فرهاد قائمیان: باید سوژه‌ سریال‌ها طوری باشد که مردم به سمت شبکه‌های خارجی نروند

شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ در ۱۵:۲۱


فرهاد قائمیان گفت: به زودی با «تاریکی شب، روشنایی روز» حجت قاسم زاده اصل با مخاطبان تلویزیون تجدید دیدار خواهم کرد.

به گزارش روابط عمومی شبکه آی فیلم، فرهاد قائمیان ، بازیگر در گفت و گو با آی فیلم، با بیان این خبر، درباره نحوه ورودش به عرصه هنر و بازیگری اظهار کرد: در حقیقت از دوران کودکی علاقه‌مند به این کار بودم. چون در یک خانواده هنرمند بزرگ شدم و برادرانم در عرصه تئاتر فعالیت می‌کردند، من همیشه به تماشای تئاتر می¬‌رفتم. رفته رفته جذابیت این هنر برای من به شکل تعهد درآمد و باعث شد که من وارد  عرصه بازیگری شوم.

قائمیان که با «دمرل» اولین حضور سینمایی اش را رقم زده است، در این باره توضیح داد: حدود دوازده سال تاریخ هنر و ادبیات نمایشی، داستانی و خلاقیت تصویری  تدریس می‌کردم و به این واسطه به ارشاد رفت و آمد داشتم . با صادق آذین که از مدیران تولید با تجربه است، سابقه آشنایی داشتم و می دانست که تدریس می کنم. سر فیلم «دُمرُل» از طریقی متوجه شدم که به دنبال لوکیشنی مناسب هستند. بعد از آن زنده‌یاد مهرداد فخیمی به همراه یدالله صمدی و صادق آذین به اردبیل آمدند و چند روزی درکنار هم  در شهر اردبیل به دنبال لوکیشن مناسب گشتیم. خیلی هم همه چیز خوب بود ولی بنا بر شرایط آب و هوایی در آن زمان نتوانستیم لوکیشنی انتخاب کنیم. بعد از آن آقای صمدی به من پیشنهاد بازی در یک نقش در فیلم دادند. از آن زمان تا کنون  با آقای صمدی در ارتباط هستم و از این بابت بسیار خوشحالم .

این بازیگر سینما و تلویزیون با تایید اینکه جنس اعتمادی که یدالله صمدی برای اولین حضور حرفه‌ای او مقابل دوربین سینما کرده است، این روزها برای علاقه‌مندان به این حرفه زیاد اتفاق نمی‌افتد، خاطرنشان کرد: البته من در فیلم «دُمرُل» نقش کوتاه یک پهلوان را داشتم. شاید هیچ تصوری برای این که حضورم در این عرصه ادامه داشته باشد از طرف دوستان نبود. رفته رفته حین فیلمبرداری شرایطی پیش آمد و به بازی من، توجه شد و به هرحال این اتفاق برای من پیش آمد.

قائمیان پس از «دمرل» در فیلم «سارای» بازی کرد. وی در این باره گفت: «سارای» یک فولکلور آذری بود. جالب توجه این که، برای اولین بار در ایران، فیلم «سارای» در دوازده سینما به زبان آذری در تهران اکران شد.

بازیگر سریال «شوق پرواز» که نقش کوتاه فرمانده‌ شهید بابایی را در این سریال ایفا کرده است، همکاری با یدالله صمدی در سه اثر این کارگردان سینما و تلویزیون ایران را جزو افتخارات خود برشمرده و افزود: اگر نگاهی به کارنامه من‌ بیندازید متوجه می شوید که کار با هر کارگردانی، حداقل در سه کار دیگر همان فیلمساز ادامه یافته است، زیرا همواره تمام تلاشم را کرده ام تا بتوانم جوابگوی اعتمادی که به من شده است، باشم. این مسئله باعث شده که بعد از کار اول همیشه از طرف یک کارگردان نقش‌های دیگری هم به من سپرده شود.

قائمیان که به نوعی با «وفا» برای نخستین بار به طور رسمی و جدی در قاب تلویزیون ظاهر شد، از خاطرات این سریال نیز گفت: البته من قبل از «وفا» یک سریال برای شبکه دو کار کردم به اسم «طریق عشق» که دیده نشد. بعد از آن سریال «شهریار» را کار کردم که از نظر نوبت پخش بعد از سریال «وفا» قرار گرفت و باعث شد که آشنایی من با محمدحسین لطیفی نیز رقم بخورد.  تا به حال در شش پروژه با ایشان همکاری کرده ام. در سریال «وفا» ایشان نقش خاصی را به من محول کردند که بسیار مورد قبول مخاطبان واقع شد. خیلی خوشحال هستم از این بابت که بعد از سالها هنوز نقش و شخصیت «خرچنگ» بسیار تأثیرگذار است و ماندگار شده است.

نقش «خرچنگ» که در کارنامه هنری قائمیان در سریال ماندگار «وفا» ماندگار شده است . سالها بعد باز هم در نقش یک جاسوس به اسم «محسن روانبخش» در سریال «تعبیر وارونه یک رویا» به نحوی تکرار شده اما هویت ویژه خود را حفظ کرده است. قائمیان در این باره ، پرداخت خوب شخصیت در متن و هدایت درست کارگردان و بعد از آن اعتماد به بازی او را از جمله نکات مهم برشمرد و افزود:  یک مثال می زنم. من چند کار پلیسی انجام دادم و یونیفرم نظامی تقریباً مشابهی برای این نقشها پوشیدم ولی این شخصیتها کاملاً در اجرا متفاوت هستند. با اینکه همه‌ این نقش‌ها پلیس هستند ولی پلیسی که در «نسل سوخته» می بینید با پلیسی که در «بی صدا فریاد کن» ظاهر شده، بسیار متفاوت است و همینطور بازپرس ویژه قتل در سریال «به دنیا بگویید بایستد» و پلیسی که در سریال «یادآوری» بود. پلیسی که همزمان درگیر وظیفه اش و مسائل و مشکلاتی که برای خانواده‌اش رخ می دهد، می شود و باید تلاش کند در نقش یک پلیس درست تصمیم بگیرد و مخاطب، پلیس متفاوتی از نقشهای قبلی من، در این کار می بیند.

بازیگر سریال های پلیسی و جاسوسی-معمایی تلویزیون ارزیابی ایفای نقش بازیگر را امری سهل و ممتنع دانست و ادامه داد: نمی توانیم سریال یا پروژه‌ای را که یک گروه با همه توان و احساس می¬‌سازند با پیامک به مسابقه بگذاریم و به آن نمره بدهیم. من در جایی دیدم که هشت کار را با وله‌های بیست‌ دقیقه ای نمایش می دادند و نظرسنجی می کردند. اعتقاد من این است که هیچ کار هنری به عدد نمی تواند نمره داشته باشد. من به این شکل امتیاز دادن اعتقادی ندارم برای همین هیچ وقت نمی‌توانم قبول کنم که کار یک گروهی که با پوست و خون و با تمام وجودشان کار می کنند را بتوانیم با دادن یک‌نمره قضاوت کنیم. من به نوبه خودم هیچ کدام از کارهایم را از کار دیگر جدا نمی کنم، چون برای همه آنها زحمت کشیدم. حتی نقش‌های کوتاهی که ایفا کردم. به هرحال نقایصی بوده ولی قطعاً نمی توانم آنها را از بقیه جدا کنم.

قائمیان هر نقشی که بتواند او را تهییج  و وادار به پذیرش کند، دوست دارد: نقشی که به من پیشنهاد می شود،حتماً باید خیلی تأثیرگذار باشد. وقتی نقش گیرا باشد، دیگر فرقی نمی کند که داستان تاریخی، اجتماعی و یا پلیسی باشد.

صداوسیما خانه هنری این بازیگر ایرانی و اعتبار و جایگاه تولیدات آن در میان مردم برایش مهم است. وی در این باره تصریح کرد: با این حال باید پذیرفت که در مدیریت هر خانه ای بالا و پایین وجود دارد. در حال حاضر کارهای بهتری در حال ساخت است و احساس می کنم بهتر است قبل از ساخت برنامه‌ها، اتاق فکری وجود داشته باشد. شاید خیلی از آمارهایی که گرفته می شود به هر دلیلی واقعی نباشد. می خواهم بگویم که سطح کارها باید طوری باشد که موجب فرهنگ سازی شود. نه این که صرفاً اصطلاحاتی را در جامعه باب کنیم. وزن کارها و سوژه باید طوری باشد که مردم به سمت شبکه‌های خارجی نروند. این مهم‌ترین درد است و باید درمان شود. نمی توانیم از این مسئله راحت بگذریم. باید کارهای ساخته شده را آسیب شناسی کنیم ببنیم که چه اتفاقاتی افتاده است که این شرایط  پیش آمده. ما سالیان سال در منطقه ادعای سریال سازی و سینما داشتیم. انشاالله که مسئولین و همه همکاران بتوانند کاری کنند که شرایط بهتر از این شود.

قائمیان که «سر دلبران» او از شبکه اول سیما در حال پخش بوده  و  «تاریکی شب، روشنایی روز» را در نوبت پخش دارد، با بیان این موضوع خاطرنشان کرد: اگر فرصت کنم تلویزیون تماشا کنم حتماً آی فیلم را می بینم. متأسفانه زمان بازپخش اخیر سریال «تعبیر وارونه یک رویا» سر صحنه کاری بودم و نتوانستم کار را ببینم ولی آی فیلم جزو شبکه هایی است که من خیلی دوست دارم و ارتباطی هم که این شبکه با مخاطبان برون مرزی  ایجاد کرده برای من بسیار محترم است و این که تا الان توانسته با اقتدار کار کند و فیلم ها وسریال های ما را پخش کند بسیار قابل تقدیر است. خیلی خوشحال هستم که کارهای من از این شبکه پخش می‌شود و همینطور خوشحالم که این شبکه در بین مخاطبان خارج از کشور هم بینندگان زیادی داشته و امیدوارم که همیشه آی فیلم، آی فیلم باقی بماند.

اظهار نظر

*

نظرسنجی

آخرین اخبار