پیشنهادهایی شگفت‌انگیز برای کویرگردی در فصل پائیز

شنبه 5 اکتبر 2019 در 12:14


به پایان رسیدن شش ماه اول سال که با هوایی گرم و روزهای بلند همراه است برای عاشقان سفر و گردشگری یک اتفاق تلخ به حساب می‌آید. افراد بسیاری آمدن فصل پائیز را اتمام فصل سفر و طبیعت‌گردی می‌دانند و باید روزها را بشمارند تا دوباره بهار و تابستان و فصل گرما از راه برسد. واقعا با آمدن فصل پائیز باید دور سفر کردن را خط کشید و دست روی دست گذاشت و زمان را از دست داد تا یک نیم سال بگذرد و بعد دوباره سفر کردن را شروع کرد؟ برای آنهایی که پائیز تصاویری تاریک از باران و شب و سرما به همراه می‌آورد باید گفت که فصل خزان با رنگ‌های متنوعش در طبیعت یکی از بهتری زمان‌ها برای گردشگری و سفر است. از نظر خیلی‌ها پائیز با هوای مطبوعش پادشاه فصل‌هاست و سفر در این موقع از سال لذت بسیاری دارد. پس خیلی نباید ذهن را محدود به کلیشه‌هایی مثل سرما و گرما کرد و با انتخاب بهترین مقصد در هر فصل سفری خاطره‌انگیز را تجربه کرد. اگر تا به حال تجربه یک شب ماندن در دل کویر را نداشته‌اید حتما در نیمه دوم سال برنامه‌ای برای سفر به کویر ترتیب دهید. شاید کویرگردی در نگاه اول جذابیت‌های زیادی برای سفر کردن نداشته باشد ولی پس از غروب خورشید و غرق شدن در سکوت و آرامش کویر روح‌تان به پرواز در خواهد آورد. آسمان صاف پرستاره را بالای سرتان دارید و با هوای پاکی که تنفس می‌کنید مدهوش خواهید شد. برای سفر به نقاط کویری ایران کار سختی ندارید و پس از برنامه‌ریزی و بستن کوله باید به استان‌های مرکزی کشور مثل اصفهان، سمنان، یزد سفر کنید.

کویر مصر

کویر مصر، یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعی ایران است. این کویر در قلب کویرهای ایران در ۴۵ کیلومتری شرق شهرستان جندق و در ۳۰ کیلومتری شمال شهرستان خور از توابع استان اصفهان قرار دارد. به‌طورکلی کویر مصر آب‌ و هوایی گرم و خشک دارد. اما این مکان در فصل‌های پاییز و زمستان کمی متفاوت‌تر است. در این فصول آب‌وهوا در طی روز تا حدی ملایم و معتدل است و در هنگام شب هم رو به سردی می‌رود. به همین دلیل است که بسیاری از گردشگران معتقداند بهترین زمان برای سفر به کویر مصر در نیمه دوم سال است. آب و هوای کویر مصر در فصل پاییز و زمستان تا حدی ملایم و معتدل است و در شب، هوای کویر کمی سرد می‌شود. به همین دلیل بسیاری از گردشگران این فصل را برای رفتن به کویر مصر انتخاب می‌کنند. جدا از اینکه در فصل زمستان مار، عقرب و رطیل به دلیل اینکه در خواب زمستانی هستند خطری برای شما ندارد. فصل پاییز و زمستان پرفروش‌ترین فصل تورهای گردشگری کویر هستند.

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل در استان پهناور اصفهان واقع شده است که از شمال به دریاچه‌ی نمک آران و بیدگل، از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر، از غرب به کویر مسیله و دریاچه‌های نمک حوض سلطان و حوض مره و در نهایت به شهرستان آران و بیدگل از سمت جنوب منتهی می‌شود. تپه‌های شنی بلند، جنگل‌های تاق، دریاچه های نمک و آسمان فوق‌العاده‌ زیبای شب نیز از جذابیت‌های این کویر هستند.

کویر خارتوران

این کویر که در استان سمنان و در ۲۵۰ کیلومتری شهرستان شاهرود قرار دارد و به افریقای ایران شهرت دارد. خارتوران بزرگترین ذخیره‌گاه زیست کره در ایران و بعد از سرنگتی تانزانیا دومین منطقه بیوسفر در جهان است. این منطقه می‌توان یوزپلنگ ایرانی را در سایت تحقیقاتی منطقه و از پشت فنس‌های حفاظتی مشاهده کرد. گورخر ایرانی و چیزی حدود ۴۰ گونه پستاندار در این منطقه زندگی می‌کنند که بر جذابیت‌های این منطقه کویری می‌افزایند. همچنین روستای پلکانی قلعه بالا در نزدیکی کویر خارتوران قرار دارد که از نقاط زیبای این منطقه است.

کمپ کویری متین آباد

اکو کمپ کویری متین آباد در ۲۵ کیلومتری جنوب نطنز  و ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر کاشان قرار گرفته است. این اقامتگاه در ابتدای رمل های شنی بزرگ کویر “پشت ریگ” در جنوب دریاچه نمک “مسیله” و در نزدیکی قلعه “کرشاهی” احداث شده است. این منطقه گردشگری، نخستین اکو کمپ ایران است که با هدف توسعه گردشگری پایدار و حفاظت از زیست بوم منطقه ساخته شده است. متین آباد کمپ مجهزیست که در آن هرچه نیاز داشته باشید، فراهم است. این کمپ در همسایگی کویر مرکزی کشور قرار دارد. به همین دلیل با اقامت در آن، می توانید به گشت و گذار کویری بپردازید. تماشای رمل های بزرگ منطقه، تماشای طلوع و غروب خورشید از بلندای آن ها، دیدن آسمان پر ستاره کویر و شتر سواری، خاطرات خوشی را در این مکان برایتان رقم خواهد زد. چادرها و کومه های سنتی این اکو کمپ، حمام و سرویس های جداگانه ندارند و مسافرانی که کومه و چادر را برای اقامت انتخاب می کنند، باید از توالت ها و حمام های تمیز و مجهز عمومی این مکان استفاده کنند.

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • ضعیف‌ترین گزارشگر تلویزیون ایران؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار