آرشیو اخبار فرهنگ و اندیشه

نگاهی به کتاب «خاستگاه هرمنوتیک خود» به بهانه انتشار ترجمه فارسی/ فوکو و تبارشناسی سوژه مدرن

سه شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۶ در ۱۶:۰۶

میشل فوکو در درسگفتارهای کولژدوفرانس در سال ۱۹۸۲ پروژه فلسفی خود را «نوشتن تاریخ اندیشه» توصیف می‌کند. او در توضیح این پروژه می‌گوید که هدف از این کار‌ «ارائه تحلیلی از نقاط کانونی تجربه است، که در آنها صورت‌های ممکن دانش، چارچوب‌های هنجاری رفتار فرد، و شیوه‌های ممکن زندگی سوژه به هم پیوند می‌خورند». منظور از این تعریف، متمایزکردن سه قطب یا سه دقیقه از تحلیل است: تحلیل صورت‌های دانش، ارائه مختصاتی از اشکال مختلف رفتار آدمی، و چگونگی برساخته‌شدن شیوه‌های مختلف بودن فرد. او در دوره‌های نخستین پژوهش خود با استفاده از روش دیرینه‌شناسی، به قطب اول پرداخت. سپس …

ادامه ...

کیهان از الهام چرخنده، شهاب حسینی و بهنوش بختیاری حمایت کرد

سه شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۶ در ۱۲:۲۳

کیهان نوشت:یکی از بازیگران سینما و تلویزیون اخیرا از توهین جریان‌های تمامیت خواه به وی به خاطر ستایش از شهدای مدافع حرم سخن گفته است.

ادامه ...

عربستان از حج امسال بیش از هفتاد هزار میلیارد تومان درآمد کسب می کند

دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶ در ۱۱:۴۲

طبق پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی، عربستان امسال به لطف برگزاری حج و عمره، بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان درآمد خواهد داشت.

ادامه ...

گفت‌و‌گو با ناصر زرافشان به بهانه ترجمه کتاب «سرمایه در سده بیست‌ویکم» توماس پیکتی

یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶ در ۱۶:۱۵

کتاب «سرمایه در سده‌ بیست‌و‌یکم» نوشته توماس پیکتی یکی از پرخواننده‌ترین کتاب‌های اقتصادی دهه‌ اخیر است و از زمان انتشار در سال ٢٠١٣  بحث‌های زیادی پیرامون آن در رسانه‌های مختلف جهان از سوی اقتصاددانان چپ و راست مطرح شده است. موضوع اصلی کتاب چگونگی رسیدن به بیشترین میزان نابرابری از ابتدای قرن بیستم تاکنون است. به‌خاطر مشابهت‌های سیاست‌های نولیبرالی، استقبال از کتاب در ایران هم زیاد بود و به فاصله کمی دو ترجمه از آن به فارسی منتشر شد. اخیرا ناصر زرافشان ترجمه جدیدی از متن فرانسه کتاب به دست داده است. زرافشان حقوقدان، صاحب‌نظر در مباحث اقتصاد سیاسی است …

ادامه ...

گزارشی از کتاب «نخستین دموکراسی: چالش اندیشه‌ای از دوران باستان» به بهانه انتشار ترجمه فارسی

سه شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۶ در ۱۵:۲۶

دموکراسی چیست و چگونه می‌تواند پیاده شود؟ آیا دموکراسی‌های موجود در جهان نسبتی با اولین دموکراسی در آتن دارند؟ رابطه آنها چگونه است و مقایسه تطبیقی دموکراسی آتنی و همتای آمریکایی‌اش ما را به کدام سو می‌برد؟ کتاب «نخستین دموکراسی» جستاری است از یک نویسنده آمریکایی که عنوان می‌کند دموکراسی مقوله‌ای صادراتی نیست. این‌گونه نیست که آمریکا – به‌منزله کشوری که «نه مردم آن از دموکراسی برخوردارند و نه دولت برخاسته از چنین کژپنداری‌هایی صلاحیت دارد که خود را پرچمدار دموکراسی در جهان بداند» (ص٨) – بتواند رویدادهای سیاسی از قبیل بهار عربی را به سرمنزل مقصود برساند. نویسنده کتاب …

ادامه ...

اجازه تخیل در رمان تاریخی نداریم

سه شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۶ در ۰۰:۴۸

سیدعلی شجاعی، نویسنده و کارشناس ادبی گفت: در غرب وقتی رمان تاریخی نوشته می‌شود، جاهای خالی تاریخی با تخیل پر می‌شود ولی در ادبیات داستانی پس از انقلاب، ما اجازه نداریم تخیل کنیم.

ادامه ...

دیدار انتظامی و اصلان اصلان‌اف برای گسترش همکاری رسانه ای با آذربایجان

سه شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۶ در ۰۰:۴۵

گسترش همکاری رسانه‌ای میان دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان در سفر معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر ارشاد به باکو بررسی شد.

ادامه ...

پادشاه شجاع ایرانی که تا آخرین نفس علیه مغولان جنگید

سه شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۶ در ۰۰:۳۸

سلطان جلال‌الدین آخرین پادشاه قدرتمند خوارزمشاهیان در چنین روزی (۱۹ تیرماه) به قتل رسید. سرنوشت این پادشاه ایرانی که به دلیل جسارت‌ها و شجاعت‌هایش در نبرد با مغولان از شهرت خاصی برخوردار است، همواره در پرده‌ای از ابهام قرار داشته است. به مناسبت این روز نگاهی به روایت‌های منابع مختلف درباره قتل وی خواهیم داشت.

ادامه ...

معاون امور هنری ارشاد: پول خریدن تابلوی کمال الملک را از وزیر ارشاد گرفتیم

سه شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۶ در ۰۰:۳۵

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره خریدن تابلویی از کمال‌الملک در «حراج تهران» گفت: ما پول خریدن این تابلو را برای موزه هنرهای معاصر، خارج از بودجه‌های دیگر از وزیر ارشاد گرفتیم.

ادامه ...

نظرسنجی

  • حسن روحانی در دولت دوازدهم رسیدگی به کدام حوزه را باید در اولویت قرار دهد؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار