بازیگر زن سینمای فرانسه درگذشت
بازیگر زن سینمای فرانسه درگذشت

«امانوئل ریوا» بازیگر فرانسوی فیلم «عشق» ساخته درخشان «میشل هانکه» در سن ۸۹ سالگی درگذشت.

«امانوئل ریوا» بازیگر فرانسوی فیلم «عشق» ساخته درخشان «میشل هانکه» در سن ۸۹ سالگی درگذشت.

به گزارش هفت هنر «گاردین» نوشت: «امانوئل ریوا» بازیگر زن «عشق» (َAmour) به کارگردانی «میشل هانکه»، که به خاطر بازی در این فیلم عنوان مسن‌ترین نامزد اسکار را دریافت کرد،‌ در سن ۸۹ سالگی درگذشت.

این بازیگر در فیلم «هیروشیما عشق من» هم درخشیده بود، ۶۰ سال در سینما فعالیت داشت اما اوج شهرت خود را پس از بازی در فیلم سال ۲۰۱۲ «هانکه» تجربه کرد. او به بیماری سرطان مبتلا بود و جمعه شب در خانه خود در شهر پاریس فوت کرد.
«ریوا» با وجود بیماری هم،‌ تا سال گذشته کار می‌کرد. او هرگز ازدواج نکرده و فرزندی نداشت.
«امانوئل ریوا» ۲۶ ساله بود که به امید بازیگر شدن، از روستا راهی پایتخت فرانسه شد. تلاش‌های او موفقیت‌آمیز بود و او در سال ۱۹۵۹ نقش اول «هیروشیما عشق من» را به عهده گرفت. «اریک رومر» این اثر را «مهم‌ترین فیلم پس از جنگ و اولین فیلم مدرن سینمای غیرصامت» توصیف کرده است.
«ریوا» در فرانسه با فیلمسازهای جوانی همچون «جیلو پونتع‌کوروو»، «ژان پیر ملویل» و «جورج فرانجو» همکاری کرد و در سال ۱۹۶۲ توانست جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی زن را از جشنواره فیلم ونیز به دست بیاورد.
این بازیگر همچنین در بخش «آبی» سه‌گانه معروف «کریشتوف کیشلوفسکی» هنرنمایی کرد.
«اومانوئل» ۸۵ ساله بود که نقش «آنه» یک معلم موسیقی، را در فیلم «عشق» هانکه بازی کرد و به شهرت جهانی رسید. این فیلم جایزه نخل طلا را از آن خود کرد و به عنوان «یک شاهکار مدرن» از آن یاد می‌شود.

«ریوا» در سالروز تولد ۸۶ سالگی خود، برای همین فیلم نامزد جایزه اسکار شد اما در آن سال جایزه را به «جنیفر لارنس» بازیگر «دفترچه نقره‌ای» دادند. با این حال، «عشق» موفق شد، اسکار بهترین فیلم خارجی را از آن خود کند.

این زن بازیگر سال ۲۰۱۲ درباره تجربه بازی در این فیلم گفته است:” «عشق» هدیه‌ای فوق‌العاده، شگفت‌انگیز و خارق‌العاده بود. نمی‌توانم بگویم چقدر خوشحالم. خیلی خوشحالم. همه این‌ها شبیه یک قصه می‌ماند.”