استاد دانشگاه ویتنامی‌تبار جایزه بخش ادبیات داستانی «پولیتزر» را برد

02:009۰

 «ویت تان نگوین» استاد دانشگاه ویتنامی‌تبار با نخستین رمان خود موفق شد جایزه بخش ادبیات داستانی «پولیتزر» را از آن خود کند.

به گزارش هفت هنر برندگان بخش‌های مختلف جوایز «پولیتزر» در حالی معرفی شدند که یک نویسنده نوقلم با اولین کتابش موفق به دریافت جایزه بخش ادبیات داستانی شد.

در حالی که از زمان انتشار فهرست نامزدهای نهایی در اکثر نقدها نام «یک زندگی کوچک» به قلم «هانیا یاناگیهارا» به عنوان شانس دریافت جایزه تکرار می‌شد، هیات داوران «پولیتزر» ۲۰۱۶ «ویت تان نگوین» را برای نگارش «همدرد» شایسته دریافت این جایزه ادبی شناختند. تقریبا هیچ‌یک از نشریات ادبی از «همدرد» که به دوران جنگ ویتنام از نگاه یک جاسوی ویتنامی پرداخته، ‌به عنوان شانس دریافت «پولیتزر» نام نبرده بودند. «کلی لینک» و «مارگارت وربل» فینالیست‌های این بخش بودند.

«همیلتون» نوشته «لین مانوئل میراندا» جایزه بخش نمایشنامه‌نویسی را از آن خود کرد. او در بخش نهایی با نویسندگانی چون «استفن کارام» و «برندل جیکوبز جنکینز» به رقابت پرداخت.

جایزه بخش کتاب تاریخی «پولیتزر» نصیب «محاکمه کاستر: زندگی در مرز آمریکای نو» نوشته «تی.جی. استایلز» شد. جایزه بخش زندگی‌نامه یا شرح‌حال‌نویسی این دوره به «ویلیام فینگان» نویسنده کتاب «روزهای بربری‌وار» تعلق گرفت.

در بخش شعر «پولیتزر» ۲۰۱۶ «دفتر خاطرات اوزون» کتابی شامل سروده‌های «پیتر بالاکیان»، به عنوان برنده انتخاب شد. «الیزابت ویلیس» و «دایان سوس» نامزدهای نهایی این بخش بودند.

به گزارش گاردین، «جابی واریک» جایزه ادبیات غیرداستانی عمومی را با کتاب «پرچم‌های سیاه: قیام داعش» به دست آورد. این کتاب نشان داده چطور منطق اشتباه پشت جنگ عراق کمک کرد تا گروه تروریستی داعش رشد پیدا کند. جایزه بخش موسیقی «پولیتزر» هم به «هنری تردگیل» اعطا شد.

«پولیتزر» مجموعه جوایزی در حوزه‌های روزنامه‌نگاری، ادبیات و موسیقی است که از معتبرترین جوایز دنیا به حساب می‌آید. این جایزه از سال ۱۹۱۷ به صورت سالانه با نظارت دانشگاه کلمبیا به روزنامه‌نگاران و نویسندگان، شاعران و موسیقی‌دانان اعطا می‌شود. جایزه «پولیتزر» به ‌نام بنیان‌گذار آن «جوزف پولیتزر» روزنامه‌نگار مجاری‌تبار آمریکایی قرن نوزدهمی نام‌گذاری شده‌ است. برندگان جوایز «پولیتزر» مبلغی ۱۰ هزار دلاری دریافت می‌کنند.

لینک کوتاه
https://titrhonar.ir /?p=340

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند

*