میرعلیرضا میرعلینقی در یادمان «شاعرتمبک، استاد ناصر فرهنگ فر»: ناصر تمبک را در بستری از فرهنگ و شناخت هایش پیش بُرد

جمعه 10 آبان 1398 در 12:57


یادمان هفتاد و دومین زاد روز «استاد ناصر فرهنگ فر، شاعرتمبک» عصر پنج شنبه ۹ آبان با حضور اهالی موسیقی در فرهنگ سرای ارسباران برگزار شد.

به گزارش تیتر هنر، ابتدا کلیپی از تمبک نوازی استاد فرهنگ فر مربوط به ۲۲ سال قبل از جاودانگی وی در جشن هنر شیراز با آواز خوانی محمدرضا شجریان پخش شد. همچنین کلیپ دیگری پخش شدکه به مقایسه آرامگاه بزرگان موسیقی در جهان و ایران می پرداخت که باعث تاسف حاضرین شد. البته برخی از این مکان ها نظیرآرامگاه استاد کلنل وزیری پدر موسیقی نوین ایران با هزینه شخصی برخی از دوستداران موسیقی بازسازی شدند که تصاویرگویای این اتفاق بودند.

بادرخواست موحدانی کارشناس مجری برنامه، حاضرین در سالن به احترام و یاد استاد حسین دهلوی از بزرگان موسیقی ایران که به تازگی جامعه موسیقی را دردمند کرد، ایستادند و یک دقیقه سکوت اختیار کردند .

میرعلیرضا میرعلینقی با ابراز تاسف از این که فرهنگ فر زود از میان ما رفت تنها ۴۹ سال داشت تصریح کرد : فرهنگ فر آتشفشانی بود ک شراره داغش در دل ماست اما گدازه های این شراره به جای سوزاندن همگان را زنده کرد . روح و ذهن ناصر زمان را در نوردیده بود و حصار زمان و مکان را شکسته بود همانطور که کم حرف می زد اما پرمغز .

میرعلینقلی در ادامه اظهار داشت: فرهنگ فر یکی از جامع ترین هنرمندانی بود که به یادها مانده است . درک شهودی والایی داشت و عده ای از هم نسل هایش مهاجرت کردند و عده ای دیگر ماندند و سوختند. آنچه من هستی شناسی ناصر فرهنگ فر می نامم، آواز، شعر، تمبک و خوشنویسی وی می باشد. البته هیچ وقت حرف آخر نداریم، فرهنگ فر، هم به خاطر تبار و زنجیره موروثی هنر و خط و موسیقی و هم آموزش هایی را که سپری کرده بود به کمالی رسید که بیشتر در نسل های قبل از وی قابل مشاهده است.

علینقی یادآورشد: بهمن رجبی تقریبا هم دوره ی فرهنگ فر بود و چارچوب های ابداعی خاصی در راستای تکنیک تمبک نوازی داشت اما کاری که فرهنگ فر انجام داد گسترش ضرب و تمبک بدون وابستگی به گروهی خاص بود. وی سالک راه بود هم پیرخودش بود هم به کمالی رسیده بود که تمبک را در بستری از فرهنگ و شناخت هایش پیش بُرد.

علینقی خاطرنشان کرد: ناصر زیاد کتاب می خواند مجموعه اشعار طنز وی چاشنی دردمندی دارد. امیدوارم امسال شاهد چاپ اشعار این استاد باشیم .

اجرای موسیقی گروه تمبک به سرپرستی آرش فرهنگ فر، دونوازی سنتور و تمبک (محمد موحد نیا و آرش فر هنگ فر)، تک نوازی و بداهه نوازی تمبک و ضربی خوانی(آرش فرهنگ فر)، دو نوازی تار و تمبک (سیاوش برهانی و آرش فرهنگ فر) ، پخش تصاویری از اجراهای ناصر فرهنگ فر و سخنان بزرگان موسیقی ایران در باره این هنرمند فقید، بداهه نوازی تمبک وضربی خوانی آرش فرهنگ فر بخش هایی از این مراسم بود .

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • پس از بازگشایی مکان‌های عمومی، آیا به سینما، تئاتر و کنسرت می‌روید؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار