فداکاری یک ایرانی، در کتب درسی عراقی‌ها

شنبه 28 فروردین 1395 در 22:50


به پاس قهرمانی یک پزشک ایرانی که در کارنامه‌اش نجات جان ده‌ها کودک شیمیایی حلبچه وجود دارد، مسئولان نظام آموزشی عراق تصمیم گرفته‌اند موضوع یکی از درس‌های کتاب سال چهارم دبستان را به شجاعت او اختصاص دهند.

به گزارش هفت هنر قهرمان‌ها چه شکلی هستند؟ چطور قهرمان شده‌اند؟ چطور اسمشان برای همیشه در کتاب‌ها ماندگار شده؟!

به اندازه همه قهرمان‌های واقعی، نه شخصیت‌های تخیلی فیلم‌های هالیوودی، هزار روایت وجود دارد از فداکاری‌هایی که یک نفر را درست سر بزنگاه، در یک لحظه از یک آدم عادی، از یک شخصیت معمولی به قهرمانی فراموش‌نشدنی تبدیل کرده‌ است؛ آدم‌هایی که در همان لحظه، همان لحظه سرنوشت‌ساز، تصمیمی گرفته‌اند که حال و آینده و گذشته آنها را تحت‌تأثیر قرار داده است.

دکتر حشمت‌الله ویسی، پزشک ایرانی هم یکی از این قهرمان‌هاست. در کارنامه‌اش نجات جان ده‌ها کودک شیمیایی حلبچه نوشته شده است؛ کاری که شاید خیلی‌ها جرأت و جسارتش را نداشته باشند اما او بی‌محابا دست کمک به سمت آنها دراز کرد.

حالا به پاس قهرمانی این مرد، مسئولان نظام آموزشی عراق تصمیم گرفته‌اند موضوع یکی از درس‌های کتاب سال چهارم دبستان را اختصاص دهند به ماجرای شجاعت مردی ایرانی که نه خویش آنها بود و نه قومشان، حتی همخون آنها هم نبود، اما به‌خاطر انسانیت خودش را به خطر انداخت و کودکانی را نجات داد. البته کار این مرد به همین‌جا ختم نمی‌شود؛ او سال‌ها بعد دو کودک عراقی که شیمیایی شده بودند را به خانواده‌هایشان برگرداند.

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • پس از بازگشایی مکان‌های عمومی، آیا به سینما، تئاتر و کنسرت می‌روید؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار