حال بد فرهنگ و هنر ایران در پائیز 98

چهارشنبه 22 آبان 1398 در 12:50


سیدوحید موسوی‌راد – شرایط اقتصادی کشور خوب نیست و در چنین شرایطی مردم بیشتر به شنیدن خبرهای خوب و امیدوارکننده نیاز دارند. آنها بیشتر از هر زمان دیگر باید با دل سپردن به آثار فرهنگی و هنری ذهنشان را از مشغله‌های روزمره دور کنند و با امید بیشتری به انتظار آینده بنشینند؛ اما گویا قرار نیست همین انتظار کوچک هم برای این مردمان خسته برآورده شود، چرا که در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری اخبار خوب و امیدوارکننده‌ای به گوش نمی‌رسد. پمپاژ اخبار بد فرهنگی در این روزهای نه تنها شهروندان را از حوزه مهم و تاثیرگذار دور می‌کند بلکه باعث دلزدگی آنها از سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی می‌شود.

به گزارش تیتر هنر، خبر مسرت‌بخش و خوشحال‌کننده اکران فیلم «خانه پدری» پس از ۱۰ سال، خیلی زود با توقیف فیلم فضایی یاس‌آور را در فضای فرهنگی کشور پدید آورد. فیلمی که با بهانه‌های واهی سالها توقیف ماند و طرفدارانش را از دیدنش محروم کرد. خبر اکران فیلم شاید نوید روزهای بهتری را برای سینمای کشور می‌داد ولی این فضای امیدوارکننده سرابی بیش نبود و دوباره توقیف یقه این فیلم را گرفت. هرچند شنیده شده فیلم رفع توقیف شده ولی اکران دوباره‌اش دیگر آن شیرینی و حلاوت اولیه را ندارد.

رفع توقیف «خانه پدری» بار دیگر نشان داد اکران نشدن این فیلم تنها حاکی از کج سلیقگی مدیران فرهنگی داشته و با اکرانش هیچ اتفاق خاصی نخواهد افتاد. همانطور که بارها فیلم‌های توقیفی دیگری اکران شده‌اند و هیچ اتفاق حساسیت برانگیزی در حوزه عمومی کشور نیفتاده است. این توقیف‌های سلیقگی در حالی اتفاق می‌افتاد که کیفیت پائین فیلم‌های سینمایی در حال اکران، مردم را به هیچ عنوان به سینما رفتن ترغیب نمی‌کند.

دیگر خبر تلخ این روزها به لغو چندین کتاب برمی‌گردد. کتاب‌هایی از نویسندگان سرشناس که در بازار نشر طرفداران خودشان را دارند. اولین خبر مربوط به نویسنده صاحب نام ترکیه‌ای برمی‌گردد. کتاب «شرم» الیف شافاک که توسط ترجمه صالح حسینی از نشر مروارید ترجمه شده و در نشر آسیم با نام «ناپاک‌زاده استانبول» منتشر شده، لغو مجوز شدند. خبری که به هیچ عنوان برای طرفداران این نویسنده و مشتاقان ادبیات خوشایند نبود.

همچنین چند روز پیش اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران در اطلاعیه‌ای از تعلیق مجوز کتاب‌های «یووال نوح هراری» خبر داد. کتاب‌های این نویسنده در چند سال اخیر از جمله «انسان خردمند» و «انسان خداگونه» از کتاب‌های پرفروش حوزه نشر بوده‌اند و توقیف این کتاب‌ها به سود حوزه نشر نخواهد بود و باعث دلسردی فعالان فرهنگی و دوستداران کتاب می‌شود.

 حوزه موسیقی نیز که وضعیت بلبشویی دارد. آثار تجاری و بی‌کیفیت که با هدف سودآوری منتشر می‌شوند، رمق را از موسیقی کشور گرفته است. خشایار اعتمادی به خاطر مساعد نبودن شرایط کار حرفه‌ای و تجاری شدن بازار موسیقی ایران از فعالیت حرفه‌ای کناره‌گیری کرد که این خبر برای طرفدارانش بسیار تلخ بود.

حاشیه‌های آلبوم «افسانه چشم‌هایت» موضوع کلافه‌کننده دیگر حوزه موسیقی در این مدت بوده است.همایون شجریان و علیرضا قربانی دو خواننده بزرگ کشورمان در این آلبوم با حاشیه‌های مختلفی روبه‌رو شدند که در میان‌شان خواندن شعری با نام هوشنگ ابتهاج انتقادها را به اوج رساند. این دو خواننده در حالی شعری با نام ابتهاج خواندند که دختر این شاعر بزرگ عنوان کرد پدرش هرگز چنین شعری نگفته است. هرچند مهیار علیزاده مسئولیت این اشتباه فاجعه‌بار را قبول کرد ولی چنین گاف بزرگی از دو خواننده بزرگ کشورمان بسیار بعید بود.

پائیز ۹۸ را باید یکی از ناامیدکننده‌ترین فصل‌ها برای فرهنگ و هنر کشور دانست. خبرهای بد و تلخ پشت سر هم آمدند و جایی برای امیدواری نگذاشتند. وزیر ارشاد و دیگر مسئولان فرهنگی باید هر چه سریعتر نسبت به آشفته بازار فرهنگی کشور واکنش نشان دهند. ادامه این روند چیزی از فرهنگ کشور باقی نمی‌گذارد.

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • پس از بازگشایی مکان‌های عمومی، آیا به سینما، تئاتر و کنسرت می‌روید؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار