اظهارات سیاسی یک نویسنده معروف جنجال آفرید
اظهارات سیاسی یک نویسنده معروف جنجال آفرید

اظهارات سیاسی یان مک‌اِوِن، نویسنده‌ی انگلیسی، درباره‌ی خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا جنجالی شد و او را وادار به روشنگری درباره‌ی سخنانش کرد.

اظهارات سیاسی یان مک‌اِوِن، نویسنده‌ی انگلیسی، درباره‌ی خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا جنجالی شد و او را وادار به روشنگری درباره‌ی سخنانش کرد.
یان مک‌ایوان در ایران عمدتاً به خاطر رمان «تاوان» شناخته می‌شود

به گزارش هفت هنر، این نویسنده‌ی انگلیسی چندی پیش در کنفرانسی خبری صحبت کرده بود که به مناسبت انتشار نسخه‌ی اسپانیولی رمان تازه‌اش در بارسلونا برگزار شده بود.

مک‌اِوِن گفته بود همه‌پرسی بریتانیایی‌ها برای خروج از اتحادیه‌ی اروپا او را به یاد رایش سوم انداخته است.

آلمان نازی یا رایش سوم به حکومت آلمان بین سال‌های ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ اطلاق می‌شود که آدولف هیتلر تا سال ۱۹۴۵ در آن کشور در رأس حکومت بود.

صحبت‌های او در بارسلونا موجبِ انتقادهای زیادی از سوی طرفداران خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا شد و در مطبوعات بازتاب پیدا کرد.

این نویسنده‌ی بریتانیایی در توضیحاتی که امروز در روزنامه‌ی گاردین منتشر شده گفته است سخنانش در آن کنفرانس خبری در روند ترجمه «تحریف شده است.»

مک‌اون گفته است او هرگز بین دولت بریتانیا و طرفداران خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا با دولت نازی تشابهی نمی‌بیند.

در کنفرانس خبری که متن آن را روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های اسپانیایی منتشر کرده بودند او «برگزیت» را «یک فاجعه‌ی واقعی» توصیف کرده بود.

مردم بریتانیا ژوئن ۲۰۱۶ در یک همه‌پرسی شرکت کردند و اکثریت آنها به خروجِ کشورشان از اتحادیه‌ی اروپا رأی مثبت دادند. اتحادیه‌ی اروپا از تصمیمِ سیاسی بریتانیایی‌ها دلِ خوشی نداشت.

مک‌اون گفته بود «۱۶ میلیون بریتانیایی می‌خواستند در اتحادیه‌ی اروپا بمانند و ۱۷ میلیون نفر می‌خواستند آن را ترک کنند.»

او از گروه کوچک و فعالی در کشورش انتقاد کرده بود که روند خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا را به گونه‌ای نمایش می‌دهند که به موجب آن، خواسته‌های ۱۶ میلیون نفر بریتانیایی نادیده گرفته می‌شود.

یان مک‌اون متولد ۱۰۴۸ است و رمان‌های متعددی نوشته که چندین اثر از بین آنها نیز به فارسی ترجمه شده‌اند. او عمدتاً به خاطر رمان «تاوان» شهرت دارد.

«تاوان» سال ۲۰۰۱ منتشر شد و حوادث آن در سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم سپری می‌شود. سال ۲۰۰۷ نیز فیلمی با همین عنوان به کارگردانی جو رایت بر اساس آن ساخته شد.

مک‌اون به خاطر این رمان برنده‌ی جایزه‌ی بوکر شد.