رونمایی از کتابی با وزن 9 کیلو و 700 گرم

دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ در ۰۸:۴۷


علی‌اکبر صادقی گفت: امسال اول بهمن‌ماه، در موزه‌ی هنرهای معاصر یک نمایشگاه انفرادی بزرگ، از تمام دوره‌های کاری‌ام (از ۱۰ سالگی تا امروز) خواهم داشت، که تا ۱۵ اردیبهشت سال بعد ادامه دارد.

به گزارش تیتر هنر علی‌اکبر صادقی (نقاش و انیماتور معاصر) ، از نمایشگاهی خبر داد که از اول بهمن‌ماه سال ۹۶ تا پانزدهم اردیبهشت‌ماه سال ۹۷ در موزه‌ی هنرهای معاصر تهران برگزار خواهد شد. وی در همین رابطه گفت: آخرین‌ نمایشگاه انفرادی من، سال ۸۴ در گالری آریا بود. بعد از آن تقریباً هیچ‌ کجا نمایشگاه نگذاشته‌ام، مگر اینکه بعضی وقت‌ها در نمایشگاه‌‌های گروهی، تک اثر‌هایی را ارائه کرده‌ام. دلیلش هم این است که خیلی حوصله‌ی نمایشگاه‌ گذاشتن ندارم. اما حالا بعد از تقریباً‌ ۱۲ سال، دوباره یک نمایشگاه انفرادی در پیش دارم.

این نقاش برجسته ادامه داد: امسال اول بهمن‌ماه، در موزه‌ی هنرهای معاصر یک نمایشگاه انفرادی بزرگ، از تمام دوره‌های کاری‌ام خواهم داشت، که تا ۱۵ اردیبهشت سال بعد ادامه دارد. فعلاً مشغول جمع‌آوری کارهای این سال‌ها هستیم و تا آنجا که بتوانیم همه‌ی کارهایم را به نمایش می‌گذاریم. این نمایشگاه، تمام دوره‌های مختلف کاری‌ام، از ۱۰ سالگی تا امروز را دربرمی‌گیرد. خیلی نمایشگاه مفصل و خوبی خواهد بود.

صادقی تصریح کرد: سعی می‌کنیم که این نمایشگاه، خیلی خیلی آبرومندانه برگزار شود و در رسانه‌های خارجی هم حتماً بازتاب پیدا کند. در کنار نمایشگاه، از دو کتابم هم رونمایی خواهد شد. یکی از این کتاب‌ها را پیشتر چاپ کرده‌ام، و در نمایشگاه گروهی‌ای که سال گذشته در «موزه‌ی لاکما لس‌آنجلس» داشتم از آن رونمایی شد. ولی هنوز در ایران، این کتاب رونمایی نشده است.

وی بیشتر درباره‌ی این کتاب توضیح داد و گفت: این کتاب آثارِ ده سالگی تا امروزم را  شامل می‌شود. من در تمام عمر ۸۰ ساله‌ام خیلی کار کرده‌ام. در این کتاب، تقریباً ۷۰ درصد کارهایم -از ابتدا تا امروز- که نسخه‌ای از آن‌ها پیش خودم موجود بود را گردآوردیم. به طوری که وزن کتاب ۹ کیلو و ۷۰۰ گرم شد. کتاب را هم خودمان چاپ کردیم. نشر خاصی آن را چاپ نکرد. پسرهایم که یکی‌شان گرافیست، یکی‌شان نقاش، دیگری فیلمساز و آخری معمار است، روی این کتاب کار کردند.

وی اضافه کرد: کتابی هم برای خود نمایشگاه درنظر گرفته شده، که قرار است آن را هم‌زمان با نمایشگاه چاپ و منتشر کنیم.

این نقاش، درباره‌ی نمایشگاه‌های گروهیِ خارج از ایران‌اش که در چند سال اخیر برگزار شده، توضیح داد و گفت: در سال‌های اخیر نمایشگاه‌های گروهی مختلفی در خارج از ایران داشتم. سال گذشته، در موزه‌ی لاکما لس‌آنجلس بود. تقریباً دو سال پیش در استانبول نمایشگاه دیگری داشتم. همین‌طور در میامی. همین امسال هم در پاریس یک نمایشگاه گروهی دیگری بود. هم خارجی‌ها، و هم ایرانی‌‌ها در این نمایشگاه‌ها حضور داشتند. از ایرانی‌ها کارهایی از آیدین آغداشلو و هانیبال الخاص هم بود. خیلی‌های دیگر هم بودند ولی چون خودم در این نمایشگاه‌ها حاضر نمی‌شوم، خیلی در جریان چند و چونش هم قرار نمی‌گیرم.

این انیماتور، به برنامه‌ها و بخش‌های مختلفِ نمایشگاهِ پیش رو اشاره کرد و گفت: یک سری شعر دارم که برای اولین‌بار در همان کتابی که گفتم منتشر شده، و حالا با صدای خودم دارم ضبط‌شان می‌کنم. هم‌چنین، یکی دو نفری هم مشغول تهیه‌ی مستندهایی از من هستند که شاید نخواسته باشند که الان اسم‌شان را بیاورم. این مستندها، قرار است در نمایشگاهم در موزه پخش شوند. هم‌چنینانیمیشن‌هایم هم با کیفیتی عالی در این نمایشگاه دیده خواهد شد. خلاصه، بخش‌های مختلفی در این نمایشگاه از گفتگو، مستند و … خواهد بود که بعداً کم‌کم اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

علی اکبر صادقی در پایان گفت: امسال ۸۰ ساله شدم، ولی هم‌چنان مرتب روزی ۷ ساعت با عشق و علاقه کار می‌کنم. از ۵ سالگی نقاشی می‌کردم. ولی از ۱۵ سالگی خیلی جدی، نقاشی را پیگیر شدم. دو سال هم در دبیرستان در کلاس‌های هفتم و نهم، به خاطر همین نقاشی رفوزه شدم. از کارهای ۵ سالگی‌ام کاری نداشتم که در این نمایشگاه بگذارم، وگرنه آن‌ها را هم می‌گذاشتم.

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • از برنامه‌های تلویزیون برای جام جهانی 2018 روسیه رضایت دارید؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار