آرشیو اخبار فرهنگ و اندیشه

درآمدی بر پدیدارشناسی تجربه و آگاهی

سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ در ۱۴:۰۰

پدیدارشناسی عموما در دو حوزه به‌کار می‌رود: ١- به‌عنوان نظریه‌ در فلسفه ٢- به‌عنوان جنبش در فلسفه تاریخ. در وهله نخست می‌توان پدیدارشناسی را مطالعه‌ای درباب ساختار تجربه یا آگاهی تعریف کرد. پدیدارشناسی در اصطلاح به‌معنای مطالعه پدیدارها یا نمود اشیاء به‌کار می‌رود، یا اشیاء آنچنان که در تجربه آشکار می‌شوند، یا راه‌هایی که اشیاء تجربه می‌شوند. ازاین‌رو، اشیاء در تجربه ما معنا می‌یابند. پدیدارشناسی، تجربه آگاهانه را به‌عنوان تجربه برآمده از امر ذهنی یا اول‌شخص یعنی «من» مطالعه می‌کند. در این‌صورت حوزه فلسفه با دیگر حوزه‌های اصلی فلسفه مرتبط یا از آن‌ها متمایز می‌شود. منظور از حوزه‌های اصلی فلسفه …

ادامه ...

کسی که شعر می خواند نه اختلاس خواهد کرد و نه جنگ

دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ در ۱۴:۳۵

رشید کاکاوند می‌گوید: کسی که خیام بخواند، کسی که حافظ بخواند، کسی که سعدی و مولانا بخواند نه اختلاس خواهد کرد نه جنگی به راه خواهد انداخت و نه در خیابان به خاطر یک بوق زدن دعوا خواهد کرد.

ادامه ...

۱۰ تز درباره «تکوین طبقه کارگر در انگلستان»

یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ در ۱۳:۵۰

در پایان، فارغ از موافقت و مخالفت‌های نوعی با متن کلاسیک تامپسن، این روح و اسلوب پرسشگرانه‌ مختص این کتاب است که همواره پابرجا خواهد ماند.

ادامه ...

فرازوفرود‌های تاریخ کارگران انگلیس

یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ در ۱۳:۴۹

«می‌کوشم جوراب‌باف فقیر و پرزگیر لادایت (عضو جنبش ابزارشکنی) و بافنده چرخ‌دستی «منسوخ» بافندگی و پیشه‌ور «آرمان‌گرا» و حتی پیرو فریب‌خورده جوآنا ساوتکت (پیامبری خودخوانده در انگلستان در انتهای قرن هجدهم) را از خفت فراوانی که نسل‌های بعدی بارشان کرده‌اند برهانم. حرفه‌ها و رسم‌هاشان چه‌بسا زوال‌یافته باشند، ‌خصومت‌شان با نظام صنعتی جدید چه‌بسا کهنه‌پرستانه بوده باشد، ‌آرمان‌های جماعت‌گرایانه‌شان چه‌بسا خیال‌بافانه، توطئه‌های طغیان‌گرانه‌شان چه‌بسا ناسنجیده. اما این روزگاران ناآرامی اجتماعی حاد را آنان به چشم دیدند نه ما. آرزوهاشان برحسب تجربه خودشان معتبر بود. اگر هم قربانی تاریخ شدند و احکام محکومیت‌شان را در طول عمر خودشان گرفتند، هنوز کماکان قربانی …

ادامه ...

نمایشگاه هنرمندان ایرانی و ایتالیایی در جزیره کاپری افتتاح شد

یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ در ۰۱:۳۹

مراسم افتتاحیه نمایشگاه هنرمندان ایرانی و ایتالیایی در جزیره کاپری برگزار شد و مدیران فرهنگی دو کشور بر قرابت فرهنگی و هنری که میان‌شان است تاکید کردند.

ادامه ...

کدامیک از شهرها و روستای ایران ثبت جهانی شدند؟

یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ در ۰۱:۳۴

دو شهر مریوان و سیرجان و کلپورگان، نخستین روستای صنایع دستی ثبت جهانی شدند.

ادامه ...

دیدار وزیر ارشاد با دکتر محمد رضا شفیعی کدکنی

پنج شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶ در ۰۳:۵۵

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همراه با دست اندرکاران ستاد مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۷ با دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی دیدار کرد.

ادامه ...

شب فرهنگی ویتنام در نخستین مرکز تجاری بین‌المللی ایران پانوراما برگزار شد

چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ در ۱۷:۳۲

مراسم شب فرهنگی ویتنام با حضور دکتر «نگوین تک» سفیر ویتنام، دکتر شمس‌الله شریعت‌نژاد نماینده مجلس شورای اسلامی، محسن منافی مالک و بنیان‌گذار مرکز تجاری بین‌المللی پانوراما و برخی مدیران و مقامات کشوری در مازندران برگزار شد.

ادامه ...

حمایت روزنامه کیهان از روسیه و چین در قضیه میانمار

سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ در ۱۰:۴۹

کیهان نوشت:طبق گزارش‌های متعدد ارتش و بوداییان افراطی میانمار با حمله به مسلمانان روهینگیا تاکنون بیش از ۳۵۰۰ تن را کشته‌اند و باعث فرار بیش از ۳۰۰ هزار نفر به بنگلادش شده‌اند.

ادامه ...

پخش صدای منتشرنشده از جلال آل احمد در روز بزرگداشت اش

دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ در ۰۸:۲۸

در بزرگداشت جلال آل‌احمد برای اولین‌بار فایل صوتی منتشر نشده از این نویسنده رونمایی شد.

ادامه ...

نظرسنجی

  • حسن روحانی در دولت دوازدهم رسیدگی به کدام حوزه را باید در اولویت قرار دهد؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار