آسمان بارانی فروش فیلم‌های اکران نوروز ۹۸ را بیشتر کرد
آسمان بارانی فروش فیلم‌های اکران نوروز ۹۸ را بیشتر کرد

اکران سینماهای کشور در حالی در سه روز گذشته پیگیری شد که دو فیلم «رحمان ۱۴۰۰» و «متری شیش و نیم» بی‌رقیب در صدر قرار گرفتند و در پی رکوردزنی هستند.

اکران سینماهای کشور در حالی در سه روز گذشته پیگیری شد که دو فیلم «رحمان ۱۴۰۰» و «متری شیش و نیم» بی‌رقیب در صدر قرار گرفتند و در پی رکوردزنی هستند.

به گزارش تیتر هنر، هر چه به روزهای پایانی تعطیلات نوروزی نزدیک می‌شویم، شور و حرارت در سالن‌های سینما افزایش پیدا کرده است و علاقه‌مندان به سینما نسبت به گذشته بیشتر به تماشای فیلم‌ها می‌نشینند.

با این حال سینماهای سراسر کشور روز دوشنبه ۱۲ فروردین به دلیل همزمانی با شهادت امام موسی کاظم تا ساعت ۱۷ تعطیل است و به همین مناسبت بر وضعیت اکران و میزان فروش هفت فیلم روی پرده از نهم تا یازدهم فروردین مروری داشته‌ایم.

عبور میزان فروش فیلم‌ها از مرز چهار میلیارد

هفت فیلم روی پرده در این مدت به فروش قابل توجهی دست پیدا کردند و گیشه نوروزی را حسابی تکان دادند، چهار میلیارد و ۵۴۱ میلیون تومان عایدی سینمای ایران از این سه روز بوده است که دو میلیارد و ۸۵۵ میلیون تومان آن به تهران اختصاص دارد.

همچنین تعداد تماشاگران سینما در این سه روز با افزایش خوبی همراه بوده است و ۳۱۸ هزار و ۶۰۷ نفر فیلم‌های روی پرده را به تماشا نشستند، ۱۵۸ هزار و ۳۷۵ نفر از تماشاگران هم تهرانی بودند.

با این سیر صعودی که تعداد مخاطبان سینما در این روزها پیدا کرده است، به نظر می‌رسد گیشه نوروزی سینما در روزهای باقی مانده از تعطیلات آغازین سال رونق زیادی پیدا کند.

تاخت «رحمان ۱۴۰۰» و «متری شیش و نیم» به سمت رکوردها

از میان هفت فیلم روی پرده دو فیلم «رحمان ۱۴۰۰» به کارگردانی منوچهر هادی و «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی وضعیت بسیار مطلوبی را تجربه می‌کنند، در صدر جدول فروش قرار دارند و اختلاف بسیار زیادی را با پنج فیلم دیگر ایجاد کرده‌اند.

«رحمان ۱۴۰۰» تا به امروز با وجود فراز و نشیب نسبی که در گیشه داشته اما در جایگاهش تغییری ایجاد نشده و همچنان پرفروش ترین فیلم سال ۹۸ تا به امروز است.

این فیلم در این مدت، یک میلیارد و ۹۵۴ میلیون تومان فروش داشته و ۱۴۲ هزار و ۱۶۲ نفر را به سینماها کشانده است.

تازه‌ترین فیلم منوچهر هادی با توجه به درون‌مایه کمدی که دارد به نظر می‌رسد تا حداقل چند هفته دیگر این روند مثبت را حفظ خواهد کرد و در میان پرفروش‌ترین فیلم‌های سال ۹۸ جایگاهی را برای خود رزرو می‌کند.

«رحمان ۱۴۰۰» تا به الان ۹ میلیارد و ۵۴۰ میلیون تومان فروش داشته و ۷۱۱ هزار و ۱۸۳ نفر نیز به تماشای آن نشستند که مسلما به زودی از مرز یک میلیون تماشاگر گذر خواهد کرد.

«متری شیش و نیم» دومین فیلم پرمخاطب سال ۹۸ به شمار می‌آید که با وجود محتوای غیرکمدی که دارد توانسته از رقابتی سخت موفق بیرون بیاید و به فروش قابل قبولی نیز دست پیدا کند. این فیلم در این بازه زمانی یک میلیارد و ۳۴۹ میلیون تومان فروش داشته است، همچنین ۹۲ هزار و ۱۶۹ نفر هم آن را تماشا کردند.

فیلم روستایی البته از نظر تعداد مخاطبان به یک رکورد قابل توجه نیز دست پیدا کرده است و در بازه ششم تا نهم فروردین توانسته روزانه بیش از ۵۰ هزار تماشاگر داشته باشد که در هیچ فیلم غیرکمدی دهه ۹۰ دیده نمی‌شود.

«متری شیش و نیم» تا به امروز شش میلیارد و ۹۴۵ میلیون تومان فروخته و ۴۹۵ هزار ۷۴۳ تماشاگر داشته است و خیز بلندی برای شکستن رکورد پرفروش‌ترین فیلم غیرکمدی سینمای ایران برداشته است.

چهار انگشت تنهاترین فیلم اکران نوروز

«چهار انگشت» تازه‌ترین ساخته سینمایی حامد محمدی است که از آغاز اکران تا به امروز جایگاه ثابتی در جدول فروش داشته و هیچ رقابت تنگاتنگی با شش فیلم دیگر روی پرده نداشته است و از این جهت می‌توان گفت تنهاترین فیلم اکران نوروزی به شمار می‌آید.

البته تنهایی این فیلم به همین مسئله خلاصه نمی‌شود، بلکه فیلم محمدی تنها فیلم روی پرده است که تا به امروز تیزر تلویزیونی نداشته است، مسئولان صداوسیما تبلیغ آیین بودایی را عامل این تصمیم دانستند.

«چهار انگشت» در این مدت ۶۰۹ میلیون و ۷۵۷ هزار تومان فروش داشته است و ۳۸ هزار و ۸۸۶ نفر نیز به تماشای آن نشستند.

این فیلم البته توانسته بر دل مخاطبان سینما بنشیند و گیشه خوبی داشته باشد تا محدودیت‌هایی چون سانسور سینماهای حوزه هنری هم آنچنان بر فروشش تاثیرگذار نباشد، «چهار انگشت» تا به این لحظه دو میلیارد و ۶۶۸ میلیون تومان فروخته و ۱۸۲ هزار و ۵۲۰ نفر هم آن را تماشا کردند.

نگاهی به فیلم‌های ناکام نیمه پایین جدول فروش

«زندانی‌ها» به کارگردانی مسعود ده‌نمکی، «ژن خوک» ساخته سعید سهیلی، «پیشونی‌ سفید ۳» به کارگردانی سیدجواد هاشمی و «غلامرضا تختی» ساخته بهرام توکلی چهار فیلم دیگر اکران نوروزی هستند که نتوانستند موفقیت چندانی در این مدت داشته باشند و بر دل مخاطبان بنشینند.

«زندانی‌ها» ناکامی «رسوایی ۱ و۲» و «معراجی‌ها» را برای ده‌نمکی تکمیل کرده است و نتوانسته فروش چندان قابل قبولی داشته باشد. این فیلم در این مدت ۲۲۶ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان فروش داشته است و تنها ۱۷ هزار و ۹۲۰ نفر را راهی سالن‌های سینما کرده است.

فروش کل این فیلم نیز چندان چنگی به دل نمی‌زند و در مقایسه با فروش سه‌گانه «اخراجی‌ها» غیرقابل اعتناست، این فیلم تا به این لحظه یک میلیارد و ۳۰۳ میلیون تومان فروخته است و ۱۰۸ هزار و ۹۲۸ نفر هم به تماشایش نشستند.

«ژن خوک» سهیلی نیز دیگر فیلم ناکام اکران نوروزی است که البته شروع ناامیدکننده‌ای داشت اما در هفته اخیر توانست سر و سامانی به وضعیت خود بدهد و حداقل گیشه پررونق‌تری را برای خود رقم بزند. این فیلم در این بازه زمانی رکورد ۱۶۲ میلیون و ۳۴۹ میلیون تومان فروش را به ثبت رسانده است و ۱۰ هزار و ۱۱۷ نفر را به سینماها کشانده است.

نکته قابل اهمیت درباره این فیلم، گذر از «پیشونی سفید ۳» از نظر میزان فروش در این سه روز است، اتفاقی که باعث شده تا اختلاف میزان فروش این دو فیلم بسیار اندک شود و رقابتی نیز در میانشان شکل بگیرد. «ژن خوک» تا به امروز ۶۳۶ میلیون و ۴۱۶ هزار تومان فروش داشته است و ۴۱ هزار و ۸۶۶ نفر هم آن را دیدند.

پیشونی سفید به غلامرضا تختی در قعر جدول پیوست

«پیشونی سفید ۳» به کارگردانی سیدجواد هاشمی که تنها فیلم ژانر کودک اکران نوروز است، وضعیت نسبتا مطلوبی را تا پیش از نهم فروردین سپری کرد اما در این مدت با یک پله نزول به قعر جدول فروش پیوست و کنار «غلامرضا تختی» قرار گرفت.

این فیلم از نهم تا یازدهم فروردین ۱۵۳ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان فروش داشته است، همچنین ۱۲ هزار و ۱۱۶ نفر هم به تماشای آن نشستند و از آغاز اکران تا به الان نیز فروش «پیشونی سفید ۳» ۷۶۵ میلیون و ۲۶۷ هزار تومان بوده است.

«غلامرضا تختی» به کارگردانی بهرام توکلی هم که تنها در دو، سه روز نخست اکران وضعیت خوبی داشت، در این سه روز هم جایگاهی بهتر از قعر جدول را نتوانست برای خود دست و پا کند و با ۸۵ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان فروش، کمترین میزان فروش را به خود اختصاص دهد، این فیلم همچنین پنج هزار و ۲۳۷ مخاطب داشته است.

فیلم توکلی در کل نیز آمار چندان قابل قبولی ندارد و تنها ۴۸۳ میلیون و ۷۵۴ هزار تومان فروش داشته است و تنها ۳۴ هزار و ۷۹ نفر آن را دیدند.

استقبال کمی که از این فیلم صورت گرفته این روزها مورد انتقاد بسیاری از اهالی سینما و منتقدان قرار گرفته است.