آرشیو اخبار فرهنگ و اندیشه

نامزدهای گروه ادبیات جشنواره نقد کتاب معرفی شدند

چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ در ۱۲:۵۷

نامزدهای گروه ادبیات در بخش های نقدادبی، متون کهن و ادبیات داستانی پانزدهمین دوره جشنواره نقد کتاب معرفی شدند.

ادامه ...

نقدی بر کتاب جامعه‌شناسی خودمانی

سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ در ۱۴:۳۷

بی‎گمان جناب مهندس در بدگویی برنامه‎های توسعه‎ای در ایران دیدگاهی داشته‎اند، ولی اینکه ایرانیان بی‎برنامه هستند و یا کشور بی‎‎برنامه است سخن گزاف و نسجیده‎ای است.

ادامه ...

دیدار ویتگنشتاین و کواین در گفت‌وگو با حسین شقاقی؛ عدم تعین از خانه آغاز می‌شود

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ در ۱۷:۰۵

ویتگنشتاین و کواین فیلسوف زبان و به تعبیری فیلسوف گفت‌وگواند. بنابراین ماهیت و چیستی فلسفه نیز در پرتو نگاه آنها به ماهیت و چیستی زبان معلوم می‌شود.

ادامه ...

در بررسی کتاب «اصلاح یا انقلاب» چه گذشت؟

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ در ۱۱:۴۳

کتاب «اصلاح یا انقلاب» بررسی شد این کتاب شرح سیاسی چرایی وقوع انقلاب ایران است.

ادامه ...

چه کسانی در توطئه قتل امیرکبیر نقش داشتند؟

پنج شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ در ۱۲:۵۲

بر مبنای پژوهش آدمیت و اسنادی که او ارائه می‌دهد، عوامل اصلی توطئه قتل امیرکبیر اینان بودند: مهدعلیا، میرزا آقاخان نوری، پسردائی‌های شاه از جمله شیرخان عین‌الملک ایلخان طایفه قاجار و سردار محمدحسن‌خان ایروانی داماد محمدشاه. انگیزه اصلی در نابود کردن امیر هم به اعتقاد آدمیت ترس از بازگشت امیر به صدارت بود.

ادامه ...

در نشست معرفی و بررسی کتاب «درآمدی بر شناخت نسخه های نهج البلاغه» مطرح شد:حتی اهل سنت به خاطر بلاغت و فصاحت کتاب به آن اهمیت می دادند

چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ در ۱۷:۵۵

سیدمحمدحسین حکیم، فهرست‌نویس نسخه‌های خطی در نشست «درآمدی بر شناخت نسخه‌های نهج‌البلاغه»، اظهار کرد: در بررسی نسخ خطی، معمولا در مرحله فهرست‌بندی و تصحیح متوقف می‌شویم، اما مرحله دومی نیز برای این نسخه‌ها متصور است و آن هم تحلیل و بررسی اطلاعات داده های خامی است که به دست ما رسیده است. به گزارش تیتر هنر، کتاب «درآمدی بر شناخت نسخه های نهج البلاغه» سه شنبه (۱۸دی ماه) با حضور رسول جزینی، سیدمحمد حسین حکیم، محمد کاظم رحمتی و سعید طاووسی در سرای اهل قلم معرفی  بررسی شد. در ابتدای این نشست محمدکاظم رحمتی عضو هیئت علمی بنیاد دایره‌المعارف اسلامی …

ادامه ...

سختی‌های روزنامه‌نگاری در عصر دیجیتال از زبان سردبیر سابق گاردین

چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ در ۱۳:۱۵

دیگر روزی نیست که اخبار دروغ و جعلی به گوشمان نرسد. در دورانی که خبرها می‌توانند کشورها را تا مرز فروپاشی ببرند و برگردانند، انتشار خبرهای فوری از دست خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها خارج شده و حتی ترول‌ها هم می‌توانند شایعات را مثل ویروس به جان مردم بیندازند. اما حالا که بیش از همیشه نیازمند روزنامه‌نگاریِ تحقیقی و متعهد به حقیقت هستیم، غول‌های تبلیغاتی سیلیکون‌ولی منابع درآمدی روزنامه‌ها را نابود کرده‌اند. با این وضع، شاید قرن بیست‌و‌یکم دوران پایان روزنامه‌نگاری باشد. دیوید اوبرتی، نیوریپابلیک — مارک زاکربرگ در ماه مۀ ۲۰۱۸ خطاب به گروهی از سردبیران و کارکنان حوزۀ رسانه چنین …

ادامه ...

کتاب «اصلاح یا انقلاب؛ دعوت از خودکامه برای پذیرش حقوق سیاسی مردم» بررسی می‌شود

سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ در ۱۹:۲۶

کتاب «اصلاح یا انقلاب؛ دعوت از خودکامه برای پذیرش حقوق سیاسی مردم» چهارشنبه ( ۱۹ دی ماه) در سرای اهل قلم معرفی و بررسی می شود.

ادامه ...

دلیل علاقه آمریکایی‌ها به مولانا چیست؟

سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ در ۱۲:۵۵

براد گوخ (مولاناپژوه آمریکایی) می‌گوید: مولانا احتمالا در حین تمرکز و نگارش اشعارش هیجان‌زده می‌شد و می‌چرخید که پس از مرگش به صورت رقص فاخر در حالت تمرکز درآمد.

ادامه ...

گاهی به مجموعه «شعله» لئونارد کوهن

دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ در ۱۷:۴۶

«شعله» نام مجموعه اشعار، ترانه‌ها و طراحی‌های لئونارد کوهن است که پس از مرگش منتشر شد. ویلیام لوگان، شاعر و منتقد امریکایی نگاهی انداخته به این مجموعه.

ادامه ...

نظرسنجی

  • با توجه به حاشیه‌های اخیر سلبریتی‌ها آیا هنوز به آنها اطمینان دارید؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار