زوتان تودوروف، مورخ و فیلسوف بلغاری‌ـ‌فرانسوی سه‌شنبه نوزدهم بهمن در سن ۷۷ سالگی درگذشت.

زوتان تودوروف، مورخ و فیلسوف بلغاری‌ـ‌فرانسوی سه‌شنبه نوزدهم بهمن در سن ۷۷ سالگی درگذشت.
 به گزارش هفت هنر خانواده‌ی او علت درگذشتش را بیماری عصبی و مغزی اعلام کرده است.شبکه‌ی خبری یورونیوز در گزارشی به نقل از خانواده‌اش گفته است که او در روزهای پایانی عمرش مشغول کار کردن روی کتابی با عنوان «پیروزی هنرمند» بود.

این کتاب قرار است در ماه مارس در فرانسه منتشر شود.تودوروف سال ۱۹۳۹ میلادی در سوفیا، پایتخت بلغارستان به دنیا آمد و در ۱۹۶۳ برای فرار از کمونیسم به پاریس مهاجرت کرد و با نانسی هاستون، نویسنده‌ فرانسوی‌‌تبار، ازدواج کرد.

او فعالیت ادبی‌اش را با ترجمه‌ی متونی از نویسنده‌های فرمالیست روس همچون ویکتور اشکلوفسکی و رومن یاکوبسن آغاز کرد و بعدها مجموعه‌ی‌ «بوطیقا» را منتشر کرد.

آثار فراوانی از او به فارسی ترجمه شده است که از بین آنها می‌توان به «از ادبیات تا اخلاقیات»، «ادبیات در مخاطره»، «بوطیقای ساختارگرا» و «منطق گفت‌وگوی میخائیل باختین» اشاره کرد.آخرین کتابی که از او در ایران منتشر شد کتاب «ادبیات در مخاطره» بود که نشر ماهی چاپش کرد.

تودوروف مهرماه سال ۱۳۸۵ به ایران سفر کرد و در خانه هنرمندان ایران به سخنرانی پرداخت. بعدها سخنرانی‌های او در تهران در کتابی با عنوان «از ادبیات تا اخلاقیات» منتشر ‌شد.

او جوایزی نیز به دست آورده بود که از بین آنها می‌توان به جایزه‌ی آستوریاس اشاره کرد که سال ۲۰۰۸ میلادی به او اهداء شد.