گزارش طرح«پاییزه کتاب۹۸» منتشر شد/ «چشم‌هایش» همچنان کتاب محبوب عموم مردم

یکشنبه 15 مارس 2020 در 14:05


گزارش طرح«پاییزه کتاب۹۸» از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.

به گزارش تیتر هنر، «پاییزه کتاب »۱۳۹۸، دوازدهمین دورۀ طرح «توزیع یارانۀ کتاب از طریق کتاب فروشی‌ها» بود که با شعار «حالِ خوشِ خواندن » به مدت ۱۳ روز از تاریخ ۲۳ آبان تا ۵ آذر ۱۳۹۸ در کتابفروشی‌های کشور و از ۲۳ آبان تا ۸ آذر به مدّت ۱۶ روز در شهر مشهد برگزار شد. در این دوره ۶۵۱ کتابفروشی ثبت نام کردند، اما ۵۸۵ کتابفروشی فعّال بودند.

نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب در مقدمه این گزارش با اشاره به پیشینه اجرای طرح‌های توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها نوشته است: «این طرح‌ها با هدف تقویت جریان توزیع و فروش کتاب از طریق چرخه حرفه‌ای و اصولی نشر، در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گرفت و نخستین بار با عنوان«کتابفروشی به وسعت ایران» در پاییزه ۱۳۹۴ اجرا شد. اگرچه در دوره‌های اخیر به دلیل محدودیت منابع مالی، اختصاص یارانه کاهش یافته و به تبع آن اجرای طرح با مشکلاتی مواجه شد؛ اما به دلیل تأثیرگذاری بالای این طر ح‌ها و همچنین مطالبه کتابفروشان و خریداران کتاب، خانه کتاب کوشید منابع مالی جدیدی برای آن بیابد که خوشبختانه در دوازدهمین دوره یعنی پاییزۀ کتاب ۱۳۹۸ این تلاش‌ها محقق شد و در دو شهر تهران و مشهد، شهرداری در راستای مسئولیت اجتماعی خود تأمین بودجۀ یارانۀ کتاب فروشی‌های این دو شهر را بر عهده گرفت. این رویکرد مشارکتی جدید الگویی است که می‌تواند هم در شهرهای دیگر، دست کم کلان شهرها به کار گرفته شود و هم می‌تواند منابع مالی دیگری را به مشارکت بطلبد.

مشارکت شهرداری‌های تهران و مشهد در برگزاری طرح پاییزه کتاب بیش از آن که الگوی‌نوینی از تأمین یارانه باشد نشان از توجه ویژه این نهادهای شهری به حوزه فرهنگ و شهروند دانا محور دارد.
امیدواریم که اینگونه مشارکت‌ها در طرح های بعدی نیز تکرار شده و سایر نهادها در تمام استان های کشور سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ را در برنامه ریزی‌های خود بگنجانند.»

در این گزارش استان‌های خراسان رضوی، تهران و اصفهان به ترتیب بیشترین آمار خریدار را داشتند و در مجموع بیش از ۹۸ میلیارد ریال کتاب فروخته شد.

همچنین در این طرح به ترتیب داستان خارجی، دین، روانشناسی و داستان فارسی پرفروش‌ترین بخش‌ها بودند.

همچون طرح‌های قبلی کتاب «چشم‌هایش» بزرگ علوی پرفروش‌ترین کتاب شد و پس از آن کتاب‌های «سلام بر ابراهیم»، «تکه‌هایی از یک کل منسجم»، «سمفونی مردگان»، «یادت باشد» و «یک عاشقانه آرام» در رتبه‌های بعدی فروش قرار داشتند.

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • آیا جشنواره فیلم فجر همچنان برایتان جذابیت دارد؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار