داوری جشنواره تئاتر فجر 98 و نادیده گرفتن هنرمندان شهرستانی و گمنام/ پایان بد یک جشنواره سرد

سه‌شنبه 11 فوریه 2020 در 15:44


احمد محمدتبریزی – سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر با حاشیه‌های عجیب و غریبی دست به گریبان بود. هر روز خبر تازه‌ای از جشنواره، داورها و گروههای شرکت‌کننده می‌آمد و وضعیت برگزاری جشنواره را در هاله‌ای از ابهام قرار می‌داد.

اتفاقات چند ماه اخیر کشور روی جشنواره تئاتر فجر تاثیرات زیادی گذاشت. بسیاری از گروههای تئاتری و چهره‌های سرشناس از حضور در جشنواره سرباز زدند و مسعود دلخواه به عنوان یکی از داوران نخست قید حضور در جشنواره را زد ولی بعد از تصمیمش منصرف شد و بر مسند داوری نشست. حالا این داوری‌ها صدای خیلی از منتقدان و هنرمندان تئاتری را درآورده است.

منتقدان به اعلام نتایج، معتقدند داورها چشم‌شان را روی استعدادهای کمتر شناخته شده و شهرستانی بسته‌اند و با علاقه زیادی هنرمندان تهرانی و چهره‌های معروف را انتخاب کرده‌اند. با نگاهی به اسامی برگزیده‌ها متوجه این انتقاد می‌شویم.

نمایش «بیگانه در خانه»‌ محمد مساوات در حالی دیشب جوایز اصلی را مال خود کرد که نمایش‌های دیگری توان رقابت با آن را داشتند. به زعم بسیاری از منتقدان «بیگانه در خانه» بیشتر از آنکه تئاتر باشد،‌ سینماست و فضای اثر بیشتر به مدیوم سینما نزدیکتر است تا تئاتر. با اینکه این نمایش ایده خوبی دارد ولی کار درخشانی نیست و اتفاقا مخاطبش را خسته می‌کند و گاهی آزار می‌دهد.

داوران اگر کمی با مهربانی به نمایش‌های دیگر نگاه می‌کردند می‌توانستند جایزه بهترین نمایشنامه و نمایش را به اثر دیگری بدهند. چندین اثر درخشان در جشنواره وجود داشت که جایشان در لیست هیئت داوران خالی ماند.

حتی جایزه ویژه‌ای که به نوید محمدزاده داده شد، خیلی محلی از اعراب نداشت. محمدزاده در «بیگانه در خانه» نقش کوتاه و معمولی بر عهده دارد و اجرایش آنگونه نیست که تماشاگر را به گرفتن جایزه و تقدیر قانع کند.

جشنواره سرد امسال با انتخاب داورها گرم نشد. این قضاوت‌ها می‌توانست با نگاهی بازتر و گسترده‌تر صورت بگیرد و آنها جای تاکید بر روی چند نمایش و چند نام، دایره گسترده‌تری از هنرمندان را ببینند. با این داوری‌ها به این نتیجه می‌رسیم، خوشا به حال آنان که جشنواره را تحریم کردند، مخصوصا بچه‌ها شهرستانی. چون اگر می‌آمدند در مراسم روز اختتامیه سرشکسته و ناراحت می‌شدند.

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • آیا جشنواره فیلم فجر همچنان برایتان جذابیت دارد؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار