منیر قیدی، کارگردان «ویلایی‌ها» پس از محسن نصرالهی و مسعود سلامی، سومین سینماگری است که از رقابت برای دریافت سیمرغ انصراف داد.

منیر قیدی، کارگردان «ویلایی‌ها» پس از محسن نصرالهی و مسعود سلامی، سومین سینماگری است که از رقابت برای دریافت سیمرغ انصراف داد.

به گزارش هفت هنر، پس از آن که محسن نصرالهی و مسعود سلامی، مدیر فیلمبرداری و طراح صحنه فیلم «خفه‌گی» که برای فیلم‌های «گشت ۲» و «بدون تاریخ، بدون امضا» نامزد دریافت سیمرغ شده بودند، از حضور در بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر انصراف دادند، نوبت به منیر قیدی یکی از فیلمنامه نویسان و کارگردان «ویلایی‌ها» رسید که با انتشار نامه‌ای سرگشاده از رقابت برای دریافت سیمرغ انصراف داد.

کارگردان «ویلایی‌ها» نوشته است:

«حضور در هر رقابتى و تن دادن به قواعد داورى بخشى مهم از روحیه کمال‌طلبى و حتى جاه‌طلبى هر هنرمندى است اما این حضور هنگامى ارزش دارد که در مواجهه با حسادت و جهالت و بلاهت و حذف، قربانى نشود.

فیلمنامه «ویلایی‌ها» روایتی است که به قدر بضاعت خود و به گواه آرا و نظرها و بازخوردهای متنوع، فروتنانه و بی‌ادعا بر دل مخاطبان اصلی آن نشسته است و سهم هنرمندان این فیلم را در ادای دین به مقطع مهمی از تاریخ این سرزمین و به دست آوردن دلِ خانواده‌های شهدا و جانبازان دریا دل برآورد کرده است.

من این دستاورد آسمانی را با جدال‌های حقیرانه و کوربینانه رقابت‌های زمینیان در گِل مانده، تاخت نمی‌زنم و به یاد و خاطره همان «یارانی که غریبانه رفتند از این خانه» ارزش و حرمتِ غریبانگی‌هایی از این دست را در تنهایی خود با زیبایی بیشتری احساس می‌کنم و این حال را به نامزدی‌ها و مرتبه‌های دیگری که در دست آدمیان ریاکار، حقیر شده است نمی‌دهم و از سعید ملکانِ عزیز تمنا و استدعا دارم با همان نگاه مؤلفانه و حُسنِ نیتی که به سینمای ایران دارد، همچنان به خطر کردن در آزمودن عرصه‌ها و استعدادهای جدید بپردازد و دل قوی داشته و راهش را ادامه دهد که «خداوند عزت دهد» ارادتمند منیر قیدی.»

«ویلایی‌ها» به تهیه‌کنندگی سعید ملکان، کارگردانی منیر قیدی و براساس فیلمنامه‌ای از منیر قیدی و ارسلان امیری قصه خانواده‌های فرماند‌هان سپاه و ارتش در سال ۱۳۶۵ است. «ویلایی‌ها» در بخش بهترین فیلمنامه نامزد دریافت سیمرغ از سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر شده بود که با انصراف منیر قیدی از دور رقابت کنار رفت.