تاکید روانشناسان بر خواندن داستان‌های ترسناک برای کودکان
تاکید روانشناسان بر خواندن داستان‌های ترسناک برای کودکان

به رغم تاکید روانشناسان بر اهمیت داستان‌های ترسناک کودکان، مطالعات جدید نشان می‌دهد که یک سوم از والدین از خواندن این گونه داستان‌ها برای کودکان خود خودداری می‌کنند.

به رغم تاکید روانشناسان بر اهمیت داستان‌های ترسناک کودکان، مطالعات جدید نشان می‌دهد که یک سوم از والدین از خواندن این گونه داستان‌ها برای کودکان خود خودداری می‌کنند.
به گزارش هفت هنر به نقل از نشریه «گاردین»، در حالی مطالعات جدید درباره خودداری والدین از خواندن داستان‌هایی که شخصیت‌های وحشتناک دارند  برای کودکان منتشر شده است که روانشناسان بر اهمیت ادبیات ترسناک کودکان تاکید می‌کند.

این روانشناسان می‌گویند خواندن این گونه داستان‌ها برای کودکان به ایجاد حس انعطاف‌پذیری و کنترل ترس در کودکان کمک می‌کند.

تحقیقات انجام شده توسط یک فروشگاه آن‌لاین کتاب(The Book People) بر روی ۱۰۰۳ زوج از والدین در انگلستان نشان داده است که ۳۳ درصد آنان فقط کتاب‌هایی را برای کودکان خود انتخاب می‌کنند که فاقد شخصیت‌های ترسناک باشند. در این مطالعات از آنان درباره ترسناک‌ترین مخلوقات داستانی برای کودکان پرسیده شده و نتیجه گرفته است که یک پنجم والدین جادوگر شریر غرب در داستان «جادوگر شگفت‌انگیز شهر اوز» نوشته «ال فرانک باووم» را نام برده‌اند؛ شخصیت «کودک ربا» در داستان «چیتی چیتی بنگ بنگ» نوشته «یان فلمینگ» در رتبه دوم قرار گرفته‌ و «گرگ بد گنده» که مادربزرگ «شنل قرمزی» را می‌بلعد در جایگاه سوم قرار دارد. رتبه چهارم به «جادوگر اعظم» در داستان «جادوگران» نوشته «رائولد داهل» و جایگاه پنجم به «کرولا د ویل» (Cruella de Vil) از داستان «یک صد و یک سگ خالدار» نوشته «دودی اسمیت» تعلق گرفته است.

«اما کنی»، روانشناس می‌گوید: «ترس یک واکنش طبیعی است و وقتی برای کودکی داستان ترسناک می‌خوانید و یا مطالعه خود آن‌ها در این گونه، آن‌ها را به سطحی از کنترل ترس می‌رساند که اگر بخواهند خودشان از شما می‌خواهند دیگر نخوانید و یا خود خواندن آن را متوقف می‌کنند. این داستان‌ها می‌تواند مورد بحث قرار گرفته و کودکان را قادر سازد تا احساسات خود را کشف و درباره آن سخن بگویند.»

او می‌گوید که ترسیدن از طریق کتاب «به ایجاد انعطاف‌پذیری کمک می‌کند.» و می‌افزاید: «جهان خود می‌تواند جای ترسناکی باشد و کودکان حتی ممکن است توسط دوستان و یا معلمین در چنین شرایطی قرار بگیرند. بنابراین دانستن چگونگی کنترل ترس برای کودکان بسیار مفید است.»

مطالعات فروشگاه «بوک پیپل» هم‌چنین نشان داده است که در حالی یک سوم والدین از انتخاب کتاب برای کودکان امتناع می‌کنند که ۷۸ درصد گفته‌اند شخصیت‌های بد به کودکان کمک می‌کند تا «تمایز میان خوب و بد را تشخیص دهند.»؛ ۵۳ درصد از پرسش‌شوندگان نیز گفته‌اند این گونه ادبی کودکان را برای «مواجهه با موقعیت‌های سخت» آماده می‌کند. و ۴۸ درصد اظهار کردند که این کتاب‌ها برای تسلط بر ترس بسیار مفید هستند.

«کنی» می‌گوید: «بچه‌ها را معمولا در پر قو بزرگ می‌کنند. خطرپذیری و ترس چیزهایی هستند که ما در کودکی به آن‌ها نیاز داریم. می‌دانیم مردمی که خطرپذیر هستند در طولانی مدت عملکرد بهتری نسبت به دیگران دارند؛ به راستی چگونه می‌توانیم احساس امنیت و آرامش کنیم وقتی آن‌چه که از آن می‌ترسیم را نمی‌شناسیم؟ هر چیزی به شما دید گسترده‌ای درباره احساس امنیت و چگونگی کنترل پیرامونمان را بدهد بسیار مفید است.»