رییس جمهور: وزارت ارشاد باید ممیزی را واگذار کند

چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ در ۱۰:۳۶


حسن روحانی در اختتامیه سی و پنجمین دوره جایزه کتاب سال گفت: «اگر از من بپرسید می‌گویم وزارت ارشاد باید ممیزی‌اش را به فرهیخته‌گان، ناشران بزرگ و خود صنف واگذار کند، باید اصل عمل را به اهلش واگذار کرد.»

به گزارش تیتر هنر، صبح امروز چهارشنبه ۱۸ بهمن اختتامیه سی و پنجمین دوره جایزه کتاب سال، بیست و پنجمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی همراه با اهدای جوایز برگزیدگان جایزه ادبی جلال آل احمد با حضور سیدحسن روحانی، ریاست جمهوری در تالار وحدت برگزار شد.

حسن روحانی در بخشی از سخنرانی خود در این مراسم گفت: «ما می‌گوییم چرا مردم کتاب نمی‌خرند و چرا کتاب نمی‌خوانند؟ مقصر بخشی از آن ماییم، باید چیزی بنویسیم که مردم بخوانند. هر چیزی فصلی دارد و ما باید ببینیم هر زمان، فصل نوشتن چه چیز است. همین امروز، در همین عصر ما، اروپایش می‌خواهد باشد یا آمریکایش یا کشور خورمان، کتاب‌هایی چاپ می‌شود که مردم برای خریدش صف می‌بندند و این نشان می‌دهد که اگر مطابق خواست مردم بنویسیم حتما مورد استقبال قرار می‌گیریم.»

او افزود: «مسئله بعد، وظیفه دولت است. یک صاحب‌نظری کتابی نوشته و ما می‌بریمش در جایی به نام ممیزی که انشاالله همه بررسانش فرهیخته هستند. البته اگر از من بپرسید می‌گویم وزارت ارشاد باید ممیزی‌اش را به فرهیخته‌گان، ناشران بزرگ و خود صنف واگذار کند، اگر هم از لحاظ حقوقی مشکلی برای واگذاری هست اشکالی ندارد، اصل عمل را به اهلش واگذار کنند. هر چیزی را اگر به اهلش واگذار کنیم موفق‌تر خواهیم بود.»

رئیس جمهور توضیح داد: «فرق ماجرا در تفاوت تصمیم‌گیری در اتاق و سالن است. یکی در اتاقی دربسته تصمیم می‌گیرد و دیگری در سالنی با حضور تعداد بیشتری از  افراد. به نظر من تصمیم گرفتن در سالن بهتر است. در تئاتر هم همین‌طور است، در سینما هم همین‌طور است، در موسیقی هم همین‌طور است. بیایید امتحان کنیم، اگر ضرر کردیم به همین شیوه فعلی بر‌گردیم، مطمئن باشید طوری نمی‌شود اگر کارها را به اهلش واگذار کنیم.»

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیگر سخنران این مراسم نیز در بخشی از سخنرانی خود گفت: «انقلاب اسلامی ایران با نویسندگان به دنیا آمد و کتاب‌ها خیابان‌ها را پر کردند و خیابان‌ها در دوران انقلاب با کتاب‌ها پر شد. انقلاب در پایداری خود نیز به کتاب نیازمند است. کتاب‌ها نقطه اتصال ما به علم، فرهنگ، هنر و دین هستند. توسعه اجتماعی کشور به کتاب پیوند دارد. کتاب مانند ذخیره نفت خام است. کتاب به علم پیشران، فرهنگ خلاق، هنر پویا، دین عالمانه و نه دین عامیانه تبدیل می‌شود.»

او ادامه داد: «اگر توسعه پایدار می‌خواهیم به تولید کتاب خوب و خواندن کتاب خوب نیاز داریم. جشن کتاب سال جمهوری اسلامی ایران جشن اهالی فرهنگ مکتوب است.»

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • با توجه به حاشیه‌های اخیر سلبریتی‌ها آیا هنوز به آنها اطمینان دارید؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار