استنلی کوبریک در نامه‌اش به برگمان چه نوشت؟
استنلی کوبریک در نامه‌اش به برگمان چه نوشت؟

نامه ستایش‌آمیز کارگردان شهیر آمریکایی به اینگمار برگمان، نشان مهارت و چیره‌دستی کارگردان سوئدی در سینما است.

نامه ستایش‌آمیز کارگردان شهیر آمریکایی به اینگمار برگمان، نشان مهارت و چیره‌دستی کارگردان سوئدی در سینما است.

به گزارش «تیترهنر»، استنلی کوبریک این نامه سرشار از ستایش را در سال ۱۹۶۰ به مردی نوشت که او را «بزرگ‌ترین کارگردان حال حاضر» دانست و کسی که بعدها گفت تاثیر شگرفی بر کارش گذاشته است: اینگمار برگمان. به خاطر داشته باشید که آن موقع کوبریک ۳۱ ساله و برگمان ۱۰ سال از او بزرگ‌تر بود. این نامه در موزه فیلم سینماتک آلمان نگهداری می‌شود.

متن نامه به شرح زیر است:«

۹ فوریه ۱۹۶۰
آقای برگمان عزیز

شما قطعا در سراسر دنیا آنقدر تحسین شده و موفق بوده اید که این نامه کاملا غیر ضروری فرض شود ، اما به هر حال من دوست دارم در مقام یک فیلمساز و همکار، تحسین و سپاسگذاری خودم را بابت سخاوت خارق العاده و درخشانی که با فیلم‌هایتان در حق دنیا  روا داشته اید، ادا کنم!
من هیچگاه در سوئد نبوده ام و در نتیجه هرگز افتخار تماشای آثار تئاتری شما را نداشته ام؛ اما تصور شما از زندگی عمیقا مرا تحت تاثیر قرار داده است، خیلی عمیق تر از آنچه که پیش از این تحت تاثیر هر فیلمی قرار گرفته ام!
اعتقاد دارم شما امروزه بزرگترین فیلم ساز مشغول به کار هستید، بیش از آن اجازه دهید بگویم که در بوجود آوردن حس و حال و اتمسفر، ظرافت اجرا، اجتناب از بدیهیات و صداقت و کمال یافتگی در شخصیت پردازی، هیچکس به گرد پای شما نمی رسد! به این باید هرچیزی را که در ساختن یک فیلم نقش دارد، اضافه کرد. فکر می‌کنم شما از نعمت بازیگران فوق‌العاده‌ای برخوردار هستید. مکس فان سیدو و اینگرید تولین در ذهن من حضور زنده‌ای دارند و بسیاری دیگر در انجمن بازیگری‌تان هستند که نام‌شان یادم رفته است. برای شما و همه‌ آن‌ها بهترین‌ها را آرزومندم و مشتاقانه منتظر دیدن هر فیلمی از شما هستم.

با احترام
امضاء استنلی کوبریک»