چرا داریوش مهرجویی و حسن فتحی فیلم‌هایشان را به جشنواره فجر 98 نفرستادند؟

سه‌شنبه 26 نوامبر 2019 در 14:25


هرچقدر در سال‌های دور فیلمسازان برای حضور فیلم‌شان در جشنواره فجر سر و دست می‌شکستند، ظرف چند سال گذشته این عطش فروکش کرده و در مقابل موجی راه افتاده که دیگر خیلی از فیلم‌سازها تمایلی به شرکت در این رقابت سینمایی ندارند. سوای از اینکه مراحل تولید بعضی فیلم‌ها طولانی است و نسخه نهایی آنها در فاصله زمان مشخص شده از طرف جشنواره فجر به این رویداد نمی‌رسد اما بعضی کارگردان‌ها هم تعمدا فیلم‌شان را به این رویداد نمی‌دهند و این مساله را با رسانه‌ها نیز در میان می‌گذارند.

در مورد چرایی چنین مساله بعضی‌ها معتقدند به همان اندازه که جشنواره فیلم فجر نقش حمایتی از بعضی آثار دارد، برای برخی دیگر از فیلم‌ها می‌تواند مخرب باشد. چندی پیش یکی از کارگردان‌ها به «اعتماد» گفته بود فیلمم نه‌تنها به هیچ بخش جشنواره راه پیدا نکرد که اعضای هیات انتخاب، داستان و قصه فیلم من را برای همه ارگان‌ها نقل کردند و همین باعث شد حرف و حدیث‌هایی اطراف فیلم به‌وجود بیاید و این قضیه در زمان اکران باعث گرفتاری‌هایی شد. اگر خاطرتان باشد سال گذشته کمال تبریزی صراحتا اعلام کرد که جشنواره فیلم فجر تبدیل شده به محلی که دوستان دیگر و افرادی دیگر از نهادهایی به جز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تماشای فیلم‌ها می‌نشینند.

آنها گزارش فیلم و آثار آن را به نهادهای دیگر ارایه می‌کنند و بعد از آن نهادها با وزارت ارشاد نامه‌نگاری می‌کنند که چرا فلان فیلم به یک مساله حساس اشاره کرده است؟ او به کلیه فیلمسازان پیشنهاد کرد اگر فیلم‌تان موضوع حساسی دارد اصلا در جشنواره‌های فیلم فجر یا جشنواره‌های دیگر نمایشش ندهید تا زمانی که نوبت نمایش عمومی برسد. به هر حال خبر رسیده که داریوش مهرجویی فیلم «لامینور» را به جشنواره فیلم فجر نخواهد فرستاد و بعید نیست حسن فتحی هم که این روزها روی پروژه سینمایی «مست‌عشق» کار می‌کند در جشنواره فجر حضور نداشته باشد.

از طرفی بعضی فیلمسازها هم دلیل اصلی بی‌رغبتی‌شان برای حضور در جشنواره را نوشتار تند بعضی از منتقدان در طول جشنواره اعلام می‌کنند. آنها معتقدند گسترش فضای مجازی در چند سال اخیر باعث شده هر کسی نام خود را منتقد بگذارد و شان و منزلت فیلمسازان قدیمی را نادیده گرفته و نکاتی را به عنوان ایراد درباره فیلم مطرح کنند که هیچ ربطی به فیلم نداشته باشد و همین مساله به ظاهر پیش پا افتاده شرایط اکران را برای فیلم‌ها سخت می‌کند . به همین دلیل برای پرهیز از چنین هیاهویی از حضور در جشنواره خودداری می‌کنند. همچنین به نوع نگاهی هم که در سال‌های گذشته بر جشنواره فیلم فجر حاکم شده تا برخی از نهادها در کسب جوایز و سیمرغ سهم داشته چه‌بسا پیشتاز باشند هم باید اشاره کرد که مهم‌ترین دلیل این بی‌انگیزگی به شمار می‌رود و همین مساله به خودی خود باعث دلسردی بعضی فیلمسازان مستقل می‌شود . در همین زمینه شهرام مکری به ایسنا گفته به عنوان فیلمسازی که جشنواره فجر را تجربه کرده‌ام، احساس می‌کنم آثار من با این جشنواره در یک مسیر قرار ندارند. پرسشی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چرا مهم‌ترین گردهمایی سالانه سینماگران بعد از ۴۰ سال قدمت نباید در برگیرنده نظر همه نوع طیف فیلمساز باشد؟

منبع اعتماد

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • آیا جشنواره فیلم فجر همچنان برایتان جذابیت دارد؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار