش برنده اسکار بهترین فیلم شد پس از بردن اسکار به فروش ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دلاری در اکران آخر هفته پس از مراسم اسکار بسنده کرد.

«کتاب سبز»‌ در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ روی پرده سینما رفت و در آغاز برای جلب تماشاگر دست و پا می‌زد و در این امر موفق نبود. ورق برای این فیلم زمانی برگشت که جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم موزیکال یا کمدی را از آن خود کرد و پس از آن فروش قابل‌قبولی را تجربه کرد تا به اسکار رسید.

تاثیر اسکار بر فروش «کتاب سبز» در سایر کشورها هم چشمگیر بود. این فیلم پس از اسکار گرفتن فقط در چین ۱۷ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار فروش داشت.

«کتاب سبز» مثال خوبی است از تاثیر شگرف بردن جوایز سینمایی در دیده شدن و فروش بالای آثار سینمایی که تلاش و هزینه‌های زیاد عوامل فیلم برای تبلیغ فیلمشان برای جوایزی مثل اسکار را توجیه می‌کند. این فیلم از آغاز اکران تا کنون در سراسر جهان به فروش ۱۸۸ میلیون دلاری دست پیدا کرده است و به باور کارشناسان گیشه، فروش خوب آن در چند هفته آینده ادامه خواهد داشت.

ماهرشالا علی و ویگو مورتنسن بازیگران فیلم «کتاب سبز» هستند.

منبع: هالیوودریپورتر / ۳ مارس