شب خاطره‌انگیز تالار وحدت با «حدیث سرافرازی»

یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ در ۱۵:۰۸


اجرای مشترک محمد اصفهانی با ارکستر ملی ایران شبی خاطره‌انگیز را در تالار وحدت برای حاضرات در سالن رقم زد.

به گزارش تیترهنر، اجرای ویژه آئینی «حدیث سرافرازی» توسط ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی محمد اصفهانی به روی صحنه رفت. ۱۰ قطعه در این رپرتوار نواخته شد که در این میان قطعه «دیده بگشا» به خاطر آشنایی و حس نوستالژیک حاضران با احساس بیشتری همراه شد.

اصفهانی در شروع رپرتوار ضمن خوشامدگویی به حاضران گفت: رپرتواری که امشب تقدیم حضور شما عزیزان می‌شود، اجرای آثاری در سوگ حضرت اباعبدالله و یاران فداکارش در واقعه کربلا و قطعاتی در تکریم حضرت علی (ع) است. البته اینکه چرا در کنار اجرای آثاری با محوریت حضرت سیدالشهدا، کارهایی با محوریت امیرالمؤمنین تقدیم شما عزیزان می‌شود، به این جهت است که به گفته بسیاری از مورخان، حادثه جان‌سوز کربلا نتیجه دلخوری‌هایی بود که بسیاری از حضرت علی (ع) و عدلش داشتند.

شهبازیان که قرار بود این رپرتوار را سال گذشته به روی صحنه ببرد، چند روز قبل درباره این اجرا چنین گفت: این آثار آیینی را که برای ارکستر نوشته‌ام و ملودی دو قطعه‌اش متعلق به آقای اصفهانی و بقیه هم متعلق به آهنگسازان دیگر است و همگی به این دلیل اجرا می‌شوند که آثاری آیینی هستند و آثاری اند که می‌شود در ماه‌های محرم و صفر اجرایشان کرد. انجام این کار در سال گذشته به دلایلی میسر نشد و امسال میسر شد و اگر خدا بخواهد آثار دیگری هم هست که در سال‌های بعد به آن اضافه و مجددا اجرا می‌شود. این رپرتوار، رپرتواری است مخصوص این ایام و امیدوارم مردم هم آن را بپسندند.

رهبر ارکستر ملی ایران همچنین درباره اجرا در ماه محرم و صفر بیان کرد: : شما می‌دانید که موسیقی ایران مبتنی بر کلام است و این کلام است که موجب می‌شود بتوان این آثار را در این ایام اجرا کرد. ممکن است روی همین موسیقی، شعر دیگری گذاشته شود ولی برای این ایام باید اشعار مناسب انتخاب کرد و همه اشعار ما حساب شده، انتخاب شده است.

اظهار نظر

*

نظرسنجی

آخرین اخبار