افسر پیشین پلیس برنده جایزه ادبی رمان جنایی سال انگلستان شد

02:007۰
کلیر مکینتاش، افسر پیشین پلیس انگلستان جایزه رمان جنایی برتر این کشور را برای کتاب «می‌گذارم بروی» (I Let You Go) را از آن خود کرد.
به گزارش هفت هنر،  به نقل از «گاردین»، رمان جنایی «مکینتاش» در رقابت با آثاری از «جی کی رولینگ» که رمانش با نام مستعار «رابرت گالبریت» منتشر شده بود و «مارک بیلینگهام»، برنده دو دوره این جایزه، داستان برتر سال ۲۰۱۶ لقب گرفت.

«مکینتاش» که  ۱۲ سال به عنوان افسر پلیس انگلستان خدمت کرده بود، حرفه تمام وقت نویسندگی را از زمان خروج از نیروی پلیس در سال ۲۰۱۱ آغاز کرد. «می‌گذارم بروی» که از میان ۱۸ عنوان کتاب در فهرست نخستین و ۶ عنوان در فهرست نهایی این جایزه انتخاب شده بود درباره زنی است که پس از کشته شدن فرزندش در تعقیب و گریزی به منطقه دور افتاده‌ای از «ولز» نقل مکان می‌کند. این داستان هم‌چنین روایتگر فعالیت‌های کارآگاهی است که برای کشف پرونده تلاش می‌کند. نشریه «نیویورک تایمز» این رمان جنایی را بسیار زیرکانه و به معنای واقعی تکان‌دهنده توصیف کرده است.

جایزه ۳ هزار پوندی «تیکستون الد پکیولایر» (Theakston Old Peculier) دوازدهمین دوره خود را پشت سر گذاشته و اکنون به عنوان یکی از معتبرترین جوایز رمان‌های گونه جنایی در انگلستان شناخته می‌شود.

در این دوره از این جایزه هم‌چنین «وال مک‌درمید» (Val MacDermid) جایزه فعال‌ترین جنایی‌نویس را از آن خود کرد. این نویسنده برای شخصیت‌های زن «لیندسی گوردون»، روزنامه‌نگار و کارآگاه خصوصی «کیت برانیگان» شهرت دارد. او امسال سی‌امین اثر خود را در گونه جنایی منتشر خواهد کرد.

نام «جی کی رولینگ» نویسنده مجموعه رمان‌های «هری پاتر» نیز برای سومین کتاب جنایی خود با نام مستعار «رابرت گالبرایت» نیز در فهرست نهایی به چشم می‌خورد. وی در استقبال از انتخاب «مک‌درمید» به عنوان نویسنده فعال گونه جنایی وی را «ملکه جنایی» نامید.

لینک کوتاه
https://titrhonar.ir /?p=4537

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند

*