اسامی فیلم‌های بخش رقابتی فیلم فجر اعلام شد
اسامی فیلم‌های بخش رقابتی فیلم فجر اعلام شد

نشست جشنواره‌ی فیلم فجر برای معرفی فیلم‌های بخش رقابتی «سودای سیمرغ» با حضور محمد حیدری دبیر جشنواره‌ آغاز شد. به گزارش هفت هنر، دبیر جشنواره‌ی فیلم فجر جمعه ۱۷ دی ماه در موزه سینما برای نخستین‌بار برخلاف روال معمول سال‌های قبل این رویداد هنری، در یک نشست حاضر شد تا اسامی فیلم‌ها را اعلام کند. در ابتدای […]

نشست جشنواره‌ی فیلم فجر برای معرفی فیلم‌های بخش رقابتی «سودای سیمرغ» با حضور محمد حیدری دبیر جشنواره‌ آغاز شد.

به گزارش هفت هنر، دبیر جشنواره‌ی فیلم فجر جمعه ۱۷ دی ماه در موزه سینما برای نخستین‌بار برخلاف روال معمول سال‌های قبل این رویداد هنری، در یک نشست حاضر شد تا اسامی فیلم‌ها را اعلام کند.

در ابتدای این نشست،محمد حیدری اسامی هیات انتخاب را بطور رسمی اعلام کرد.

او از سیدضیاءهاشمی،محمدعلی حسین‌نژاد،نرگس آبیار،عماد افروغ،حسین کرمی و حجت‌الاسلام مرقاتی به عنوان اعضاء هیات انتخاب نام برد.

در ادامه محمد حیدری؛ اسامی ۲۸ فیلم منتخب بخش سودای سیمرغ (بخش رقابتی) جشنواره‌ی فیلم فجر را بدین شرح معرفی کرد:

۱- «کارگر ساده نیازمندیم» به کارگردانی منوچهر هادی
۲- «مادری» به کارگردانی رقیه توکلی
۳- «ایتالیا ایتالیا » به کارگردانی کاوه صباغ‌زاده
۴- «انزوا» به کارگردانی مرتضی علی‌عباس میرزایی
۵- «نگار» به کارگردانی رامبد جوان
۶-«سدمعبر» به کارگردانی محسن قرائی
۷-«چراغ‌های ناتمام» به کارگردانی مصطفی سلطانی
۸- «ماه‌گرفتگی» به کارگردانی سیدمسعود اطیابی
۹- «یک روز به‌خصوص» به کارگردانی همایون اسعدیان
۱۰-«کمدی انسانی» به کارگردانی محمد هادی کریمی
۱۱- «ویلایی‌ها» به کارگردانی منیره قیدی
۱۲- «گشت۲» سعید سهیلی
۱۳- «سوفی و دیوانه» مهدی کرم‌پور
۱۴- «رگ خواب» حمید نعمت‌الله
۱۵- «پشت دروازه بهشت» علی نوری اسکویی
۱۶-«اسرافیل» آیدا پناهنده
۱۷-«فراری» علیرضا داودنژاد
۱۸-«ماجرای نیمروز» محمد حسین مهدویان
۱۹-«بدون تاریخ، بدون امضا» وحید جلیلوند
۲۰-«سارا و آیدا» مازیار میری
۲۱- «زیر سقف دودی» پوران درخشنده
۲۲- «خفگی» فریدون جیرانی
۲۳-«پشت دیوار سکوت» مسعود جعفری جوزانی

۲۴- «آذر» به کارگردانی محمد حمزه‌ای

۲۵- «قاتل اهلی» به کارگردانی مسعود کیمیایی
۲۶- «تابستان داغ ابراهیم» ابراهیم ایرج‌زاده
۲۷- «۲۱ روز بعد» سید محمدرضا خردمندان
۲۸- «شماره ۱۷ سهیلا» محمود غفاری

در ادامه پس از معرفی اسامی فیلم‌های بخش رقابتی، دبیر جشنواره فیلم فجر بیان کرد: از مجموع ۹۴ فیلمی که هیات انتخاب در ۴۵ روز گذشته دیده است، طبق آنچه در فراخوان ذکر شده بود، آثار بخش «چشم‌انداز سینمای ایران»، مشخص شده‌اند که تاکید می‌کنم نهایتا شامل ۴۴ فیلم می‌شود و از این بین، ۲۸ فیلم برای بخش سودای سیمرغ (رقابتی) معرفی می‌شوند.

او با اشاره به اینکه در آثار بخش سودای سیمرغ (مسابقه ملی) فیلم‌های اول،حرفه‌ای و انیمیشن طبق فراخوان حضور دارند، اضافه کرد: در این نشست فقط ۲۸ فیلم بخش سودای سیمرغ معرفی می‌شوند که در بخش چشم‌انداز هم حضور دارند و باقی اسامی فیلم‌های بخش چشم‌انداز (غیر رقابتی) در روز یکشنبه هفته آینده (۱۹ دی ماه) اعلام خواهند شد.

دبیر سی‌ و پنجمین جشنواره‌ی فیلم فجر همچنین اظهار کرد: تمام ۴۴ اثر بخش «چشم‌انداز» در بخش آرای مردمی حضور دارند و امسال طبق فراخوان به جز یک فیلم که سیمرغ مردمی دریافت می‌کند، دو اثر دیگر هم با اولویت دوم و سوم معرفی می‌شوند.

او پس از اعلام اسامی فیلم‌های بخش مسابقه خاطرنشان کرد که از بین ۲۸ اثر بخش «سودای سیمرغ»، ۹ فیلم مربوط به فیلمسازان اول هستند و این نوید خوبی برای سینمای ایران است.

محمد حیدری در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سوال ایسنا، مبنی بر اینکه آیا در بررسی‌های هیات انتخاب فیلمی بوده که به دلیل ممیزی کنار گذاشته شود، یا فیلمی از شرکت در جشنواره انصراف داده باشد، توضیح داد: هیات انتخاب بر اثر آنچه دیده اظهارنظر کرده و آثار را بدون نام و نشان سازندگانشان بررسی کرده است.

وی با بیان اینکه به هر حال آثار باید از کیفیت لازم برخوردار باشند، ما برای بخش مسابقه می‌توانستیم تا ۳۳ اثر را انتخاب کنیم اما کیفیت فیلم‌ها مهم بود و در نهایت هیات انتخاب به این تعداد اثر رسید. البته مجموعه ۱۶ اثر دیگری هم که برای بخش چشم‌انداز معرفی می‌شوند، ارزشمند هستند ولی نظر هیات انتخاب بر این بود که فقط این ۲۸ فیلم برای بخش سودای سیمرغ معرفی شوند.

حیدری همچنین گفت: اگر فیلمی از آثار اعلام شده آماده نشود و نرسد از میان فیلم‌های رزرو به بخش مسابقه اضافه می‌شود اما به این تعداد، ۲۸ فیلم افزوده نمی‌شود.

وی ادامه داد: فیلمسازانی که آثارشان معرفی نمی‌شوند، حق طبیعی‌شان است که بدانند چرا آثارشان کنار گذاشته‌ شده‌اند؟! با این حال ما هیچ اثری نداریم که صاحب اثر فرم انتخاب را پُر کرده باشد و به هیات انتخاب رسیده باشد اما هیات آن را ندیده باشد.

دبیر جشنواره فیلم فجر در بخش دیگری از این نشست اعلام کرد: دو تا سه فیلم هستند که به جشنواره نرسیدند و اسامی آنها در آینده اعلام خواهد شد. با این حال تاکید می‌کنم مجموعه آثار به لحاظ محتوا و ساخت، بررسی شده و سه نفری که برای بحث پروانه نمایش در هیات انتخاب حضور داشتند، هم در همین راستا دعوت شده بودند که مجموع آثار را ببینند.

او در پاسخ به اینکه آیا فیلم‌های کیانوش عیاری و محمد رسول‌اف با ممیزی‌های زیادی روبرو شده‌اند و در این‌باره با سازندگان‌شان صحبت شده‌ است، تاکید کرد ما به عنوان دست‌اندرکاران جشنواره با هیچ صاحب اثری، درباره فیلم‌هایشان صحبت نکرده‌ایم.

محمد حیدری توضیح درباره جزئیات بیشتری از فیلم‌های راه‌یافته به جشنواره و برخی حاشیه‌های مطرح شده را به نشست بعدی موکول کرد.

دبیر جشنواره‌ی فیلم فجر در بخشی از این نشست در پاسخ به اینکه پیش بینی می‌شد،هیات انتخاب در این نشست حاضر باشند و پاسخگوی اهالی رسانه باشند، گفت: قرار نبود،هیات انتخاب حاضر باشند اما اگر نیازی باشد تلفنی یا در یک نشست جداگانه پاسخگوی اهالی رسانه خواهند بود.

به گفته‌ی حیدری؛ تقسیم‌بندی فیلم‌ها در گروه های مختلف از جمله هنر و تجربه در جدول جشنواره‌ی فجر تعیین شده و مشخص خواهد بود.