کارگردان شهیر مصری درگذشت

چهارشنبه 6 مرداد 1395 در 10:52


«محمد خان»، فیلمساز مصری در سن ۷۳ سالگی درگذشت.

به گزارش هفت هنر، ‌گاردین نوشت: «محمد خان»، کارگردان ۷۳ ساله فیلم «دختر کارخانه» که از مهم‌ترین چهره‌های هنری مصر از دهه ۱۹۸۰ به بعد محسوب می‌شد، در قاهره چشم از جهان فروبست.

آثار «خان» روی مسائل اجتماعی تمرکز داشتند و بیشتر قهرمان‌های فیلم‌های او زن بودند. مادر «محمد خان» انگلیسی ـ مصری و پدرش پاکستانی بود. او سال ۱۹۴۲ در قاهره به دنیا آمد، ‌در انگلیس تحصیلات خود را پی گرفت و پیش از بازگشت به وطنش، به عنوان دستیار کارگردان در لبنان فعالیت می‌کرد.

این فیلمساز برجسته مصری در طول عمرش ۲۴ فیلم بلند ساخت و در آن‌ها از بازیگران زن درجه یک کشورش بازی گرفت. انتقاد به سرکوب زنان در مصر و ناهنجاری‌های اجتماعی از مهم‌ترین محورهای مورد توجه این کارگردان بودند. کارهای «محمد خان» در جشنواره بین‌المللی بسیاری به نمایش درآمد. او رییس هیات داوران بیست‌ویکمین دوره جشنواره اسکندریه هم بود.

او در «همسر یک مرد مهم» داستان افسر پلیسی را روایت کرد که از قدرت مست شده و سعی می‌کند مخالفان خود را سرکوب کند. این فیلم در سال ۲۰۱۳ راهی جشنواره بین‌المللی فیلم دوبی شد و به فهرست ۱۰۰ فیلم برتر عربی راه پیدا کرد.

در همان سال فیلم «دختر کارخانه» او که نماینده مصر در رقابت‌های اسکار ۲۰۱۴ هم بود، دو جایزه در فستیوال دوبی به دست آورد. «وسام سلیمان» همسر «محمد خان» است که نویسندگی فیلمنامه بسیاری از آثار او از جمله «دختر کارخانه» را برعهده داشت. دختر او «نادین خان» هم فیلمساز است و سال ۲۰۱۲ موفق شد جایزه ویژه هیات داوران جشنواره بین‌الماللی فیلم دوبی را از آن خود کند.

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • پس از بازگشایی مکان‌های عمومی، آیا به سینما، تئاتر و کنسرت می‌روید؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار