آخر هفته آی‌فیلم با «شیدا» و «تولد یک پروانه»
آخر هفته آی‌فیلم با «شیدا» و «تولد یک پروانه»

فیلم‌های سینمایی «شیدا» و «تولد یک پروانه» به ترتیب جمعه و شنبه شب برای مخاطبان عربی و انگلیسی شبکه بین‌المللی آی‌فیلم به‌نمایش گذاشته می‌شود.

فیلم‌های سینمایی «شیدا» و «تولد یک پروانه» به ترتیب جمعه و شنبه شب برای مخاطبان عربی و انگلیسی شبکه بین‌المللی آی‌فیلم به‌نمایش گذاشته می‌شود.
به‌گزارش تیترهنر به نقل از روابط‌عمومی شبکه آی‌فیلم، کانال‌های عربی و انگلیسی این شبکه به ترتیب در جمعه و شنبه هر هفته یک فیلم سینمایی ایرانی را پخش می‌کنند.
بر اساس این گزارش، «شیدا» به کارگردانی کمال تبریزی و نویسندگی رضا مقصودی محصول سال ۱۳۷۷ است که جمعه ۲۷بهمن ساعت ۲۲:۰۰ به وقت مکه روی آنتن می‌رود.
لیلا حاتمی٬ پارسا پیروزفر، بهزاد فراهانی، محمدرضا شریفی نیا و نادیا دلدارگلچین در «شیدا» ایفای نقش کرده‌اند.
ماجرای این فیلم سینمایی به‌ این شرح است: فرهاد که در جنگ مجروح شده و موقتاً بینایی‌اش را از دست داده، به بیمارستانی صحرایی منتقل شده که در آن پرستاری به‌نام شیدا از مشاهده مقاومت فرهاد در تحمل درد شگفت‌زده می‌شود و می‌فهمد که می‌تواند با تلاوت قرآن، التیام‌بخش او باشد…
بازپخش «شیدا» در ساعت‌های ۰۴:۰۰٬ ۱۰:۰۰ و ۱۶:۰۰ روز شنبه خواهدبود.
بر این اساس، «تولد یک پروانه» نیز شنبه ۲۸بهمن از کانال انگلیسی آی‌فیلم پخش می‌شود.
«تولد یک پروانه» فیلمی است اپیزودیک به کارگردانی مجتبی راعی و نویسندگی سعید شاپوری که در سال ۱۳۷۶ ساخته شده است.
اپیزود اول تولد نام دارد؛ اسماعیل با زن بیوه‌ای که یک پسر و یک دختر دارد ازدواج می‌کند و منتظر به‌دنیاآمدن فرزندش است، اما همسرش موقع وضع حمل از دنیا می‌رود. مرد که با پسر نوجوان زنش تا به حال ارتباط خوبی نداشته، با او دوست می‌شود و پسر هم سعی می‌کند او را تسلی دهد.
«راه» عنوان اپیزود دوم است؛ ماندنی پسربچه‌ای که نذر دارد به امامزاده برود و برای شفای مادربزرگش دعا کند، با زحمت بسیار همراه اهالی روستا به امام‌زاده می‌رسد. در امام‌زاده با دیدن خادم آنجا، کربلایی محمد درمی‌یابد که قبل از رسیدن به امام‌زاده مورد لطف قرار گرفته است.
اپیزود سوم با عنوان «پروانه» داستان یک معلم قرآن است که به روستایی آمده تا بچه‌ها را آموزش قرآن دهد. پیشگویی‌های معلم در مورد مسائل مختلف مردم و روستا چندین‌بار درست در می‌آید و وقتی سیل روستا را تهدید می‌کند روستاییان از معلم می‌خواهند که با دعا سیل را برگرداند؛ ولی معلم تلاش می کند تا به مردم بفهماند که او توانایی هر کاری را ندارد و باید از راه دیگری جلوی سیل را بگیرند. اما روزی معلم به یکی از شاگردانش سیدرضا که موقع قرآن خواندنش پروانه‌ها اطرافش را می‌گیرند به شوخی پیشنهاد می‌کند که برای زود رسیدن به کلاس، از روی آب رفت‌و‌آمد کند و خود به چشم می‌بیند که سیدرضا روی آب راه می‌رود. آن زمان به عقیده مردم نسبت به خودش پی می‌برد.
یاشار محمودی، رحیم جهانی، محمود نظرعلیان، محمد ناجی، رخشنده زیرک، عصمت عسکری، مهدی فقیه، جواد درخشان، عیسی کیانی و سعید موسوی بازیگران این فیلم سینمایی بوده‌اند.
«تولد یک پروانه» شنبه شب ساعت ۲۲:۰۰ به وقت GMT و ۰۱:۳۰ به وقت تهران پخش می‌شود و تکرار آن ساعت‌های ۴بامداد٬ ۱۰ و ۱۶ روز بعد روی آنتن می‌رود