الیف شافاک، نویسنده‌ی ترک، می‌گوید تحولات اخیر در اروپا و آمریکا نوعی زنگ بیدارباش برای طرفداران دموکراسی و لیبرال است.

الیف شافاک، نویسنده‌ی ترک، می‌گوید تحولات اخیر در اروپا و آمریکا نوعی زنگ بیدارباش برای طرفداران دموکراسی و لیبرال است.
 به گزارش هفت هنر، شافاک در گفت‌وگویی با شبکه‌‌ی «وُرلد پُست» نگرانی خود را از به قدرت رسیدن پوپولیست‌ها در آمریکا و بریتانیا ابراز کرده است.

این نویسنده‌ی ۴۵ ساله‌ی تُرک در پاسخ به این سؤال که آیا پوپولیست‌ها بعد از در اختیار گرفتن قدرت در آمریکا و بریتانیا در اروپا نیز به قدرت دست خواهند یافت یا خیر گفته است «پوپولیست‌ها در یک قسمت از جهان می‌توانند پوپولیست‌ها را در قسمت دیگری از جهان تشویق کنند.»

او گفته است عوام‌فریبان قبیله‌ای با ولعی خاص این فکر را تبلیغ می‌کنند که همه‌ی انسان‌ها به قبیله‌ی خودشان تعلق دارند و در آن قبیله احساس امنیت می‌کنند.

شافاک گفته است شخصاً از گسترش پوپولیسم در اروپا احساس نگرانی بیشتری می‌کند تا گسترش پوپولیسم در آمریکا.

او در توصیف خود از قاره‌ی اروپا به این نکته اشاره کرده که مردمان اروپا نوعی ترس غریزی و بی‌دلیل نسبت به کثرت و دیگران دارند و این خصلت در شهرهای کوچک نسبت به شهرهای بزرگ بیشتر است.

شافاک تحولات اخیر در صحنه‌ی سیاسی اروپا و آمریکا را نوعی زنگ بیدارباش برای دموکرات‌ها، لیبرال‌ها و طرفداران جهان‌وطنی و هر کسی که دموکراسی و پولورالیسم برایش عزیز است دانسته است.

شافاک خود نویسنده‌ای ترک‌تبار است که اکنون در شهر استراسبورگ فرانسه زندگی می‌کند. او سال‌هایی از زندگی خود را در شهرهایی چون آنکارا، مادرید، عمان، کلن، استانبول، بوستون، میشیگان و آریزونا گذرانده است.

او اکنون پرفروش‌ترین نویسنده‌ی ترک به شمار می‌رود که آثارش فروش میلیونی دارد. در ایران نیز برخی از رمان‌های او با استقبال مخاطبان روبرو شده است. از جمله رمان «ملت عشق» شافاک که به موضوع عشق می‌پردازد در ایران با استقبال مخاطبان مواجه شده است.

شافاک فارغ‌التحصیل رشته‌ی ارتباطات بین‌الملل و علوم سیاسی است.