اظهارات سیاسی در مراسم سینمایی «بفتا»
اظهارات سیاسی در مراسم سینمایی «بفتا»

«لالا لند» با کسب پنج جایزه شب جوایز بفتا را همانند شب جوایز گلدن گلوب از آن خود کرد.

«لالا لند» با کسب پنج جایزه شب جوایز بفتا را همانند شب جوایز گلدن گلوب از آن خود کرد.

به گزارش هفت هنر، موزیکال «لالا لند» به کارگردانی دیمین شزل پنج جایزه بفتا از جمله جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و جایزه بهترین بازیگر زن را از آن خود کرد.

این دوره از مراسم جوایز سینما آکادمی فیلم بریتانیا با اهدای جایزه بهترین فیلم بریتانیایی به کن لوچ آغاز شد. کن لوچ هنگام دریافت جایزه از اینکه خیلی زود فضای مراسم را سیاسی می‌کند عذر خواست و گفت: «از آکادمی ممنونم که از حقیقت درون فیلم که صدها و هزاران تن در کشور از آن آگاهند، حمایت کرد. شرم‌آور است که دولت با آسیب‌پذیرترین و فقیرترین افراد به بدترین و بی‌رحمانه‌ترین شکل برخورد می‌کند. این بی‌رحمی به آنجا رسیده که کودکان پناه‌جویی را که قول دادیم کمکشان کنیم، به کشور راه‌ نمی‌دهیم.»

همانگونه که پیش‌بینی می‌شد جایزه بهترین بازیگر مرد برای بازی درخشان در «منچستر کنار دریا» به کیسی افلک رسید. کیسی افلک پس از پایان مراسم از گفت‌وگوی خود با مریل استریپ سخن گفت: «به او گفتم که سخنانش در گلدن‌گلدن تا چه اندازه برای همه ما حائز اهمیت است. من بی‌اندازه از تو برای این کار سپاسگذارم. او نشان داد که صحبت کردن درباره این مسائل ایرادی ندارد و مهم نیست که ما بازیگر هستیم، میکروفن در اختیار ماست و می‌توانیم از آن برای اعتراض استفاده کنیم.»

فیلم «منچستر کنار دریا» علاوه بر این جایزه بهترین فیلمنامه غیراقتباسی را از آن خود کرد. این جایزه به کنت لونرگان رسید که علاوه بر نوشتن فیلمنامه کارگردان اثر هم بوده است.

یکی از نکات عجیب شب جوایز بفتا دست خالی دو فیلم «ورود» و «حیوانات شب‌زی» بود که هر کدام برای ۹ جایزه نامزد شده بودند اما تنها یکی از آن‌ها یک جایزه برد.

درام علمی‌تخیلی «ورود» به کارگردانی دنیس ویلنو تنها جایزه بهترین صدابرداری را از آن خود کرد و «حیوانات شب‌زی» به کارگردانی تام فورد دست خالی از مراسم بیرون رفت.

دو پتل که برای بازی در «شیر»‌ جایزه بهترین بازیگر مرد نقش مکمل را از آن خود کرد، هنگام دریافت جایزه گفت: «این فیلم درباره عشق است که مرزها، نژاد، رنگ پوست و هر چیز دیگری را پشت سر می‌گذارد.» پتل پس از پایان مراسم قول داد که جایزه خود را با سانی پاوار بازیگر نقش کودکی خود در فیلم تقسیم کند.

این فیلم داستان یک پسر بچه هندی است که فرزندخوانده یک خانواده استرالیایی می‌شود و سال‌ها بعد دنبال خانواده‌ اصلی خود در هند می‌گردد. «شیر» جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی را نیز از آن خود کرد.

وایولا دیویس نیز که برای بازی در فیلم «حصارها» به کارگردانی دنزل واشنگتن برنده جایزه بهترین بازیگر زن نقش مکمل شد، هنگام دریافت جایزه از پدرش یاد کرد. فیلم «حصارها» با اقتباس از نمایشنامه‌ای به همین نام نوشته آگوست ویلسون ساخته شده است.

او در سخنرانی پس از دریافت جایزه گفت: «وقتی پدرم آخرین نفس‌هایش را می‌کشید، فکر ویرانگری تمام ذهنم را به خود مشغول کرده بود: «آیا زندگی او اهمیتی داشت؟»»

دیویس در ادامه گفت:‌ «آگوست ویلسون به زیبایی پاسخ پرسش مرا داده، چون با کار خود ثابت کرده که زندگی ما نیز به عنوان آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار اهمیت دارد. فردی که در اصطبل اسب‌ها کار می‌کند، یک نظافتچی و تمام افرادی که زیر قوانین تبعیض‌آمیز جیم کرو بزرگ شده‌اند، افرادی که نامشان در کتاب‌های تاریخ دیده نمی‌شود؛ اما هر کدام داستان خود را دارند. داستان‌هایی که ارزش روایت کردن دارند.»

در این مراسم جایزه بهترین کارگردان، فیلمنامه‌نویس یا تهیه‌کننده فیلم‌ اولی بریتانیا به بابک انوری با فیلم «زیر سایه» اهدا شد. این فیلم نماینده بریتانیا در بخش بهترین فیلم‌های غیرانگلیسی‌زبان هشتادونهمین دوره اسکار بود اما به جمع نامزدهای جایزه راه نیافت.

در حالی که انیمیشن «کوبو و دوتار»‌ جایزه بهترین انیمیشن بلند را دریافت کرد، جایزه بهترین مستند به «سیزدهم» ساخته آوا دوورنی اهدا شد و فیلم «پسر شائول» به کارگردانی لاسلو نمش برنده اسکار سال گذشته، بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان بفتا نام گرفت.

برنده جایزه ستاره نوظهور بفتا را مردم انتخاب می‌کنند. این جایزه امسال به تام هالند بازیگر بریتانیایی فیلم «مرد عنکبوتی» اهدا شد.

منبع: بی‌بی‌سی / ۱۲ فوریه