رئیس سازمان سینمایی: قرار نیست انجمن سینمای جوان یا مراکز دیگر ما تعطیل باشند

یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ در ۱۲:۴۴


محمد مهدی حیدریان در نشست رسانه ای خود به پرسش خبرنگاران پاسخ گفت.

به گزارش تیترهنر، محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی صبح امروز یکشنبه ۲۰ اسفند در نشست خبری خود به پرسش خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدای این پرسش و پاسخ گفت: برای تولید مشترک به منطقه و آسیا و کشورهای اسلامی و دیگر کشورها در بنیاد فارابی توجه می شود. در بحث تولید، محتوا یکی از نیازها و نقص های ما است و امیدوارم بتوانیم با نهادهای مختلف در این زمینه همکاری کنیم.

حیدریان در پاسخ به این پرسش که رضاداد در تصمیم های سازمان سینمایی نقش دارد، توضیح داد: رضاداد از دوستان خوب من است و من از وی درخواست همکاری کردم. رضاداد از سال ۸۲  به صورت حرفه ای به سینما وارد شد و حالا به عنوان مشاور از وی استفاده می کنم. در دوره جدید می خواهیم یک جهش را با برنامه جلو ببریم و تنها نقش آقای رضاداد به عنوان مشورت کننده است و بیش از این نیست.

وی سپس درباره ممیزی فیلم ها بیان کرد: در محصولات فرهنگی، فیلم این ویژگی را دارد که با رویدادهای اجتماعی رابطه مستقیم دارد. در جشنواره فجر به دلیل اینکه فاصله کمی بین آماده شدن فیلم تا حضور در جشنواره دارد ۲ نفر فیلم ها را بازبینی می کردند اما امسال همه اعضا فیلم ها را دیدند و دیگر نیازی به بازبینی نیست. مگر اینکه یک فیلم بعد از جشنواره تغییر کند اما در موارد معدود برخی از فیلم ها شایبه ایجاد می کند که آن مساله امری متفاوت است.

رئیس سازمان سینمایی درباره شفاف سازی هزینه ها بیان کرد: تلاش داریم شفاف سازی کنیم، تا آخر این هفته همه موارد شفاف سازی می شود. ابراهیم داروغه زاده نیز در جشنواره مدیریت خوبی در هزینه داشت و بین ۳۰ تا ۴۰ درصد گذشته هزینه شده است.

حیدریان درباره بودجه، توضیح داد: ما یکی از بیشترین درصد بودجه ها را گرفته ایم که ۷۵ درصد است و الان که آخر سال هستیم ۲۵ درصد باقی مانده است. با این حال تا آخر سال هیچ بدهی نخواهیم داشت، در این راستا برنامه‌های آموزشی ما همچنان ادامه دارد و قرار نیست انجمن سینمای جوان یا مراکز دیگر ما تعطیل باشند.

وی درباره وضعیت مدرسه ملی سینما، اظهار کرد: در برنامه جامع هنوز به جمع بندی تعطیلی نرسیده‌ایم اما سینمای ما بسیار عقب از الزامات تکنیکی دنیا است و باید در این باره تلاش شود که وظیفه مدرسه، ارتقای کیفیت در این راستاست و یکی از وظایف اصلی مدرسه هدایت و حمایت جریان علمی و ورودی دانشجویان سینما برای آشنایی با فضای کار است.

رئیس سازمان سینمایی درباره گروه «هنر و تجربه» نیز تأکید کرد: در بخش «هنر و تجربه» نیز باید بگویم این بخش برای سینما ضروری است. اگر فیلم های هنری نداشته باشیم دست سینما از این بخش خالی می شود. در توافق نامه با استان ها، ۲۱ استان را مجبور کردیم که فیلم های «هنر و تجربه» را نمایش دهند. اگر قرار است «هنر و تجربه» فعالیت کند باید درست فعالیت کند، این نوع از سینما دولتی نیست و ما از آن حمایت می کنیم.

حیدریان با بیان اینکه فیلم ها در سال آینده گروه سنی خواهد داشت، اظهار کرد: کارگردانانی که این روزها نسبت به اکران فیلم خود معترض هستند فیلم خود را برای اهالی مطبوعات نمایش دهند و آنها درباره این فیلم ها قضاوت کنند.

وی درباره جشنواره های فیلم اول بیان کرد: به زودی تکلیف چگونگی برگزاری این جشنواره برگزار می شود. البته هر کسی بخواهد می تواند در جشنواره حرفه ای فجر شرکت کند و نوع قضاوت را بپذیرد.

رئیس سازمان سینمایی تأکید کرد: ما اعتقاد نداریم سینما ملوک الطوایفی است. ما یک برنامه نوشته ایم که می خواهیم اجرایی شود، سینما و نیاز به تولید بسیار فراتر از آن است که مانع ورود کسی شویم، حمایت ها از همه یکسان است.

حیدریان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: جشنواره اگر نتواند در تولید اثر بگذارد جشنواره موفقی نیست و هر کسی بخواهد جشنواره برگزار کند ما موافق هستیم، البته هر جشنواره مخاطب خود را دارد.

وی درباره نامه هنرمندان به ریاست جمهوری توضیح داد: ما یک روال قانونی را طی خواهیم کرد. ما نشستی هم بدون در نظر گرفتن نامه که عنصر فشار باشد، داشتیم تا در یک روال قانونی فیلم را اکران کنیم. منطق می گوید که فیلمی در حبس نمی ماند و این وظیفه شورای سیاستگذاری خواهد بود.

رئیس سازمان سینمایی درباره مدیریت باغ کتاب و حضور یکی از اقوامش به عنوان مدیر آن گفت: درباره مدیریت باغ کتاب نیز باید بگویم باغ کتاب برای شهرداری است و نیازی به حمایت سازمان سینمایی ندارد و هیچ کدام از اقوام من مدیریت این بخش را برعهده ندارد.

حیدریان در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: باید صیانت از حقوق معنوی در مجلس بررسی شود. همچنین ما به دنبال فیلمساز خنثی نیستیم. ما به عنوان دولت نقش حراست و حمایت از سینما را داریم ولی اینکه هر جور بخواهد فیلم بسازد و به همه نشان دهد، درست نیست. البته سینمای خنثی سینمای فایده مندی نیست.

وی درباره درباره مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی گفت: بحث تجربی با انیمیشن جایگزین شده و این امر مدت ها قبل رخ داده است، مستندسازی ما رشد خوبی داشت است. باید دید ضعف مستند چیست و چگونه می شود از آن حمایت کرد. ضرورتی ندارد این نهاد هدف های اولیه خود را دنبال کند.

رئیس سازمان سینمایی تأکید کرد: در مورد فیلم های توقیفی باید بگویم که تلاش می کنیم با نظر کارگردان و تهیه کننده اصلاحات انجام شود تا فیلم ها اکران شود.

حیدریان درباره صندوق بیکاری اظهار کرد: صندوق بیکاری هیچ وقت تاسیس نشده و بر اساس قانون فقط صندوق بیمه بیکاری وجود دارد که استفاده از آن شرایط و قوانینی دارد که سینما نمی تواند آن را تامین کند. خانه سینما می تواند منابع پایداری داشته باشد که برخی از مشکلات برطرف شود و ما نیز به خانه سینما کمک می کنیم تا این منابع پایدار تامین شود. در کنار آن باید امنیت شغلی در سینما را جدی بگیریم و همه کسانی که در سینما کار می کنند باید شماره صنفی داشته باشند.

وی با بیان اینکه گروه اکران «هنر و تجربه» این ضعف را دارد که مشخص نیست چه زمانی فیلم ها نمایش داده می شود، در پاسخ به این پرسش که چرا یک فیلم همجنسگرایانه در «هنر و تجربه» نمایش داده شده و نامزد یک جشنواره خارجی شده است، بیان کرد: چرا شما وقتی فیلم هنوز در جشنواره خارجی حضور نداشت و اکران شده بود، مخالفت خود را با اکران فیلم ننوشتید.

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • با توجه به حاشیه‌های اخیر سلبریتی‌ها آیا هنوز به آنها اطمینان دارید؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار