سفر به «سوباتان» بهشت ایران در هیسپان تی وی

یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ در ۱۴:۱۲


«تالاب میقان» اراک که زیستگاه پرندگام مهاجر درنا شده و منطقه ییلاقی «سوباتان» گیلان و معرفی غذاهای محلی آنجا، سوژه های این هفته برنامه «ایران» هیسپان تی وی را به خود اختصاص داده است.

به گزارش تیترهنر به نقل از روابط عمومی شبکه هیسپان تی وی، برنامه «ایران» این شبکه در میان مخاطبان اسپانیایی زبان طرفداران فراوانی دارد و هر هفته این برنامه با نمایش زیبایی های طبیعی و مناظر بی نظیر گردشگری، غذاهای سنتی آن منطقه و آداب و رسوم مردمان آنجا، مخاطبان برنامه خود را با طبیعت و فرهنگ ایرانیان آشنا می کند.

در برنامه این هفته «ایران»، طاهره بدخش از جاذبه های گردشگری و طبیعی اراک، بینندگان را با «تالاب میقان» و «منطقه حفاظت شده ۷۰ قله» آشنا می کند. تالاب میقان که در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی اراک قرار دارد، دارای ویژگی‌های بوم‌شناسی خاصی است؛ از جمله اینکه سالانه تعداد زیادی از پرندگان مهاجر را در خود جای می‌دهد که در میان آن‌ها بعضی از گونه‌های نادر و حمایت شده دیده می‌شوند. به علت جمعیت بالای پرندگان درنا در تالاب نسبت به زیستگاه‌های دیگر کشور، این تالاب اهمیت بیشتری پیدا کرده ‌است و روز ۱۵ آبان به دلیل تجمع این پرندگان مهاجر در تالاب میقان، روز درنا نامگذاری شده ‌است.

بعد از معرفی تالاب میقان به منطقه حفاظت شده ۷۰ قله می رویم که با ویژگی های جغرافیایی و محیطی قابل توجه اش به زیستگاه جانوران و گیاهان متنوع تبدیل شده است. یکی از دیدنی ترین دره های این منطقه دره چکاب است که در قسمت پایانی اش چشمه ای دائمی به چشم می خورد که تبدیل به یکی از مهمترین منابع آب حیات وحش این منطقه شده است.

شیما کاظمی در ادامه برنامه به «سوباتان» گیلان رفته تا علاوه بر معرفی این منطقه ییلاقی، مخاطبان را با غذاهای محلی آنجا آشنا کند. سوباتان در ۲۰ کیلومتری غرب لیسار در نزدیکی تالش در استان گیلان قرار دارد و به دلیل مناظر زیبا و چشم نواز آن، بهشت ایران لقب گرفته است. سوجادیله یا ساج ایچی (که با گوشت گوسفند طبخ می شود)، پندیره ویسوج (نوعی پنیر سرخ کرده)، سیرجینه (که برای صبحانه مصرف می شود) و گوزلی بریان یا همان کباب بره از غذاهای محلی و خاص سوباتان به شمار می آیند.

برنامه «ایران» هیسپان تی وی هر هفته دوشنبه ها ساعت ۲۰:۳۰ به وقت تهران از شبکه اسپانیایی زبان هیسپان تی وی پخش و سه شنبه ساعت ۴:۳۰ و چهارشنبه ساعت ۱۰:۳۰ به وقت تهران بازپخش خواهد شد.

اظهار نظر

*

نظرسنجی

آخرین اخبار