استاد چیره دست ساز رباب در جشنواره موسیقی فجر
استاد چیره دست ساز رباب در جشنواره موسیقی فجر

نوازنده چیره‌دست افغانستانی ساز رباب در سی‌وسومین جشنواره موسیقی فجر اجرا خواهد کرد.

نوازنده چیره‌دست افغانستانی ساز رباب در سی‌وسومین جشنواره موسیقی فجر اجرا خواهد کرد.

به گزارش تیتر هنر به نقل از روابط عمومی سی و سومین جشنواره موسیقی فجر؛ طی برنامه ریزی های صورت گرفته این نوازنده با سابقه کشور افغانستان امسال در جشنواره موسیقی و در تالار وحدت به اجرای برنامه خواهد پرداخت.

همایون سخی متولد ۱۹۷۶ در شهر کابل می باشد و از ده سالگی نزد پدرش استاد غلام سخی یکی از رباب نوازان بنام کشور افغانستان فراگیری این ساز را شروع کرد. وی از سال ۲۰۰۱ کانون موسیقی دانان افغانستان را جهت رشد و اعتلای موسیقی این کشور در امریکا راه اندازی کرد.

به گزارش ایسنا، این هنرمند پیش از این در دوره سی‌ویکم این رویداد نیز قرار بود به اجرای برنامه بپردازد؛ اما این کنسرت لغو شد. دلیل این لغو نیز لایحه بودجه سال ۲۰۱۶ آمریکا بود که طبق آن، شهروندان ۳۸ کشوری که می‌توانستند برای تجارت یا گردشگری، مدت ۹۰ روز بدون اخذ روادید در خاک ایالات‌ متحده اقامت داشته باشند، اگر در ۵ سال گذشته به سوریه، عراق، سودان و ایران سفر کرده بودند؛ دیگر «نمی‌توانستند» مانند قبل بدون روادید وارد آمریکا شوند.

به همین علت همایون سخی و سیار هاشمی که قرار بود در جشنواره موسیقی فجر روی صحنه بروند، به‌خاطر این لایحه برای حضور در ایران علی‌رغم عقد قرارداد، دچار تردید شدند. ستاد برگزاری جشنواره موسیقی فجر نیز بر همین اساس تصمیم گرفت تا به‌جهت جلوگیری از ایجاد هرگونه اختلال طی روزهای برگزاری جشنواره موسیقی فجر در تهران، این اجرا را لغو کند.