برگزاری پنجمین جشنواره جهانی فیلم پارسی در ۵ شهر استرالیا
برگزاری پنجمین جشنواره جهانی فیلم پارسی در ۵ شهر استرالیا

پنجمین جشنواره جهانی فیلم پارسی از روز پنجشنبه اول مهر در پنج شهر استرالیا برگزار می شود.

پنجمین جشنواره جهانی فیلم پارسی از روز پنجشنبه اول مهر در پنج شهر استرالیا برگزار می شود.

به گزارش هفت هنر، پنجمین جشنواره جهانی فیلم پارسی از روز پنجشنبه اول مهر در پنج شهر استرالیا برگزار می شود.

این جشنواره با نمایش فیلم ‘فروشنده’، هفتمین فیلم بلند ‘اصغر فرهادی’ که در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ جایزه بهترین فیلمنامه را دریافت کرد و ‘شهاب حسینی’ هم برندهٔ جایزه بهترین بازیگر مرد آن شد، آغاز می شود.

این جشنواره در شهرهای آدلاید، سیدنی، کانبرا، بریزبن و ملبورن برگزار می شود و ۷ فیلم بلند، ۷ فیلم کوتاه به همراه دو فیلم مستند در بخش مسابقه آن شرکت دارند.

فیلم های مستند ‘آتلان’ و ‘مانکن های قلعه حسن خان’ و فیلم سینمایی ‘ناهید’ به بخش رسمی جشنواره جهانی فیلم پارسی استرالیا راه یافته اند.

فیلم کوتاه قمارباز به کارگردانی کریم لک زاده نیز در پنجمین جشنواره فیلم پارسی استرالیا که هدف آن نمایش آثاری متنوع از جوامع پارسی در سراسر دنیاست، حضور دارد.

رخ دیوانه از ابوالحسن داوودی، من دیگومارادونا هستم از بهرام توکلی، خداحافظی طولانی از فرزاد موتمن، در دنیای تو ساعت چند است از صفی یزدانیان، دوران عاشقی از علیرضا رئیسیان و مرگ ماهی از روح الله حجازی از جمله فیلم هایی پارسی زبان هستند که در این جشنواره به نمایش در می آیند.

در پنجمین جشنواره جهانی فیلم پارسی، فیلم های ‘کپی برابر اصل’ عباس کیارستمی، ‘پرویز’ و ‘یک شهروند معمولی’ مجید برزگر و ‘خانه دختر’ شهرام شاه حسینی هم به نمایش درمی آیند.
این جشنواره تلاش دارد فیلم های فارسی زبان از ایران، افغانستان و فارسی زبانان در دیگر کشورهای جهان را به نمایش بگذارد و در جشنواره امسال فیلم هایی از آمریکا، استرالیا و سوئد نیز عرضه شده است.

برای نخستین بار در جشنواره جهانی فیلم پارسی بخش مسابقه گنجانده شده است و آیین یادبود ‘عباس کیارستمی’ فیلم سازی تأثیرگذار سینمای جهان که آثارش با استقبال فراوان منتقدان، داوران، کارگردانان و جشنواره ها روبرو شد نیز در این جشنواره برگزار می شود.

دست اندرکاران فیلم ‘ماحی’ نخستین اثر بلند سینمایی ‘داود خیام’ میهمان این جشنواره در استرالیا هستند. فیلمی که ‘جواد نوروزبیگی’ تهیه کنندگی آن را برعهده دارد و ‘آنا نعمتی’ در آن بازی می کند.

مروری بر آثار مجید برزگر نویسنده، کارگردان، تهیه کننده و عکاس ایرانی از برنامه های ویژه این جشنواره فیلم است.

گلدان و درخت بلوط، والدراما، ممیرو، خانواهی فرشچی، پریدن از ارتفاع کم، یک شهروند کاملاً معمولی، پرویز و فصل باران های موسمی از جمله آثار بلند این کارگردان است.

این جشنواره از ۲۲ سپتامبر تا سوم اکتبر (اول تا ۱۲ مهر) برگزار می شود.