طرح تابستانه كتاب گرمابخش کتابفروشی‌ها

دوشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۶ در ۱۳:۴۹


طرح تابستانه کتاب که از ۱۵ مرداد امسال به همت خانه کتاب آغاز شده علاقه‌مندان زیادی را به کتابفروشی‌ها کشانده و رونق را به بازار کم‌رونق نشر آورده است.

به گزارش تیترهنر، در حالی ‌که کمتر از یک ماه از شروع این طرح می‌گذرد ولی فروش کتاب‌ها خبر از استقبال بالای مخاطبان می‌دهد. بازار نشر ایران که معمولاً با کم‌تحرکی و کم‌رونقی مواجه است با اجرای چنین ایده‌هایی همچون شوک می‌تواند رونق بگیرد. سال گذشته اجرای طرح تابستانه با موفقیت همراه بود و باعث شد اجراکنندگان به فکر پیاده‌سازی دوباره این طرح بیفتند. اجرای طرح تابستانه در سال ۱۳۹۵ رضایت بسیاری از کتابفروشان را به همراه داشت و آنها این طرح را برای رونق بازار راکد کتابفروشی‌ها در ماه‌های اخیر مثبت ارزیابی کردند و اعتقاد داشتند روشن ماندن چراغ کتابفروشی‏ها با طرح تابستانه کتاب رقم خورده است. بر اساس آخرین آماری که سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال گذشته در این زمینه ارائه کرد، بیش از ۴میلیارد تومان فروش با اجرای طرح «تابستانه کتاب» در چرخه نشر حاصل شد و تعداد ۵۹۴ کتابفروشی در این طرح مشارکت کردند.
این طرح در سال ۹۶ نیز با استقبال کتابفروشی‌ها روبه‌رو شد. این طرح امسال با مشارکت ۸۲۸ کتابفروشی از ۳۱ استان کشور آغاز به کار کرد که در این میان ۶۳۱ کتابفروشی از مراکز استان‌ها و ۱۹۷ کتابفروشی از شهرستان‌ها عضو طرح شده‌اند. استان‌های تهران با ۱۵۱ کتابفروشی، اصفهان با ۹۸ کتابفروشی و قم با ۹۴ کتابفروشی بیشترین مشارکت را در این طرح داشته‌اند که در مقایسه با طرح‌های مشابه، افزایش استقبال کتابفروشی‌ها از این طرح را نشان می‌دهد. همچنین استان‌های سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان هر کدام با سه کتابفروشی کمترین میزان مشارکت را در این طرح داشته‌اند.
استان‌های تهران، خراسان‌رضوی، اصفهان، خوزستان، فارس و قم رتبه‌های اول تا ششم بیشترین خرید کتاب در این طرح را به خود اختصاص داده‌اند. طبق آمار تا آخرین روزهای مرداد بیش از ۳۰۲ هزار جلد کتاب به فروش رفت که سهم تهرانی‌ها بیش از ۱۴۱ هزار نسخه کتاب بود که آمار خوب و امیدوارکننده برای بازار نشر به شمار می‌رود. این طرح حمایتی که کتاب‌ها را با تخفیفی ۲۰ تا ۲۵ درصدی به دست مخاطبان می‌رساند رضایت کتابفروشی‌ها و علاقه‌مندان را فراهم آورده است. تجربه چند سال اخیر در فروش کتاب نشان داده، اجرای طرح‌های تشویقی و حمایتی علاقه‌مندان را به خرید کتاب تشویق می‌کند و مسئولان وزارت ارشاد و معاونت هنری با پیاده‌سازی چنین ایده‌هایی می‌توانند عموم مردم را به سمت کتابخوانی سوق دهند.
نویسنده: احمد محمدتبریزی

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • از برنامه‌های تلویزیون برای جام جهانی 2018 روسیه رضایت دارید؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار