بازیگران کمدی با فیلم‌های جدی به جشنواره فیلم فجر ۹۹ آمدند/ جواد عزتی، مجید صالحی، بهرام افشاری و مهران احمدی در نقش‌های غیرکمدی
بازیگران کمدی با فیلم‌های جدی به جشنواره فیلم فجر ۹۹ آمدند/ جواد عزتی، مجید صالحی، بهرام افشاری و مهران احمدی در نقش‌های غیرکمدی

مهران احمدی بیشتر به عنوان بازیگر آثار کمدی مشهور است و فیلم «کوسه» و «سگ‌بند» آخرین فیلم‌های کمدی او هستند که هنوز اکران نشده‌اند، اما حضور پررنگ احمدی در این ژانر باعث نشده است پیشنهاد نقش‌های جدی را نپذیرد.

معمولا پس از این که یک بازیگر در ژانر کمدی مورد استقبال قرار می‌گیرد و فیلم‌های کمدی متعددی بازی می‌کند، کمتر اتفاق می‌افتد که نقش‌های جدی در آثار غیرکمدی به او سپرده شود، اما تعدادی از بازیگران محبوب کمدی با پذیرش نقش‌های جدی و درخشش در آن، توانسته‌اند فرصت بازی در نقش‌های سخت و پرچالش را داشته باشند و برچسب بازیگر کمدی را از روی خود بردارند. تعدادی از این بازیگران با فیلم‌های اجتماعی و نقش‌های متفاوتی در سی‌ونهمین جشنواره فجر حضور دارند.
مهران احمدی
مهران احمدی بیشتر به عنوان بازیگر آثار کمدی مشهور است و فیلم «کوسه» و «سگ‌بند» آخرین فیلم‌های کمدی او هستند که هنوز اکران نشده‌اند، اما حضور پررنگ احمدی در این ژانر باعث نشده است پیشنهاد نقش‌های جدی را نپذیرد. او امسال توجه خاصی به فیلم‌های غیرکمدی داشته و در فیلم «ابلق» اثر نرگس آبیار، «لیپار» ساخته حسین ریگی و «روز ششم» به کارگردانی حجت قاسم‌زاده اصل ایفای نقش کرده است. مهران احمدی در «ابلق» و «روز ششم» نقش مکمل بازی کرده است. فیلم برداری «لیپار» در چابهار انجام شده و احتمالا این بازیگر چالش استفاده از لهجه را در این فیلم داشته است.
بهرام افشاری
بهرام افشاری با سریال «پایتخت» به شهرت رسید و توجهات را به خود جلب کرد. او چه پیش از شهرت و چه پس از آن، از بازی در نقش‌های جدی هم استقبال کرده و این نقش‌ها را به اندازه کاراکترهای بامزه، به خوبی ایفا کرده است. اکنون این بازیگر با فیلم غیرکمدی «صحنه‌زنی» اثر علیرضا صمدی و «بعد از اتفاق» ساخته پوریا‌ حیدری اوره در جشنواره فجر حضور دارد. بهرام افشاری تا به حال به استثنای فیلم «کارگر ساده نیازمندیم» که در جشنواره سی‌وپنجم اکران شد، حضوری جدی در جشنواره فجر نداشته است و اکنون حضور در سی‌ونهمین دوره اتفاق مهمی برای او خواهد بود.
هومن برق‎ نورد
هومن برق‌نورد نیز جزو بازیگرانی‌ است که حضورش در فیلم  ها و سریال‌ها تنها محدود به آثار کمدی نبوده است. او امسال در فیلم «جوجه تیغی» ساخته مستانه مهاجر و «لیپار» ایفای نقش کرد و در هر دو فیلم نقش‌های متفاوتی را برعهده داشت. «جوجه تیغی» متقاضی حضور در جشنواره نبود، اما «لیپار» در جمع ۶۲ فیلم واجد شرایط برای داوری قرار دارد و هومن برق‌نورد امسال با این فیلم در جشنواره دیده می‌شود. تصویری که از این بازیگر در «لیپار» منتشر شده نشان می‌دهد او گریم بسیار متفاوتی در فیلم داشته و احتمالا نقش یک شخصیت بلوچ را بازی کرده است.
پژمان جمشیدی
پژمان جمشیدی در فیلم‌های کمدی زیادی بازی کرده و در چند فیلم غیرکمدی هم حضور داشته، اما نقش‌های او در این آثار نیز بامزه بوده و جمشیدی هنوز نتوانسته به واسطه بازی در این فیلم‌ها خودش را به عنوان بازیگر جدی آثار اجتماعی معرفی کند. «خط فرضی» ساخته فرنوش صمدی و «دوزیست» اثر برزو نیک‌نژاد، آخرین فیلم‌های غیرکمدی او هستند. «دوزیست» در جشنواره سال گذشته رونمایی شد و نقش جمشیدی رگه‌هایی از کمدی داشت، اما «خط فرضی» امسال در جشنواره به نمایش درمی‌آید. باید دید پژمان جمشیدی موفق شده است در این فیلم توانایی جدیدی از خود نشان بدهد.
مجید صالحی
بیشتر فیلم‌ ها و سریال‌های کارنامه مجید صالحی، کمدی است و او علاوه بر بازیگر، به عنوان کارگردان هم در این ژانر فعالیت کرده است. صالحی همچنین مدتی اجرای برنامه طنز «ام‌شو» را هم بر عهده داشت. او به تازگی تنها نقش‌های جدی و بازی در آثار غیرکمدی را پذیرفته است. یکی از این آثار فیلم «صحنه‌زنی» است که مضمونی اجتماعی دارد و این بازیگر در آن با یک نقش کاملا جدی ظاهر شده و با بهرام افشاری که او نیز بازیگر کمدی است همبازی بوده است. مجید صالحی از روز جمعه با سریال «سیاوش» به نمایش خانگی می‌آید و با نقش متفاوتی مانند یک شخصیت لات در این مدیوم دیده می‌شود.
رضا عطاران
سابقه درخشان رضا عطاران در ژانر کمدی باعث شده است این ستاره بیشتر به عنوان بازیگر کمدی و چهره‌ای طناز شناخته شود، اما او تا به حال در چند فیلم غیرکمدی از جمله «دهلیز» بهروز شعیبی هم بازی کرده  است و می‌تواند نقش‌های جدی را هم به خوبی بازی کند. شخصیت «روشن» در فیلمی به همین نام ساخته روح‌ا… حجازی جدیدترین نقش جدی است که عطاران آن را ایفا کرده است. نقش او در این فیلم بی‌ارتباط به حرفه خود واقعی او نیست و «روشن» یک مرد عاشق بازیگری است. رضا عطاران امسال علاوه بر فیلم حجازی، با کمدی «شیشلیک» در جشنواره فجر حضور دارد.
جواد عزتی
جواد عزتی  تاکنون با بازی فوق‌العاده خود در نقش‌های جدی متفاوت، موفق شده است بارها توانایی‌اش را به عنوان یک بازیگر در ژانرهای متنوع ثابت کند، اما به واسطه تعدد آثار کمدی که این ستاره در سینما و تلویزیون بازی کرده است، او نیز جزو بازیگران این ژانر به شمار می‌آید. یکی از فیلم‌های غیرکمدی جواد عزتی «بعد از اتفاق» ساخته پوریا حیدری اوره است که در سی‌ونهمین دوره جشنواره اکران می‌شود. او در این فیلم نقش یک پدر را بازی کرده که از طبقه ضعیف جامعه است. عزتی که معمولا جزو بازیگران پرکار جشنواره بوده است، امسال تنها این فیلم را در جشنواره دارد.
منبع خراسان