انتقاد تند و تیز خالق هری پاتر از ترامپ
انتقاد تند و تیز خالق هری پاتر از ترامپ

نویسنده «آوای فاخته» همچنین در روز ششم اکتبر در توییترش نوشت: «اگر همه ما همزمان ctrl-alt-del را بگیریم،‌ شاید بتوانیم سال ۲۰۱۶ را به زور ریبوت )دوباره راه‌اندازی) کنیم.»

«جی.کی. رولینگ» نویسنده رمان‌های «هری پاتر» در نامه‌ای که اخیرا برای بنیاد «پن» آمریکا نوشته، رئیس‌جمهور جدید این کشور را “متعصب” خوانده است.

به گزارش هفت هنر، اسکاتس‌من نوشت: «جی.کی. رولینگ» رمان‌نویس مشهور انگلیسی و خالق هفت‌گانه «هری پاتر» طی نامه‌ای که خطاب به بنیاد «پن» آمریکا نوشته، در دفاع از آزادی بیان، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده آمریکا را “متعصب” خطاب کرده است.

«رولینگ» از ماه نوامبر و در بحبوبحه رقابت نامزدهای ریاست‌جمهوری آمریکا، به مخالفت با «ترامپ» برخاست و اظهارات تندی درباره او منتشر کرد. او که از سال ۱۹۹۳ در اسکاتلند زندگی می‌کند، اخیرا در ماه دسامبر نامه‌ای به اعضای مرکز «پن» نوشت و در آن عنوان کرد: «رویدادهای ماه گذشته بسیاری از آمریکایی‌ها را شوکه و از خود بی‌خود کرده است. مسائل بسیاری در مرحله‌ای ناپایدار و نهادهای ارزشمند در معرض خطر بالقوه قرار گرفته‌اند.»

نویسنده «خلأ تصادفی» و «کرم ابریشم» در ادامه آورده است: «ماه گذشته من به بنیاد «پن» آمریکا در نیویورک پیوستم و با وجود تعجب برخی، از آزادی بیان دونالد ترامپ دفاع کردم. آن زمان من گفتم که آزادی بیان او، از آزادی من برای این‌که او را متعصب بخوانم، حمایت می‌کند. ترامپ به طور کامل از آزادی بیان خود سود جسته؛ حالا نوبت بقیه ماست تا از حق آزادی بیان‌مان استفاده کنیم.»

نویسنده «هری پاتر» در ادامه عنوان کرده است: «اگر ما الان حرف نزنیم، حق صحبت کردن‌مان در آینده‌ را به خطر می‌اندازیم.»

«رولینگ» از زمان انتخاب شدن «ترامپ» به عنوان نامزد حزب جمهوری‌خواه تا برگزیده شدنش به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا، واکنش‌های تندی نسبت به او نشان داده و این مساله باعث شده برخی از کاربران توییتر که او را دنبال می‌کنند، بگویند: «ریاست‌جمهوری آمریکا به یک نویسنده انگلیسی چه ربطی دارد؟» رولینگ در پاسخ به یکی از همین اعتراض‌ها گفته بود: «وقتی مردی این‌قدر ناآگاه و فردی که بازی دادنش آسان است، تا نوک دماغش به کدهای هسته‌ای نزدیک می‌شود، این مساله به همه ربط دارد.»

«رولینگ» در یکی از تندترین توییت‌هایش «ترامپ» را در زمان نامزدی حزب جمهوری‌خواه، با «ولدمورت» شخصیت منفی داستان‌های جادوگری «هری پاتر» مقایسه کرد. او در پاسخ به مقاله‌ای با عنوان «به این دلیل مردم تاجر آمریکایی دونالد ترامپ را لرد ولدمورت می‌خوانند»، نوشت: «چه وحشتناک. ولدمورت اصلا به بدی ترامپ نبود.»

نویسنده «آوای فاخته» همچنین در روز ششم اکتبر در توییترش نوشت: «اگر همه ما همزمان ctrl-alt-del  را بگیریم،‌ شاید بتوانیم سال ۲۰۱۶ را به زور ریبوت )دوباره راه‌اندازی) کنیم.»