هیئت انتخاب فیلم‌های سینمایی سی و هشتمین جشنواره فجر معرفی شدند/ یک لیست محافظه‌کارانه از سوی دبیر جشنواره

دوشنبه 11 آذر 1398 در 21:28


اعضای هیئت انتخاب فیلم‌های سینمایی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ و نگاه نو معرفی شدند. پس از انتشار این خبر رسانه‌ها به بررسی سوابق نفرات پرداختند. ترکیبی کمی عجیب و غریب که شاید در ادامه با اعتراض و انتقاد کارگردانان و تهیه‌کنندگان مواجه شود.

به گزارش تیتر هنر، در خبر روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، محمد احسانی، محمود اربابی، همایون اسعدیان، یلدا جبلی، رضا درستکار، سید محمود رضوی و حسین کرمی در این دوره از جشنواره انتخاب فیلم‌های بخش سودای سیمرغ (مسابقه سینمای ایران) و نگاه نو (ویژه فیلم اول کارگردانان) را بر عهده دارند.

در بین نفرات همایون اسعدیان و سید محمود رضوی برای اهالی سینمایی‌ شناخته‌تر از بقیه نفرات هستند. اسعدیان به عنوان کارگردانی باتجربه رییس هیأت مدیره خانه سینما است و سابقه ساخت فیلم‌هایی چون «طلا و مس» را دارد. اسعدیان هرچند در سالهای اخیر فیلم‌ شاخصی نساخته ولی همچنان در میان سینماگران چهره‌‌ای معتبر و قابل اعتماد به حساب می‌آید.

رضوی نیز در چند سال اخیر با تهیه‌کنندگی فیلم‌هایی چون «ماجرای نیمروز»، «لاتاری» و «سیانور» نامش بیش از گذشته بر سر زبان‌ها افتاده و خودش را به عنوان تهیه‌کننده‌ای تاثیرگذار در سینمای ایران مطرح کرده است. رضوی تهیه‌کنندگی در سینما را با فیلم «درباره الی» اصغر فرهادی شروع کرد و به مرور بر حجم فعالیت‌هایش افزود و  تهیه‌کننده فیلم‌های بیشتری شد؛ به طوری که در بعضی سالها او مسئولیت تهیه‌کنندگی دو فیلم در یک سال را برعهده داشت.

دبیر جشنواره از میان کارگردانان جوان سینما، یلدا جبلی  فیلمنامه نویس، تدوینگر و کارگردان جوان سینما را انتخاب کرده است. جبلی تا الان دو فیلم سینمایی ساخته و فیلم‌نامه‌نویس فیلم‌هایش خودش بوده است. فیلم‌های او تا به حال خیلی دیده نشده و می‌شد از میان کارگردانان جوان، نفرات دیگری را انتخاب کرد.

رضا درستکار از منتقدان سرشناس سینماست که حضورش را باید به فال نیک گرفت. همچنین حضور محمود اربابی عضو شورای پروانه ساخت و معاون توسعه فناوری و مطالعات سازمان سینمایی دیگر عضو هیئت انتخاب است.

در میان نفرات، نام دو چهره از مدیران صداوسیما به چشم می‌خورد که کمی تامل برانگیز است. محمد احسانی عضو شورای پروانه نمایش فیلم سینمایی و مدیر شبکه‌های تماشا، نمایش و نسیم یکی از این نفرات است. دو سال پیش زمزمه‌های رفتن احسانی  به معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی وجود داشت و این نشان از روابط خوب او با مدیران سینمایی و ارشاد دارد. احسانی پیش از این سه بار دیگر عضو هیئت انتخاب جشنواره فیلم فجر بوده و بار دیگر چنین مسئولیتی را برعهده گرفته است.

چهره دیگر حسین کرمی عضو شورای پروانه ساخت و نمایش فیلم‌های سینمایی و قائم مقام معاونت سیما است. کرمی که ارتباط خوبی با سیدمرتضی میرباقری، معاون سیمای صدا و سیما دارد، پیش از این مسئولیت مرکز سیمافیلم را برعهده داشت. کرمی تا به حال هفت مرتبه در میان اعضای هیئت انتخاب جشنواره فیلم فجر حضور داشته و دلیل انتخاب دوباره او مشخص نیست.

در بین اعضای هیئت انتخاب جشنواره فیلم فجر، نام مدیرانی که در سازمان صدا و سیما فعالیت داشتند، بیشتر به چشم می‌خورد. این مورد جای اینکه به عنوان نقطه قوت به حساب بیاید، بیشتر یک نقطه ضعف است. جای اینکه در هیئت انتخاب مهمترین جشنواره سینمایی کشور کارگردانان صاحب نام کشور حضور داشته باشند، مدیرانی از تلویزیون حضور دارند. افرادی که قبلا چندین بار عضو هیئت انتخاب بوده‌اند و انتخاب دوباره‌شان افزوده‌ای برای جشنواره نخواهد داشت.

معمولا انتخاب فیلم‌ها برای جشنواره فیلم فجر با حواشی زیادی همراه است. برخی کارگردان‌ها از انتخاب نشدن فیلم‌شان ناراحت هستند و هیئت انتخاب را زیر سوال می‌برند. این انتخاب محافظه‌کارانه داروغه‌زاده به عنوان دبیر جشنواره از حالا می‌تواند انتقادهایی را متوجه او کند. انگار او به جای بالا بردن سطح کیفی جشنواره بیشتر به فکر حفظ موقعیت خود و راضی کردن مدیران است.

 

نویسنده: احمد محمدتبریزی

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • پس از بازگشایی مکان‌های عمومی، آیا به سینما، تئاتر و کنسرت می‌روید؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار