بازیگران «نهنگ آبی» همچنان شاکی از سانسور گسترده سریال/ حسین پارسایی: تنها دقایقی حذف شده!
بازیگران «نهنگ آبی» همچنان شاکی از سانسور گسترده سریال/ حسین پارسایی: تنها دقایقی حذف شده!

ماجرای سانسورهای گسترده در سریال‌های شبکه نمایش خانگی هر روز ابعاد تازه‌ای به خود می‌گیرد و موجی از اعتراض و انتقاد را به همراه دارد.

ماجرای سانسورهای گسترده در سریال‌های شبکه نمایش خانگی هر روز ابعاد تازه‌ای به خود می‌گیرد و موجی از اعتراض و انتقاد را به همراه دارد.

به گزارش تیتر هنر، پس از حاشیه‌های فراوانی که سریال «ممنوعه» به دنبال داشت،‌ حسین پارسایی، مدیرکل دفتر نمایش خانگی جای بررسی و موشکافی در تصمیمی دم دستی  این سریال را توقیف کرد تا به نوعی از خود سلب مسئولیت کرده باشد.

پس از این اتفاق، بازیگران سریال از نادیده گرفتن زحمت‌شان در سریال و سانسورهای عجیب و غریب انتقادات تندی کردند. سانسورها در آخر سریال «ممنوعه» را از جذابیت انداخت و مخاطبانش را فراری داد.

حالا این اتفاق برای سریال «نهنگ آبی» در حال رخ دادن است. وقتی ساعد سهیلی نسبت به سانسورهای سریال واکنش تندی نشان داد،‌ حسین پارسایی گفت که تنها دقایقی با هماهنگی تهیه‌کننده حذف شده است.

اما حمیدرضا آذرنگ در تازه‌ترین گفت‌وگویش با ایسنا،‌ نسبت به سانسورهای گسترده «نهنگ آبی» اعتراض کرده و این سانسورها را موجب خراب شدن کار بازیگران دانسته است.

آذرنگ در گفت‌وگویش گفته است:« ۹دقیقه از نقش من در قسمت اول این سریال حذف شده که این زمان از یک شخصیت در ژانر درام بخش زیادی از شخصیت‌شناسی نقش را از بین می‌برد که در این صورت شما فکر می‌کنید مخاطب ما با چه چیزی مواجه می‌شود؟ سانسور این چند دقیقه از نقش من در سریال، به شکل بی‌رحمانه‌ای باعث شده که ادامه قصه با توجه به سانسور پیش برود. نقص در یک شخصیت فیلم و سریال باعث ایجاد نقص ارتباطی یک اثر هنری با مخاطب می‌شود و در اقبال عمومی تأثیر می‌گذارد.»

آذرنگ با اشاره به تجربه‌گرایی در ایفای یک نقشِ فیلم و سریال توضیح داد: برای اینکه نقش قاتل را بازی کنی، لازم نیست که قتل انجام دهی، بازیگری ذائقه، شعور و استعداد است که در هر فردی باشد به تجربه واقعی آن نقش، نیاز نیست. بلکه کافی است، فرد هوشمند باشد تا فهم نزدیکی به نقش داشته باشد. من برای اینکه نقشی بازی کنم، نیاز نیست که به همان شخصیت تبدیل شوم. شاید در گذشته، برای اینکه بازیگر بتواند نقشی را ایفا کند، تجربه‌گرایی را پیشنهاد می‌کردند اما به نظرم وقتی بازیگر توانایی داشته و روی تجربه خود کار کرده باشد، به درجه‌ای می‌رسد که نیاز به تجربه‌گرایی نیست.

به نظر می‌رسد با اعمال چنین سانسورهایی شبکه نمایش خانگی از جذابیت‌هایش بیفتد و در آینده‌ای نزدیک با خطر از دست دادن مخاطب مواجه شود.

 

نویسنده: سید وحید موسوی راد