ورود به «معبد آناهیتا» با «ایران» هیسپان تی وی

دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ در ۱۴:۱۵


بینندگان اسپانیایی زبان شبکه هیسپان تی وی این هفته در برنامه «ایران» این شبکه با یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران و معبد آناهیتا آشنا می شوند، سری به موزه مردم شناسی اشکذر یزد زده و با فرهنگ مردم شناسی منطقه آشنا شده و در آخر اماکن تاریخی قزوین از قاب این شبکه معرفی می شوند.

به گزارش تیترهنر به نقل از روابط عمومی شبکه هیسپان تی وی، در برنامه این هفته «ایران»، تندیس صابری پور به معرفی شهر باستانی بیشاپور در کازرون می پردازد. بیشاپور یکی از شهرهای باستانی ایران در بخش مرکزی کازرون و در استان فارس است که در زمان ساسانیان ساخته شده‌ و امروزه ویرانه‌های آن برجای مانده‌است. بیشاپور از دو بخش اصلی تشکیل شده‌است: ارگ سلطنتی که شامل آثار شاخصی مانند معبد آناهیتا، تالار تشریفات شاپور و ایوان موزائیک است و منطقه عامه نشین شامل خانه های مسکونی، گرمابه، کاروانسرا و بازار.

شیما کاظمی در دومین آیتم برنامه سری به موزه مردم شناسی اشکذر در یزد زده تا مخاطبان برنامه را با فرهنگ و آداب و رسوم این منطقه از ایران آشنا کند. موزه مردم‌شناسی اشکذر متعلق به دوره قاجاریه است که در حمامی قدیمی واقع در محله باغستان اشکذر قرار دارد. اشیائ تاریخی، ابزار و ادوات کشاورزی، خورجین بافی، نخ‌ریسی و اشیای دیگری مربوط به مشاغل سنتی مانند چرخ ریسی، حجامت، دلاکی و… در این موزه قرار دارد که بیشتر آن ها به همت مردم شهر اشکذر جمع‌آوری‌شده است.

در قسمت آخر برنامه، علی چیت سازیان به معرفی اماکن تاریخی شهر قزوین می پردازد. کاخ و موزه چهلستون، یکی از مهمترین آثار تاریخی قزوین و یکی از نمادهای این شهر است که در زمان شاه تهماسب صفوی که قزوین پایتخت ایران بوده، ساخته شده و از نمونه همنام خود در شهر اصفهان چند دهه قدیمی‌تر است. بازار قزوین و سرای سعدالسلطنه، حمام قجر و آب‌انبارهای قزوین از دیگر مکان های تاریخی این شهر به شمار می آیند.

 برنامه «ایران» هیسپان تی وی هر هفته دوشنبه ها ساعت ۲۰:۳۰ به وقت تهران از شبکه اسپانیایی زبان هیسپان تی وی پخش و سه شنبه ساعت ۴:۳۰ و چهارشنبه ساعت ۱۰:۳۰ به وقت تهران بازپخش خواهد شد.

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • ضعیف‌ترین گزارشگر تلویزیون ایران؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار