روايتي از مصائب انسان مدرن

سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 در 11:37


نمایش «مرسولات پترزبورگ» به کارگردانی مازیار سیدی که آخرین اجراهایش در تالار مولوی را پشت سر می‌گذارد. یک گروه جوان و خلاق با برداشتی آزاد از چهار داستان کوتاه روسی، اثری درخور و قابل توجه را به روی صحنه برده‌اند. نمایشی که داستانش در روسیه تزاری می‌گذرد ولی می‌تواند شرح حال هر جامعه‌ای باشد.

نظام بروکراسی شلخته و بی‌نظم، بی‌عدالتی،‌ تحقیر انسان‌ها و ملیت‌ها در مقابل کشورهای دیگر و سرتعظیم آوردن انسان‌ها مقابل پیشرفت و اقتصاد کلیدواژه‌های این نمایش هستند که در قالب دیالوگ‌های طنازانه و کنایی بخش‌هایی از مشکلات و مصائب دنیای مدرن را پیش روی تماشاگران می‌گذارد.

صحبت‌های کارگردان

«مرسولات پترزبورگ»، مسایل انسان‌ها در دوران گذار اجتماعی و گذر از دنیای سنتی به دنیای مدرن را به تصویر می‌کشد. در واقع این نمایش، مصائب انسان‌‌ها در جریان تحولات اجتماعی و سیاسی و بحران‌هایی را که آنها در این پروسه به لحاظ هویت و فردیت پیدا می‌کنند به نمایش می گذارد. این اثر نمایشی یک گزارش پوچ‌گرا، چرخشی، ابزوردگونه و یک حلقه معیوب را عرضه می کند که کاراکترها در این چرخه معیوب گیر کرده‌اند.درواقع اساس این نمایش بر پایه طراحی نور بنا شده است و چیز زیادی به عنوان دکور در صحنه نمی‌بینیم. در طراحی نور، موسیقی، صحنه‌پردازی و … همگی ما مبنا را بر ساختار نمایش گذاشتیم و با هماهنگی هم پیش رفتیم به این شکل که همه عوامل در کنار یکدیگر تلاش کردند کارشان را با توجه به ساختار نمایش، طراحی و اجرا کنند و با هم هماهنگ باشند.

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • پس از بازگشایی مکان‌های عمومی، آیا به سینما، تئاتر و کنسرت می‌روید؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار